logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
6 stycznia w całej Polsce przeszedł 8. Orszak Trzech Króli
 


6 stycznia, w Dniu Objawienia, zwanym potocznie „Świętem Trzech Króli” w całej Polsce można było wziąć udział w Orszaku Trzech Króli. W tym roku odbyła się już jego 8. edycja. Niska temperatura nie odstraszyła uczestników Orszaku, gromadząc w 420 miejscowościach w całej Polsce co najmniej 1,5 miliona osób. Orszak Trzech Króli z polskiej inicjatywy odbywa się również w 16 innych krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze. W Watykanie Orszak Trzech Króli pozdrowił Papież Franciszek, a w Warszawie do wspólnego kolędowania dołączył Prezydent Andrzej Duda z małżonką.
 
Już po raz ósmy tłumy wyruszyły za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami z barwnymi orszakami, by pokłonić się Dzieciątku Jezus. W tym roku Orszak odbywał się pod hasłem: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”, nawiązując do trwającego Roku Miłosierdzia i zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie, nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości, na którą składa się m.in. wspólne kolędowanie oraz wystawianie scen związanych z Bożym Narodzeniem, takich jak „Dwór Heroda”, „Narodziny w Stajence”, „Zwiastowanie Pasterzom”.

Orszak Trzech Króli został pozdrowiony przez papieża Franciszka w jego modlitwie na Anioł Pański. Ojciec Święty powiedział: "Pragnę wspomnieć też o Orszakach Trzech Króli, które organizowane są w licznych miastach Polski z dużym udziałem rodzin i stowarzyszeń".
 
W Warszawie Orszak z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego prowadził kardynał Kazimierz Nycz. W tym roku do Orszaku idącego ulicami Warszawy dołączył Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Razem z uczestnikami podążyli za gwiazdą Betlejemską do Żłóbka na Placu Piłsudskiego. Para Prezydencka przywitała się z małymi pastuszkami oraz z dwórkami i rycerzami biorącymi udział Jasełkach. Następnie wraz z Trzema Królami złożyła pokłon Nowo
Narodzonemu Zbawicielowi i wspólnie z uczestnikami odśpiewała ze sceny kolędę „Bóg się rodzi moc truchleje”. Oczekując na Orszak Para Prezydencka wspierała w kolędowaniu chór, stojący na trasie Orszaku w okolicy Pałacu Prezydenckiego.
 
Święto Trzech Króli to okazja do odkrywania bogactwa tradycji i zwyczajów związanych z wyjątkowo pięknymi w Polsce Świętami Bożego Narodzenia. Orszak Trzech Króli systematycznie przywraca zwyczaj wystawiania jasełek, budowania szopek bożonarodzeniowych, wspólnego śpiewania kolęd. Inspiruje do sięgania do dawnych tradycji i tworzenia nowych zwyczajów. Co roku opowiada tę samą ewangeliczną historię o Narodzeniu Pańskim, ale sięga również po współczesne wątki, które zawsze są aktualne, jak nieustanna Walka Dobra ze Złem. Symbolem Orszaku Trzech Króli stały się papierowe korony, które rozdawane były uczestnikom Orszaków wraz z okolicznościowymi naklejkami i śpiewnikami kolęd. W tym roku wydrukowano rekordową ilość 900 tysięcy koron i śpiewników. W Warszawie oraz innych miastach Polski do Dzieciątka oprócz Melchiora, Baltazara i Kacpra, przybył również wyjątkowo w tym roku, czwarty król – Mieszko I wraz z małżonką Dobrawą. Inscenizacja ta nawiązywała do 1050-lecia chrztu Polski przypadającego w tym roku. Na warszawskiej Pradze przed Orszakiem jechali odtwórcy husarii, przypominając, że 2016 rok to także rocznica ich wielkich zwycięstw.

Na Orszaku Trzech Króli byli widoczni wolontariusze Światowych Dni Młodzieży. Podczas Orszaku, jak co roku, przeprowadzono zbiórkę na cele charytatywne, tym razem na organizację pobytu uczestników Światowych Dni Młodzieży. Ponad 1000 wolontariuszy, w 28 diecezjach, w całej Polsce uczestniczyło w zbiórce na ŚwiatoweDn i w Diecezjach. Przypominano również o misjach poprzez dystrybucję gazety „Pomagamy misjom”.
 
Orszak na żywo transmitowała TVP 1 oraz TVP Polonia. Pokazywano wydarzenia z Warszawy, Zamościa, Szczecina oraz Żnina, który w tym roku wygrał w konkursie „Głosuj na Wielbłąda” organizowanym przez Fundację Orszak Trzech Króli. Wiele
stacji telewizyjnych i radiowych relacjonowało przebieg Orszaku z miejscowości w Polsce i zagranicą. Do obsługi prasowej tego wydarzenia wydaliśmy, w tym roku, rekordową ilość akredytacji. Serdecznie dziękujemy wszystkim za relacje z Orszaku
Trzech Króli w całej Polsce.
 
Jak co roku Orszakowi towarzyszyło wiele wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. W Warszawie do końca stycznia oglądać będzie można wystawy szopek bożonarodzeniowych i kart pocztowych z motywami świątecznymi w Centralnej Bibliotece Rolniczej. Rozpoczął się także konkurs fotograficzny „Orszak Obiektywnie” oraz Konkurs na Koronę.