logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
"Betlejem w Spodku" odbyło się piąty raz. Jest częścią "Betlejem w Polsce"
 


Katowicki spodek gościł w czwartek wieczorem blisko 8 tys. wspólnie kolędujących osób. Wśród nich był abp Skworc.
Bovska, Kamil Bednarek, Grażyna Łobaszewska, Józef Broda, Antonina Krzysztoń, Dawid Kwiatkowski, Agnieszka Musiał, Adam Krylik, Mate.O, Dana Vynnytska, Katarzyna Broda to muzycy, z którymi w katowickim „Spodku” kolędowało blisko 8 tys. osób. Wśród nich był abp Wiktor Skworc, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek czy prezydent Katowic Marcin Krupa.
 
Pod kierunkiem Jana Smoczyńskiego w „Spodku” zagrali i zaśpiewali artyści z siedmiu krajów świata. Wśród nich publiczność mogła usłyszeć Yarona Cherniaka, multiinstrumentalistę pochodzącego z Izraela oraz Yazeeda Sakhniniego, wokalistę z Nazaretu.
 
Na scenie zagrali także „Atom String Quartet” należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce, „Kapela Maliszów”, która jest rodzinnym zespołem z Męciny Małej w Beskidzie Niskim oraz „Fanfara Moldova” czyli zespół instrumentów dętych pochodzący z Mołdawi i północno-wschodniej Rumunii.
 
W katowickim „Spodku” wśród kolęd i pastorałek polskich, armeńskich, serbskich, niemieckich, angielskich, irlandzkich, baskijskich, ukraińskich, hebrajskich czy etiopskich zabrzmiała także jedna z najstarszych kolęd świata. Aramejski hymn „Shobh Ihaw qolo” z IV wieku autorstwa Efrema Syryjczyka. Współcześnie ta pieśń śpiewana jest po neoaramejski przez chrześcijan wywodzących się z tradycji syriackiej, zaś po arabsku wśród chrześcijan prawosławnych wyrastających z tradycji bizantyjskiej.
 
Podczas koncertu był także czas na wspólne złożenie sobie życzeń świątecznych i przełamanie się opłatkiem, który pobłogosławił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. – Spotykamy się między świętami Bożego Narodzenia, a uroczystością Objawienia Pańskiego (…). Na to objawienie Boga w Jezusie Chrystusie cały świat, narody i ludzie odpowiadają pięknymi kolędami. Słyszeliśmy niektóre – powiedział metropolita katowicki. Po chwili dodał, że musimy sobie uświadomić odpowiedzialność za losy Dobrej Nowiny. – Bądźmy świadkami Jezusa Chrystusa Nowonarodzonego. Tej prawdy, że Bóg stał się człowiekiem - mówił.
 
Serdeczne noworoczne życzenia złożył także uczestnikom koncertu prezydent Katowic Marcin Krupa. - Niech każdy dzień 2019 roku będzie napełniony miłością i pokojem - powiedział.
 
Koncert poprowadził Marek Zając z TVP oraz Dominika Szczawińska, dziennikarka archidiecezjalnego Radia eM. - „Betlejem w Polsce” to największa charytatywna trasa koncertowa, która zaczęła się tutaj, w Katowicach - mówił Marek Zając podczas koncertu.
 
To już trzecia trasa koncertowa „Betlejem w Polsce”. Całość przedsięwzięcia to koncerty w 14 miastach Polski. W Katowicach natomiast koncert odbywa się 5 raz i tutaj ma swój początek. Do tej pory organizatorzy na cele charytatywne zebrali już 800 tys. zł.
 
tekst i foto: ks. S. Kreczmański 
www.archidiecezjakatowicka.pl