logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
”Święto Ogniowe” w Żorach
 


Bp Marek Szkudło przewodniczył uroczystej Eucharystii oraz procesji z Najświętszym Sakramentem wokół żorskiej starówki. Tegoroczne Święto Ogniowe jest 314 w historii miasta Żory.
 
- Jesteśmy wdzięczni, że Rajcy miejscy - przed wiekami - obiecali, iż będziemy dziękować Bogu, za Jego pieczę nad naszym Grodem – mówił wprowadzając w przeżywanie dziękczynnej liturgii ks. prał. Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach. Nawiązując do motta biskupa Szkudło, które brzmi: „W Tobie, Panie, zaufałem” podkreślił, że jest to równocześnie zawołanie wszystkich zebranych w żorskiej świątyni.
 
Bp Marek Szkudło w homilii nawiązał do tragicznych wydarzeń, które stoją u początku przeżywania Święta Ogniowego. – Gromadzi nas w tym miejscu ogień. Ten sprzed setek lat, ogień niszczący. Ale i ogień Ducha Świętego, którego otrzymaliśmy i otrzymujemy nieustannie. Ogień miłości w Chrystusie, który czyni z nas wspólnotę. Żar naszych serc, z których płynie modlitwa – jak wielki to ogień! Niech zapłonie ogień w nas! Niech Pan strzeże to miasto od ognia niszczącego – powiedział pomocniczy biskup katowicki.
 
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta z prezydentem Waldemarem Sochą na czele. Członkowie instytucji, bractw i stowarzyszeń działających na terenie miasta Żory oraz w parafii św. Ap. Filipa i Jakuba również stanowili pokaźną liczbę osób uczestniczących w tym wydarzeniu. Wśród nich szczególne miejsce zajęli przedstawiciele Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.
 
Po zakończonej Eucharystii oraz procesji miało miejsce multimedialne widowisko „Miasto żywiołów”. Na ekranie, który został utworzony z wodnych strumieni wyświetlono animacje, którym towarzyszyły efekty specjalne w postaci wybuchów ognia. Było to nawiązanie do historii Żor.
 
Uroczystości zakończył zorganizowany po raz czwarty Żorski Bieg Ogniowy, w którym wystartowało 681 osób. Trasa miała długość 5 km i została pokonana już w niecałe 16 minut przez najszybszego uczestnika, którym okazał się Szymon Ostrowski z Pielgrzymowic.
 
Święto Ogniowe jest tradycją związaną z tragiczną historią Żor. Bierze ono swój początek w pożarze, który wybuchł 11 maja 1702 roku i pochłonął niemal całe miasto. Wtedy, w błagalnym geście, zorganizowana została pierwsza procesja, podczas której, jeszcze na pogorzelisku, modlono się, prosząc o odwrócenie klęski pożaru. Złożono wówczas uroczyste ślubowanie, że odtąd ulicami miasta będzie przechodziła procesja w tej właśnie intencji. Od tego czasu rokrocznie jest odprawiana Eucharystia, po której mieszkańcy miasta wyruszają z parafialnego kościoła z Najświętszym Sakramentem prosząc o zachowanie tego miejsca od klęsk.