logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
1000 lat monastycyzmu na Świętym Krzyżu
 


Najstarsze polskie sanktuarium na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich w obecnym roku przeżywa Wielki Jubileusz Milenium życia monastycznego.

Główne uroczystości milenijne na Świętym Krzyżu rozpoczęły się 10 czerwca. W tym dniu, uroczystej mszy pontyfikalnej przewodniczył Prymas Węgier kard. Peter Erdö. Do Polski przybył on wraz z kilkusetosobową Narodową Pielgrzymką Węgrów oraz z relikwiami św. Emeryka, które ofiarowane zostały sanktuarium.
Kolejne wydarzenie jubileuszowe odbędzie się 14 września, w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Na uroczystość zaprasza bp Andrzej Dzięga, ordynariusz diecezji sandomierskiej, na terenie której leży sanktuarium oraz Przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego
 
W tym dniu odbędzie się tam ogólnopolska modlitwa osób konsekrowanych. Zaproszenie do wspólnej modlitwy wystosował bp Dzięga, w specjalnym liście skierowanym na ręce Przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce o. Kazimierza Malinowskiego OFMConv.
 
Spotkanie osób konsekrowanych na Świętym Krzyżu rozpocznie się o godz. 11.00, centralnym wydarzeniem tego czuwania modlitewnego będzie msza św. pontyfikalna o godz. 12.00.
Sanktuarium Świętego Krzyża znajduje się w Górach Świętokrzyskich, na górze zwanej Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem (595 m n.p.m.), leży w bliskim sąsiedztwie Kielc i Sandomierza. Do czasu obrony Jasnej Góry przed Szwedami (1655 r.) Święty Krzyż był najważniejszym polskim sanktuarium narodowym oraz głównym miejscem pielgrzymkowym.
 
Jak podaje Jan Długosz, pierwszy kościół zbudowała tam księżna Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 roku*. Według legendy relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża św. podarował benedyktynom w XII wieku św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.
 
Klasztor benedyktynów na Świętym Krzyżu został skasowany w 1819 roku, w kolejnych latach razem z kościołem był on wielokrotnie grabiony i niszczony. Ponad sto lat mieściło się w nim więzienie: w XIX wieku rosyjskie, od roku 1919 polskie, od 1941 roku hitlerowskie. Od 1938 roku kustoszami sanktuarium i gospodarzami klasztoru są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.