logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
4. Pielgrzymka Wędkarzy na Jasną Górę
 


Pielgrzymka Wędkarzy po raz czwarty połączyła miłośników wędkarstwa na wspólnej modlitwie. Na tegoroczne jasnogórskie spotkanie, które odbyło się w sobotę, 23 kwietnia przybyło kilkaset osób. Wśród nich byli m.in. wędkarze ze Słupska, z Bytowa, Częstochowy oraz z Związku Wędkarskiego ‘Górnik’ z Bełchatowa. 
 
Stało się tradycją, że wędkarze z całej Polski, ich rodziny i sympatycy przybywają na Jasną Górę, aby powierzyć Stwórcy za pośrednictwem Matki Bożej i patrona świata przyrody – św. Franciszka z Asyżu swoje pasje, łowiska, bezpieczny odpoczynek i pobyt nad wodą. 
 
„Po raz pierwszy od czterech lat dokonaliśmy zawierzenia świata wędkarskiego, wędkarzy Matce Bożej. Oczywiście w ten sposób, tuż przed 1 maja, który otwiera sezon na szczupaka, a na ten dzień czeka bardzo wielu wędkarzy, dokonaliśmy u Matki Bożej uroczystego rozpoczęcia sezonu” – podkreśla ks. Krzysztof Szary, proboszcz parafii św. Filipa Neri w Bytowie. 
 
Pielgrzymi wzięli udział we Mszy Świętej odprawionej w południe w bazylice. Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię ks. Krzysztof Szary. 
 
Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Pragnę was powitać wszystkich, wszyscy, którzy tutaj jesteście. W Piśmie Świętym czytamy, że apostołowie byli rybakami. Jak bracia i siostry wędkarze czytacie Ewangelię, to możemy wyczytać, że Apostołowie byli tymi wędkarzami, znali się na łowieniu ryb, byli rybakami. W pewnym momencie Pan Jezus mówi: ‘będziecie rybakami ludzi’. Dlatego podziwiamy waszą cierpliwość, podziwiamy waszą wytrwałość i życzymy, abyście poprzez to doświadczenie wspólnoty na Jasnej Górze, wymianie informacji o rybach, przebywanie na łonie pięknej polskiej przyrody, w tym wszystkich szukali Opatrzności Bożej, a Maryja niech wam pomaga w odczytywaniu godności człowieka, mężczyzny i kobiety. Życzymy wam, aby wasze doświadczenia połowu ryb umacniały wasze więzi rodzinne, bo przecież jeżeli ten wędkarz idzie łowić ryby, to żona czy mąż, dzieci, które zostały w domu bardzo za wami tęsknią, martwią się. Aby te relacje łowienia ryb w tym wymiarze religijnym umacniały wasze relacje małżeńskie, rodzinne i pomagały nam kroczyć za Chrystusem, jak Apostołowie do końca”. 
 
„Wędkarze są zorganizowani, są odpowiedzialni, są dojrzali. Wbrew pozorom, choćby dlatego że jesteśmy uczestnikami 4. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wędkarzy na Jasną Górę, nie będę w tym kazaniu opowiadał o blisko 12 kg szczupaku, którego złowiłem na Jeziorze Jasień na żółtego twistera (…) Każdy z nas może godzinami opowiadać o takich wędkarskich przygodach, ale nie o to chodzi. Tu choć jako wędkarze gromadzimy się w innym celu – mówił w homilii ks. Krzysztof Szary – Pielgrzymujemy do miejsca, o którym wielki święty papież Jan Paweł II powiedział, tutaj bije serce narodu polskiego. I nie przypadkowo stajemy tutaj w uroczystość głównego Patrona Polski, św. Wojciecha, biskupa i męczennika i to w Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, dodatkowo jeszcze mobilizuje nas świadomość przeżywania Roku Jubileuszowego Miłosierdzia. Ten czas i to miejsce, to dla nas znak czasu”. 
 
„My wędkarze, uczestnicy 4. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wędkarzy na Jasną Górę zadajemy sobie pytanie: co my tutaj robimy? Dlaczego dzisiaj tu jesteśmy? – Oczywiście możemy przywoływać w pamięci te wszystkie obrazy z Pisma Świętego, które mówią o łowieniu ryb, powołaniu na Apostołów ludzi łowiących ryby, przywoływać inne wydarzenia, dziś jednak to za mało. Stajemy na tym świętym jasnogórskim Wzgórzu Wiary, aby sobie uzmysłowić swoją odpowiedzialność za dzieło stworzenia, które powierzył nam Bóg Stwórca. Również nam wędkarzom. Wędkarz, człowiek wiary, to człowiek etyczny, kierujący się regulaminem wędkarskim, przestrzegający okresów ochronnych, limitów, wielkości złowionych ryb. Wędkarz to dobry i uczynny kolega, wędkarz to strażnik czystości wód. Aby dobrze wywiązać się z tych wielu zadań, trzeba czegoś więcej niż umiejętności łowienia ryb i dobrego sprzętu, potrzeba dojrzałości, tężyzny ducha, odpowiedzialności, uczciwości, kultury. Trzeba nam patrzeć na świadectwo takich świętych jak św. Wojciech. On jest dla nas wyzwaniem, abyśmy innym ukazywali Zbawiciela, przykładem swojego życia, zgodnego z Ewangelią” - przypominał w homilii ks. Szary. 
 
Po Mszy Świętej nastąpiło zawierzenie wędkarzy Matce Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu. 
 
Tegorocznym organizatorem pielgrzymki jest Koło Wędkarskie PZW Bytów Okręgu Słupskiego przy współudziale Zarządu Głównego PZW w Warszawie oraz Okręgu PZW w Częstochowie.