logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Paweł Gałuszka podczas Mszy św. dla duszpasterstwa kobiet: Miłość to sens powołania kobiety
 


- Dzisiejszy świat potrzebuje jasnego świadectwa życia mężczyzn, ale w sposób szczególny kobiet, które pokażą, że pośród widzianego świata cyfr, korzyści, interesów, istnieją wartości dla których warto żyć- mówił ks. dr Paweł Gałuszka podczas Mszy św. dla duszpasterstwa kobiet, odprawionej w bazylice św. Floriana w Krakowie.

 

Na początku homilii duszpasterz przypomniał, że 9 listopada obchodzona jest rocznica poświęcenia bazyliki laterańskiej, która jest matką i głową wszystkich kościołów świata. Wychodząc od znaczenia tego święta można dostrzec, że wspólnoty Kościoła budują między sobą porządek miłości. Chrystus w Ewangelii powiedział, że potrafi na nowo zbudować świątynię. Przejawia się w tym jego miłość, wyrażająca się w tajemnicy męki i śmierci. Dzięki porządkowi miłości Kościół niesie ludzkości Boga. Stwórca jako pierwsze zadanie w życiu kobiety i mężczyzny wskazuje właśnie miłość.

 

Św. Jan Paweł II w swoim dziele „Miłość i odpowiedzialność” pisał, że osoba jest bytem, dla którego właściwym odniesieniem jest miłość. W encyklice „Redemptor hominis” Ojciec Święty wskazywał, że człowiek nie może żyć i zrozumieć siebie bez miłości.

 

– Miłość stanowi znak rozpoznawczy, sens życia i powołania kobiety – powiedział ks. Gałuszka. Stwierdził, że kobietom przypisuje się czułość, otwartość, delikatność, inteligencję, ale te wszystkie cechy nie wyczerpują tego, czym one są w zamyśle Bożym. Św. Edyta Stein pisała, że pełne człowieczeństwo i kobiecość muszą się rozwijać w jedności z konkretną osobą. Bóg zawsze patrzy indywidualnie na każdą kobietę, kształtując ją w sposób szczególny i prowadząc. Powołanie kobiety ma się wypełnić w miłości. Kobieta jest na równi z mężczyzną w dziele stworzenia i stanowi szczególny dar. Indywidualizm, o którym mówi św. Edyta Stein, różni się od współczesnego patrzenia na człowieka, który żyje jak samotna wyspa

 

. Św. Edyta, odwołując się do Księgi Rodzaju, przypominała kim jest kobieta. Św. Jan Paweł II rozwijał tę myśl i mówił o równości wszystkich ze względu na człowieczeństwo. W medytacjach zaznaczał, że kobietom należy przypisać właściwe prawo i miejsce. Bóg, stwarzając kobietę, wyzwolił w mężczyźnie świadomość daru. Papież stwierdzał, że kobiecość oznacza przyszłość człowieka, a macierzyństwo to pierwsza forma zawierzenia człowieka człowiekowi. – Bóg chce ci dać drugiego człowieka, to znaczy Bóg chce ci tego drugiego człowieka zawierzyć — a zawierzyć to znaczy, że Bóg tobie wierzy, iż potrafisz przyjąć dar, potrafisz go ogarnąć twoim sercem, potrafisz na ten dar odpowiedzieć darem z siebie samego – pisał Ojciec Święty. Bóg, żyjąc miłością, proponuje ją człowiekowi. Ta miłość wyraża się w macierzyństwie kobiety.

 

– Dzisiejszy świat potrzebuje jasnego świadectwa życia mężczyzn, ale w sposób szczególny kobiet, które pokażą, że pośród widzianego świata cyfr, korzyści, interesów, istnieją wartości dla których warto żyć, ofiarować karierę i przyszłość – powiedział ks. Gałuszka – Módlmy się dzisiaj w intencji wszystkich kobiet, by swoją kobiecość rozumiały jako szczególny dar, zadanie i szansę do tego, by indywidualnie wzrastać, stać się wartościowym człowiekiem, prowadzić innych i zanurzać w tajemnicy miłości- zakończył.


diecezja.pl