logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
25. Ogólnopolska Pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich
 


„Kształcąc wychowujemy”, to dewiza, która przyświeca placówkom należącym do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Jest ich 120 w całej Polsce. Dziś uczniowie i nauczyciele dziękowali na Jasnej Górze za miniony rok nauki, za pracę szkół i przedszkoli. To ich 25. ogólnopolska pielgrzymka. Patronką Stowarzyszenia jest Matka Boża Jasnogórska.


Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz, biskup senior arch. częstochowskiej. Bp Antoni Długosz nawiązał w kazaniu do słów św. Jana Pawła, że człowiek nie jest w stanie do końca zrozumieć siebie bez poznania Jezusa Chrystusa. Podkreślił, że Bóg obecny jest w naszych słowach i czynach. Zachęcał młodszych i starszych do takiej modlitwy, która jest rozmową z Jezusem „swoimi słowami”, a nie tylko poprzez wyuczone formułki. Wyjaśniał, że to jest właśnie też ta nieustanna modlitwa, o której mówił św. Paweł, czyli nieustanny do dialog z Bogiem, dzielenie się z Nim swoimi radościami i smutkami przez cały dzień. - Przestrzeganie Bożych przykazań sprawia, że stajemy się świadkami Jezusa w codzienności - podkreślał kaznodzieja.

 

Po Mszy św. był czas na integrację, a to przy piosenkach Magdy Anioł, która z zespołem zagrała dla uczestników pielgrzymki.

 

- Staramy się bardzo indywidualnie podchodzić do każdego młodego człowieka, chcąc rozwinąć go na miarę jego możliwości, tak, aby każdy był prowadzony w ramach integralnego rozwoju – wyjaśniła Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. W jej ocenie znajomość kultury, zakorzenianie w polskiej tożsamości, patriotyzm oraz rozwój duchowy to wartości pomagające w edukacji młodego człowieka. - Szkoła to nie tylko miejsce wzrastania w wiedzy, ale wzrastania również w wierze - dodała Chodkiewicz.

 

SPSK powstało w Częstochowie w 1990 r. jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II „ku nowej ewangelizacji”. - Ta misja jest niezmienna - powiedział Grzegorz Nawrocki, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.

 

- Samo Stowarzyszenie powstało jako odpowiedź na apel Jana Pawła II. Natomiast jeśli chodzi o misję szkoły, to opiera się ona na personalizmie chrześcijańskim i na dążeniu do integralnego rozwoju młodego człowieka, który ma służyć temu, co najważniejsze, czyli drodze do zbawienia – dodał Nawrocki.

 

- Przyjechaliśmy do Matki. Coroczna pielgrzymka jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem, tym bardziej, że niektóre dzieci przyjechały na Jasną Górę pierwszy raz w życiu. Cieszymy się, bo tu możemy czuć się bezpiecznie, dobrze – powiedziała Małgorzata Kamińska, nauczycielka z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka w Elblągu. - Praca nauczyciela to jest misja, to trzeba lubić, a wręcz kochać. Trzeba lubić dzieci. Jeśli tak postępujemy, przynosi to korzyść zarówno edukacyjną, jak i duchową - dodała Kamińska.

 

Wiara ważna jest także dla samych uczniów. Jak powiedzieli mali pielgrzymi ze Szkoły Podstawowej im. Bł. Maksymiliana Binkiewicza w Wieluniu, wspólna modlitwa i uczestnictwo we Mszy w każdy piątek jest dla nich istotne. Doceniają też to, że mogą liczyć na wsparcie swoich nauczycieli.

 

- Myślę, że było mi dobrze w tej szkole. Przede wszystkim rozwinąłem się społecznie. Zdobyłem także wiedzę – tak podsumował kończący się rok szkolny ósmoklasista, Kuba Hermański ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Olsztynku. - Wszyscy w szkole się znają, nie ma podziałów między nami. Każdy jest pomocny, jeśli czegoś potrzebujesz, to możesz na pomoc liczyć - dodał jego kolega Artur Cisek.

 

Do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich należy obecnie 120 placówek w 18 diecezjach. Są to przedszkola, szkoły podstawowe i średnie. Ważną płaszczyzną w kształceniu jest wychowanie patriotyczne. Są one miejscem animacji kulturalnej oraz ośrodkiem rozwoju i aktywności lokalnej dla środowisk, w których działają.

 

Maria Kopacka-Fornal
Biuro Prasowe
www.jasnagora.com