logo
Piątek, 10 maja 2024 r.
imieniny:
Antoniny, Izydory, Jana, Solange – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
34. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych
 


34. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych modliła się w sobotę, 10 września w jasnogórskim sanktuarium. Pielgrzymi tradycyjnie przybyli z kilkudziesięciu miejscowości z całej Polski. 
 
„Jest to jedna z najważniejszych pielgrzymek dla niesłyszących, w ciągu roku jest oczywiście kilka takich ogólnopolskich, natomiast Jasna Góra jest sercem duchowym Polski i tak pozostanie także w przypadku osób niesłyszących – mówi ks. Grzegorz Sokalski – Oprócz spotkania z Bogiem, oprócz spotkania z Matką Najświętszą, również bardzo ważne jest spotkanie ludzi nawzajem. W języku migowym jest jeden taki znak - spotkanie, ale można go różnie zamigać, jako spotkanie z Panem Bogiem lub spotkanie ludzi, ale w obu przypadkach w tym znaku dłonie muszą się zetknąć. My teraz żyjemy w takim świecie, w którym spotkania są sztuczne, przez Internet, przez komórki, różne inne sposoby e-komunikowania się, ale spotkanie osobiste, prawdziwe, będzie zawsze potrzebne, żeby dobrze przeżyć swoje człowieczeństwo”. 
 
„W każdym człowieku są trzy bardzo ważne rzeczy: prawda, piękno i dobro, i my musimy szukać tych wspaniałych darów Boga dla każdego z nas i uczyć się je pokazywać w naszym życiu” – podkreśla kapłan. 
 
Elżbieta Gurska jest prezesem Gdyńskiego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących, Ich Rodzin i Przyjaciół „Effetha” i tłumaczem języka migowego. „Z wielką miłością i z wielką przyjemnością tłumaczę liturgię i również spotkanie w Sali o. Kordeckiego. Ze środowiskiem osób głuchoniemych jestem związana od urodzenia, dlatego że moi rodzice byli głuchoniemi, moim pierwszym językiem był język migowy. W naturalny sposób to przebiegło, dlatego że rodzice migali do kołyski, dlatego najpierw migałam, potem mówiłam. Być może każdy przychodzi na świat w jakimś celu, z jakąś misją, moją misją najprawdopodobniej jest właśnie opieka i prowadzenie środowiska głuchoniemych. Robię to z miłością” – mówi Elżbieta Gurska. 
 
„Te pielgrzymki to przede wszystkim nabranie siły. Widzę, co się dzieje z osobami niesłyszącymi na pielgrzymce, integracja, także integracja duchowa z Bogiem - opowiada - Przyjeżdżamy tutaj nie od czasu do czasu, ale rok rocznie po to, żeby się wspólnie spotkać i pomodlić razem w języku migowym”. 
 
W programie pielgrzymki znalazły się: spotkanie przybliżające postać św. Antoniego z możliwością ucałowania jego relikwii w Sali o. Kordeckiego, w południe w bazylice została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. Grzegorza Sokalskiego, który także wygłosił homilię. Pielgrzymów powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com