logo
Czwartek, 02 maja 2024 r.
imieniny:
Atanazego, Longiny, Toli, Zygmunta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Cud Bożego Miłosierdzia możemy nazwać Paschą życia
 


W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego odbyła się liturgia Wigilii Paschalnej. Homilię wygłosił ks. kan. dr Mariusz Falk.

 

W olsztyńskiej katedrze Wigilia Paschalna rozpoczęła się od zapalenie Paschału, który symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Z racji epidemii nie odbyła się się liturgia poświęcenia ognia. W dalszej części nabożeństwa odbyła się liturgia słowa. Ukazująca całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza, aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa.

 

W swojej homilii ks. Falk mówił, że – Przeżywane dzisiaj przez nas Wydarzenie Paschalne poprzedzały inne Paschy naszego życia, które nie miałyby miejsca, gdyby nie to, co tu i teraz liturgicznie celebrujemy. Sięgnijmy choćby do naszego poczęcia. Ten niezwykły cud Bożego Miłosierdzia możemy nazwać Paschą życie. Oto Bóg w swojej wszechmocy powołał nas do życia wiecznego, o czym przypomina nam Księgi Rodzaju w słowach: Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył – zaznaczył kaznodzieja.

 

– W roku duszpasterskim poświęconym Eucharystii pragnę wyraźnie podkreślić, że Misterium Paschalne najpełniej przeżywamy podczas celebracji każdej Mszy świętej. To w Niej dokonuje się cud przemiany chleba w autentyczne Ciało i wina w autentyczną Krew Zmartwychwstałego Pana. Sprawując Eucharystię celebrujemy Mękę, Śmierć, Zmartwychwstanie, oraz Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Jeżeli poważnie traktujemy swoje powołanie ku wieczności z Bogiem w Niebie, to powinniśmy tak często, jak jest to tylko możliwe uczestniczyć w Zgromadzeniu Eucharystycznym, aby nasze całe życie stało się życiem na wzór Zmartwychwstałego Pana. Inaczej mówiąc, całe nasze życie powinno stać się jednym niekończącym się pragnieniem zjednoczenia się z Jezusem Chrystusem Eucharystycznym- mówił ks. Falk.

 

– Otrzymaliśmy od Boga jeden szczególny dar, którego On nam nigdy nie odbierze. Jest nim dar wolności. Na mocy tego daru podejmujemy każdego dnia wiele decyzji i dokonujemy różnych wyborów. Tym najważniejszym i zarazem życiowym wyborem jest wybór między Misterium Paschalnym Jezusa Chrystusa a Misterium Antypaschalnym władcy tego świata. Stawka jest olbrzymia, bo jest nią nasze życie wieczne.

 

Negowanie wieczności nie zmienia faktu, że każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga, a przez to do wieczności. Zmartwychwstały dzisiaj Jezus Chrystus zaprasza nas do przeżywania niekończącego się szczęścia w Jego Królestwie i wyposaża nas we wszystkie potrzebne na tej drodze dary i środki. On nie pozostawia nas samych, bo miłość do człowieka wpisana jest w Jego Boską naturą. W swojej wolności wybierzmy Misterium Paschalne naszego Zbawiciela i uczyńmy je sposobem na życie, pamiętając, że On wziął na siebie wszystkie nasze choroby, cierpienia, każdy nasz krzyż i przezwycięża je w naszym życiu mocą swego Zmartwychwstania, abyśmy mieli radość wieczną – zakończył ks. Falk.

 

Po homilii, z racji epidemii, nie odbyła się liturgia poświęcenia wody, zgromadzeni odnowili tylko przyrzeczenia chrzcielne. Ostatnim punktem Wigilii Paschalnej była liturgia eucharystyczna, która zakończyła się uroczystym błogosławieństwem.

 

Wigilia Paschalna rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Stanowi ona centralny moment Triduum Paschalnego. Jest najważniejszą i najpiękniejszą celebracją w całym roku liturgicznym. Dokonuje się Zwycięstwo Chrystusa nad grzechem, szatanem i śmiercią.


archwarmia.pl