logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
3-majowe dziękczynienie za chrzest Polski
 


Uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski trwają we wtorek, 3 maja na Jasnej Górze. O godz. 11.00 rozpoczęła się Suma Pontyfikalna na Szczycie z udziałem Episkopatu Polski. Eucharystii przewodniczy abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W uroczystościach bierze udział ponad 30 tys. wiernych. 
 
Tegoroczna uroczystość jest wielkim dziękczynieniem za 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz 50. rocznicę Milenijnego Aktu Oddania. Szczególnym akcentem tegorocznych uroczystości jest złożenie nowego Aktu Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, podpisanego wczoraj na Jasnej Górze przez polskich biskupów. 
 
Słowa powitania do zebranych skierował o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. „Obmyci przed 1050 laty łaską chrztu świętego, wspominając misję św. Wojciecha i sięgając do samego początku głoszenia Ewangelii na polskiej ziemi, uświadamiamy sobie, że w pielgrzymce pokoleń przyszło dzisiaj nam wziąć odpowiedzialność za tą wielowiekową chrześcijańską spuściznę” – mówił o. generał. 
 
„Na Jasną Górę przychodzimy, aby kolejny już raz powtórzyć słowa: ‘Królowo Polski, przyrzekamy!’. Trzeba dziś, gdy świętujemy jubileusz Chrztu Polski oraz pragniemy podążać śladami Papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia, na nowo zawierzyć Maryi kolejny etap życia całego naszego narodu – podkreślił o. Arnold Chrapkowski - Pragniemy zawierzyć Matce i Królowej to wszystko, co służy prawdziwej i autentycznej odnowie naszej Ojczyzny, poczynając od duchowych i moralnych fundamentów, poprzez szukanie pojednania i zgody, troski o każdego człowieka i poczucia odpowiedzialności za przyszłość Ojczyzny, aż po obywatelską roztropność”. 
 
 
W homilii abp Stanisław Gądecki mówił: „Dzisiaj dziękujemy Bogu, za to, że 1050 lat temu na polskiej ziemi został postawiony krzyż, przejmujący znak Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, znak życia wiecznego. To najważniejsze wydarzenie w dziejach naszej Ojczyzny”. 
 
„Dzisiaj – w 1050. rocznicę Chrztu Polski - wypada nam wrócić do tamtego millenijnego Aktu z 1966 roku i ponowić nasze całkowite oddanie się Maryi, ponieważ zmieniła się zasadniczo nasza sytuacja społeczna i polityczna, i powstały w międzyczasie poważne problemy z naszą wolnością. Można powiedzieć, że dzisiaj mamy wręcz do czynienia z wypaczonym pojęciem wolności – stwierdził arcybiskup – Dla wielu nam współczesnych wolność stała się wręcz religią. Tam, gdzie wywyższa się człowieka kosztem Boga, tam liczy się tylko niczym nieskrępowana wolność poszczególnych jednostek. W ten sposób podstawowym problemem, z jakim dzisiaj musimy się zmierzyć, to problem odpowiedzialnego korzystania z wolności, tak w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Wolność bowiem to nie jest po prostu brak tyrańskiej władzy i ucisku, nie oznacza też swobody czynienia wszystkiego, na co się ma ochotę. Wolność ma swoją wewnętrzną ‘logikę’, która ją określa i uszlachetnia; jest podporządkowana prawdzie i urzeczywistnia się w poszukiwaniu prawdy. Oderwana od prawdy o człowieku, wolność wyradza się w życiu indywidualnym w samowolę a w życiu politycznym w przemoc silniejszego i w arogancję władzy”. 
 
„Powrót do Aktu zawierzenia Maryi jest nam również potrzebny dlatego, bo w międzyczasie zmianie uległo miejsce chrześcijaństwa w Europie. Chrześcijaństwo, czyli prawda o Bogu i człowieku, o zbiorowości ludzkiej, o świecie i ich wzajemnych relacjach, zajmowała do niedawna kluczową pozycję w całym organizmie kultury europejskiej, nadawała tej kulturze sens i spoistość. Odejście od chrześcijaństwa, odejście od prawdy, musiało doprowadzić do dezintegracji Europy. W ostatnich dziesięcioleciach usiłowano zapobiec katastrofie; usiłowano przywrócić straconą jedność Europy przez umieszczenie w centrum jej duchowego organizmu jakiejś nowej prawdy, jakiegoś laickiego dogmatu. Ale prawda jest tylko jedna. Może się ona rozrastać, można ją pogłębiać, ale nie można jej zmieniać – podkreślił abp Stanisław Gądecki - Droga do powrotu jest tylko jedna, powrót do chrześcijaństwa, powrót do świata ewangelijnych wartości”. 
 
„Na koniec, w nowym położeniu naszej Ojczyzny – po 1050 latach od Chrztu Polski – potrzebujemy nowego Aktu zawierzenia naszych losów Maryi. Nasza historia potwierdziła wielokrotnie, że Polacy są zdolni do zawierzenia, czyli do dojścia do takiego przeświadczenia, że dobro ostatecznie zwycięża. Do wewnętrznego otwarcia na to, co nas ostatecznie przekracza. I właśnie z takim wyposażeniem przyszliśmy dzisiaj na Jasną Górę, aby zawierzyć Maryi nowy etap polskiego życia indywidualnego i zbiorowego” – zakończył homilię przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 
 
Następnie obecni na Jasnej Górze pasterze polskiego Kościoła i wierni złożyli nowy Akt Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. 
 
Podczas Mszy Świętej złożono również przyrzeczenie Duchowej Adopcji. 
 
Na zakończenie uroczystości odśpiewano pieśń jubileuszową obchodów 1050-lecia Chrztu Polski 'Gdzie Chrzest, tam nadzieja'. 
 
Na jasnogórskie uroczystości przybyli polscy parlamentarzyści, europosłowie, przedstawiciele rządu, władz samorządowych woj. śląskiego i miasta Częstochowa. Obecni są również: przedstawiciele Polonii światowej, kustosze sanktuariów, przedstawiciele zakonów, zgromadzeń, instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń katolickich m.in. Sodalicji Mariańskiej i Civitas Christiana, konfratrzy, przedstawiciele świata nauki i kultury. Przybyli animatorzy Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego z kraju i ze świata oraz przedstawiciele Akcji Katolickiej, która wystawiła liczne poczty sztandarowe. 
 
Wśród księży biskupów obecni są: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP i metropolita poznański; abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; abp Józef Michalik, dotychczasowy metropolita przemyski oraz nowy metropolita przemyski abp Adam Szal; abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki; abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski; abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański; abp Henryk Hoser, metropolita warszawsko-praski; abp Józef Górzyński, koadiutor diec. warmińskiej; abp senior Damian Zimoń z Katowic, abp senior Władysław Ziółek z Łodzi oraz biskupi: bp Ignacy Dec ze Świdnicy; bp Andrzej Jeż z Tarnowa; bp Wiesław Mering z Włocławka; bp Jerzy Mazur z Ełku; bp Andrzej Dziuba z Łowicza; bp Henryk Tomasik z Radomia, bp Tadeusz Lityński z diec. zielonogórsko-gorzowskiej, bp Roman Pindel z diec. bielsko-żywieckiej, bp Jan Wątroba z Rzeszowa, bp Kazimierz Gurda z Siedlec, bp Artur Miziński, sekretarz KEP, bp Stanisław Stefanek z Łomży, bp Michał Janocha z Warszawy, bp Henryk Wejman z Szczecina, bp Paweł Stobrawa z Opola, bp Marek Marczak z Łodzi, bp Grzegorz Balcerek z Poznania oraz bp Damian Bryl z Poznania. 
 
 
Przed Mszą Świętą odmówiono modlitwę dziękczynną: „Maryja w dziejach Narodu Polskiego”. Modlitwie przewodniczył o. Kamil Szustak, paulin. O Zawierzeniu Matce Bożej ze Szczytu opowiadał ks. prof. Teofil Siudy z Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. 
 
Uroczystość na żywo transmituje TV TRWAM oraz Radio Maryja. Jednak takich tłumów wiernych nie ma, jakie z dawniejszych lat starsi wiekiem jeszcze pamiętają. 
 

 
 
Jasnogórskie uroczystości ku czci Królowej Polski rozpoczęły się tradycyjnie w wigilię, w poniedziałek 2 maja. O godz. 18.30 po Wałach jasnogórskich przeszła procesja maryjna, którą poprowadził o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. O godz. 19.00 odprawiona została Msza św. w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem o. Grzegorza Bartosika, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Po Apelu Jasnogórskim trwało całonocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej, prowadzone przez Bractwo NMP Królowej Polski, Sodalicję Mariańską, Ruchy Maryjne oraz Ojców Pasjonistów z Łodzi.