DRUKUJ
 
Episkopat popiera przywrócenie dnia wolnego w Święto Trzech Króli
 


Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – abp Józef Michalik, jego zastępca – abp Stanisław Gądecki, oraz sekretarz generalny Episkopatu – bp Stanisław Budzik, przypominają w liście skierowanym na ręce marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest obchodzona jako dzień wolny od pracy w wielu krajach Europy i świata. Do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku także w Polsce miała taki charakter; została zniesiona przez władze komunistyczne – podobnie jak inne święta kościelne – 16 listopada 1960 r. w ramach walki z Kościołem i tradycją chrześcijańską.

„W ostatnich latach Kościół w Polsce przeniósł na niedzielę względnie obniżył rangę liturgiczną kilku zniesionych w ten sposób świąt, by nie prowadzić do konfliktu sumienia u ludzi wierzących, zobowiązanych do pracy w dzień świąteczny” – podkreślają biskupi. Wyjaśniają jednocześnie, że nie uczyniono tego w odniesieniu do Święta Trzech Króli „ze względu na wyjątkową wagę tej uroczystości oraz uniwersalne przesłanie, jakie jest jej treścią: objawienie Chrystusa wszystkim narodom i kulturom”.

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest obchodzona jako dzień wolny od pracy w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, np. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a nawet w Szwecji i Finlandii, gdzie dominują wyznania protestanckie. W Polsce jest obecnie jedynym obowiązującym świętem kościelnym, które nie jest dniem wolnym od pracy. Przywrócenie tego święta miałoby także znaczenie ekumeniczne: w tym dniu Kościoły Wschodnie rozpoczynają obchody Świąt Bożego Narodzenia.

Biskupi „wyrażają zdecydowane poparcie Episkopatu Polski dla inicjatywy społecznej, która spotkała się z tak wielkim poparciem katolików w Polsce” i proszą o przekazanie stanowiska Episkopatu Parlamentarzystom. „Jesteśmy przekonani, że dyskusja na ten temat przebiegać będzie bez niepotrzebnych podziałów i sporów, a przywrócenie Święta Trzech Króli zostanie pozytywnie przyjęte przez ogół społeczeństwa” – piszą członkowie Prezydium KEP.

Postulat przywrócenia Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy został zgłoszony 15 stycznia 2008 r. podczas spotkania prezydentów i burmistrzów miast papieskich w Warszawie. Inicjatywa przedstawiona w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski przez prezydenta miasta Łodzi, dr. Jerzego Kropiwnickiego, została przyjęta przez zgromadzonych samorządowców przez aklamację. Utworzono Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu Ustawy o przywróceniu Święta Trzech Króli, a także komitety lokalne „Inicjatywa Trzech Króli” na poziomie województw, powiatów i gmin. Do 7 lipca br. na ręce marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego przekazano 568 877 podpisów osób przychylających się do przywrócenia Święta Trzech Króli jako dnia wolnego.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie Świętem Trzech Króli, jest jednym z najstarszych świąt kościelnych, mającym wielkie znaczenie liturgiczne i religijne zarówno dla Kościoła katolickiego, jak i dla Kościołów tradycji wschodniej. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się w ten dzień kadzidło i kredę, do oznaczenia drzwi. Litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców – Kacper, Melchior i Baltazar, lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi - po łacinie: Christus mansionem benedicat.

Zobacz także:
Święta zniesione

(md, jk © Biuro Prasowe KEP 2008)