logo
Czwartek, 16 maja 2024 r.
imieniny:
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty, Szymona – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
"Ratunek mamy w krzyżu i Ewangelii". Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek
 


W Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej w Archikatedrze Warszawskiej przewodniczył bp Piotr Jarecki • Wraz z nim w pustej świątyni adorowali krzyż kard Kazimierz Nycz i biskupi pomocniczy. Polecamy RETRANSMISJĘ ."Trudny czas pandemii powinien jeszcze bardziej uczynić nas 'ludźmi ducha'".

 

Bp Jarecki zwrócił uwagę na szczególne okoliczności sprawowania Liturgii Męki Pańskiej w tym roku. “W czasie cierpienia i śmierci wielu ludzi, lęków, odosobnienia, kryzysów, niepewności jutra na skutek panoszącej się pandemii koronawirusa” – jak zauważył – wielu ludzi pyta o sens cierpienia.

 

– Skoro Bóg-Człowiek, Syn Boży cierpiał dobrowolnie i wybrał haniebną śmierć na krzyżu z miłości do człowieka to cierpienie musi mieć jakiś głęboki sens – powiedział bp Jarecki. Jednocześnie podkreślił, że jest to sens zbawczy.

 

“Nasz ratunek jest w krzyżu i w Ewangelii” – podkreślał kilkakrotnie warszawski biskup pomocniczy. “Jeżeli chcemy właściwie przeżyć triduum sacrum, trudny czas pandemii, mamy tylko jedną drogę, jedną radę: złączyć się duchowo z krzyżem Chrystusa, który jest objawieniem najdoskonalszej miłości, miłości Boga” – wskazywał bp Jarecki.

 

Kaznodzieja tłumaczył, że bez takiego nastawienia “cierpienie, choroba i śmierć, nasze słabości mogą nas kompletnie pogrążyć”. Dodał, że “trudny czas pandemii, kwarantanny, chorób, smutku, odosobnienia, śmierci powinien uczynić nas jeszcze bardziej ludźmi ducha, ludźmi modlitwy, przylgnięcia do Boga”. W przeciwnym razie, przestrzegł biskup, “ulegniemy poczuciu zwątpienia, przygnębienia, beznadziei, lęku, który prowadzi do agresji”.

Duchowny tłumaczył, że Wielki Piątek wzywa chrześcijan, by potrafili czuwać z Synem Bożym, byli z Nim rzeczywiście zjednoczeni, w duchu wdzięczności za to, że nas zbawił i ciągle zbawia.

 

“Każdy z nas jest grzesznikiem, każdy z nas jest słabym człowiekiem, któremu Bóg okazał i okazuje miłosierdzie. Miłość wyrażoną najdoskonalej na ołtarzu krzyża, przez co pojednał nas ze sobą” – mówił bp Jarecki.

 

W Wielki Piątek podczas Liturgii Męki Pańskiej w Archikatedrze Warszawskiej można było wysłuchać Pasji wg św. Jana. Szczególnie rozbudowany charakter miała wielkopiątkowa modlitwa wiernych zanoszona do Boga we wszystkich potrzebach Kościoła i świata. W tym roku dodano specjalną intencję w związku z epidemią koronawirusa.

Modlono się “za udręczonych trwającą epidemią” aby Bóg “przywrócił chorym zdrowie, dał siły tym, którzy się nimi opiekują, pocieszył płaczące rodziny, a zmarłym dał pełnię odkupienia”. – Daj wieczny odpoczynek zmarłym i spraw, aby w tych nieszczęśliwych dniach wszyscy mogli odnaleźć pociechę w Twoim miłosierdziu – zakończył tę modlitwę bp Jarecki.

 

Następnie rozpoczęła się adoracja krzyża, który został uroczyście wniesiony do prezbiterium Archikatedry, po czym biskup zdjął z niego nałożoną w V niedzielę Wielkiego Postu zasłonę. Przez dłuższą chwilę, najpierw w ciszy a potem przy śpiewie pieśni trwała adoracja krzyża. W poprzednich latach wierni uczestniczący w liturgii mogli podejść do krzyża i oddać mu cześć poprzez ucałowanie. W tym roku, ze względu na epidemię nie było to możliwe, archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie była pusta, a liturgia sprawowana bez udziału wiernych.

Na zakończenie Najświętszy Sakrament w monstracji zasłoniętej tiulowym welonem został przeniesiony do tradycyjnego grobu Pańskiego przygotowanego w Archikatedrze Warszawskiej.

 

Jutro Wigilia Paschalna o godz. 20.00 Transmisja na kanale You Tube Archidiecezji Warszawskiej

archwwa.pl