logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
31 maja: św. Feliks z Nikozji
 


31 maja 1787 r. zmarł w Nikozji Giacomo Amoroso, znany światu jako św. Feliks z Nikozji, włoski kapucyn działający na rzecz osób ubogich i analfabetów, franciszkański tercjarz i założyciel Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Posługiwał się charyzmatem uzdrawiania fizycznego i duchowego, miał dar bilokacji, był do tego stopnia posłuszny, że poprosił swojego przełożonego o pozwolenie na śmierć. Kościół wspomina go 31 maja.

 

Giacomo Amoroso, późniejszy św. Feliks, urodził się 5 listopada 1715 r. w Nikozji (włoskie - Nicosia) na Sycylii. Od swego ojca, który był szewcem, nauczył się rzemiosła i wykonywał je w latach młodości.

 

Mając 19 lat zgłosił się po raz pierwszy do klasztoru kapucynów, ale nie został do niego przyjęty. Próby te ponawiał kilkakrotnie, ostatecznie przyjęto go po ośmiu latach starań, w roku 1743. Otrzymał imię Feliks. Ponieważ był analfabetą, powierzono mu obowiązek kwestarza, zbierającego jałmużny na utrzymanie braci w klasztorze. Pełnił go aż do śmierci, przez ponad 40 lat.

 

Św. Feliks miał wielkie nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu, długie godziny spędzał na adoracji. Choć był prostym bratem zakonnym, wiele osób przychodziło do niego po radę i umocnienie. Pomagał innym, posługując się szczególnie charyzmatem uzdrawiania fizycznego i duchowego. Miał także dar bilokacji. Był do tego stopnia posłuszny przełożonym, że poprosił swojego przełożonego o pozwolenie na śmierć.

 

Zmarł 31 maja 1787 r. w Nikozji, beatyfikował go papież Leon XIII w 1888 r. Liturgiczne wspomnienie św. Feliksa przypada 2 czerwca.

 

Kanonizacja Feliksa z Nikozji odbyła się 23 października w czasie mszy sprawowanej przez Benedykta XVI na placu przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie, na zakończenie Roku Eucharystii i XI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

 

Benedykt XVI w czasie homilii powiedział m.in.: „Święty Feliks z Nikozji lubił powtarzać we wszystkich okolicznościach, radosnych i smutnych: 'Niech tak będzie z miłości do Boga'. Możemy w ten sposób lepiej zrozumieć, jak bardzo intensywne i konkretne było w nim doświadczanie miłości Boga, objawionego ludziom w Chrystusie”.

 

„Ten pokorny brat kapucyn, wybitny syn ziemi sycylijskiej, wierny najprawdziwszym wyrazom tradycji franciszkańskiej, był stopniowo kształtowany i przemieniany przez miłość Boga, przeżywaną i aktualizowaną w miłości bliźniego. Brat Feliks pomaga nam odkryć wartość małych spraw, nadającym wartość życiu i uczy nas wychwytywać sens rodziny i służby braciom, ukazując nam, że prawdziwa i trwała radość, której gorąco pragnie serce każdego człowieka, jest owocem miłości” - dodał Ojciec Święty, przedstawiając duchową sylwetkę świętego kapucyna z Sycylii.

 

Oprócz bł. Feliksa z Nikozji Benedykt XVI ogłosił w Watykanie świętymi czterech błogosławionych: chilijskiego jezuitę o. Alberta Hurtado Cruchagę, włoskiego kapłana diecezjalnego Kajetana Catanoso oraz dwóch kapłanów diecezjalnych z Polski: Zygmunta Gorazdowskiego i abpa Józefa Bilczewskiego.


franciszkanie.pl