logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
”Wychowanie chrześcijańskie w rodzinie i w szkole” - konferencja o wychowaniu
 


Aula Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego stała się miejsce zorganizowania konferencji „Wychowanie chrześcijańskie w rodzinie i w szkole, w świetle uchwał II Synodu Archidiecezji Katowickiej”. Prelegentami byli abp Wiktor Skworc, ks. dr Piotr Prieto, ks. Jacek Błaszczok, Michał Misztal.
 
- Wychowanie dziecka rozpoczyna się 20 lat przed jego urodzeniem, od wychowania rodziców - powiedział metropolita katowicki na rozpoczęcie konferencji „Wychowanie chrześcijańskie w rodzinie i w szkole w świetle uchwał II Synodu Archidiecezji Katowickiej”. - Zdaje się, że wychowanie rodzinne nam szwankuje i dlatego dziękuję, że w waszych szkołach jest kształcenie i wychowanie, ale także praca z rodzicami - dodał zwracając się do członków stowarzyszenia prowadzącego niepubliczne przedszkole „Węgielek”.
 
Metropolita katowicki wskazując, że katecheza szkolna to „często przekazywanie wiedzy o Bogu”, zauważył równocześnie, że to rodziny „potrafią wprowadzić w pewne tajemnice wiary”.
 
- To co pociąga - to cel - mówił ks. Piotr Prieto podczas swojego wykładu pt. „Przekazywanie wiary w szkołach zainicjowanych przez rodziców”. Rozpoczął on od stwierdzenia, że jest naturalnym prawem rodziców to, że chcą załozyć szkołę. - Jest prawem rodziców wychowanie dzieci według swoich zasad - mówił prelegent. Zwrócił uwagę, że stowarzyszenie „Węgielek” stara się realizować poglądy, które współdzielą jego członkowie. - Nasza pierwsza zasada brzmi: wiara jest osobista. Każdy wierzy, bo chce (…). Wiara to życie. Dlatego ważne jest środowisko: to co mówi wiara, to co mówią rodzice, to co mówi szkoła, musi być spójne. To powoduje dobry klimat. Wszystko do siebie pasuje - powiedział.
 
- Dajemy treści wiary, dajemy cnoty ludzkie, dajemy to, że Bóg pociąga - mówił prelegent. Podkreślił także niezwykle istotną rolę dzieci w procesie wychowania. - Od dzieci można się wiele nauczyć. Wychowanie odbywa się dwutorowo - tak jak rodzice wychowują dzieci, tak syn i córka wychowują mamę i tatę - dodał.
 
W czasie konferencji głos zabrali także małżonkowie: Agnieszka i Karol Mońkowie, którzy opowiedzieli o projekcie „akademii familijnej”. - Chcemy wspólnie wychować dzieci i chcemy je wychować dobrze, wokół zasad, które są nam wszystkim bliskie. Ale często nie wiemy, gdzie szukać. My znaleźliśmy pomoc w „akademii familijnej” - mówili.
 
- To co najważniejsze to fakt, że możemy się spotkać z innymi rodzicami, którzy mają podobne problemy. że nie jesteśmy sami. I zacieśniają się więzy. Rodzą się przyjaźnie, które trwają - powiedzieli. Zwrócili także uwagę na fakt, że aby być dobrym rodzicem, trzeba być profesjonalistą. - Tym bardziej my jako rodzice powinniśmy podejmować ten trud, żeby dobrze być coraz lepszymi w wychowaniu. Żeby coraz lepiej wychowywać swoje dzieci - dodali.
 
Podczas spotkania głos zabrał także ks. Jacek Błaszczok w Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach, który przybliżył zebranym uchwały II Synodu Archidiecezji dotyczące rodziny. - W rodzinie jak w soczewce skupia się wszelka działalność duszpasterska Kościoła - mówił prelegent. Ks. Błaszczok wskazał, że to właśnie w rodzinie pojawia się pierwsze doświadczenie wiary, które później może owocować.
 
„Wychowanie chrześcijańskie w rodzinie i w szkole” to konferencja, która miała na celu przybliżyć rodzicom, ale także pedagogom, że szkoła może być naturalnym przedłużeniem domu rodzinnego, w której kształtuje się dzieci ucząc je tych samych zasad i wartości, które przekazują im rodzice.
 
 
www.archidiecezja.katowice.pl