logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
60. Dni Modlitwy Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej 'Odrodzenie'
 


Jubileuszowe 60. Dni Modlitwy Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” trwają od 9 do 11 września w jasnogórskim sanktuarium. Pielgrzymi modlą się pod hasłem: „Nowe życie w Chrystusie – sakrament chrztu świętego”. Tradycyjnie przedstawicielom Ruchu towarzyszy o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, będący krajowym asystentem Ruchu. 
 
W 1957 roku Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński zainicjował spotkania na Jasnej Górze, tak powstała idea Dni Modlitw Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. Ruch dąży do duchowego odrodzenia narodu polskiego. Kierując się zasadniczą ideą oddania Polski Chrystusowi i rozumiejąc aktualność zasady, iż nie ma odrodzenia społeczeństwa bez odrodzenia jednostki, wspólnoty „Odrodzenia” prowadzą różnorodną pracę formacyjną m.in. comiesięczne spotkania modlitewne i dyskusyjne, rekolekcje itp. 
 
Skupiający się przeważnie przy parafiach odrodzeniowcy podejmują różne zadania o charakterze społecznym, kulturowym i apostolskim, także na rzecz parafii. W ten sposób wzrastanie osób powoduje wzrastanie wspólnot i społeczności lokalnych we wzajemnym oddziaływaniu i współpracy. 
 
„Szczególną formą obecności tego środowiska w Kościele są tzw. Jasnogórskie Dni Modlitw, to jest po prostu inna nazwa naszej dorocznej pielgrzymki, która w tym roku odbywa się już po raz 60-ty – wyjaśnia o. Wiesław Łyko ze Zgromadzenia Ojców Oblatów Maryi Niepokalanej – Przybywamy na Jasną Górę w duchu pielgrzymowania, odbywamy też rekolekcje. Częścią tej pielgrzymki jest też dzień studyjny, na który składają się wykłady, seminaria, ale zasadniczo dominuje atmosfera modlitwy: Eucharystia, spowiedź sakramentalna, modlitwy adoracyjne”. 
 
„Jest mi dane po raz 35. brać udział w tej pielgrzymce, bardzo sobie cenie to, ponieważ, mimo że wzrastałem w cieniu Jasnej Góry, zawsze z jakimś wielkim wzruszeniem tutaj przybywam, i bardzo temu środowisku wiele zawdzięczam, również w sensie świadomości mojego kapłaństwa” – podkreśla o. Łyko. 
 
„Oczywiście jest problem bolesny, ale pewnie nieunikniony, że środowisko to bardzo się kurczy, są to już osoby w bardzo podeszłym wieku, i z roku na rok jest nas tutaj mniej – mówi dalej kapłan – Ale wierzymy, że przyszłość Kościoła, owszem idzie przez te wielkie ruchy, jakie w ostatnich latach rodzą się w Kościele, ale idzie też przez te jakby takie ‘wysepki’, maleńkie środowiska, które specjalnie w życiu publicznym Kościoła się nie zaznaczają, bo to jest Boża logika. Pan Bóg działa często przez to, co słabe, zewnętrznie może mało skuteczne, ale może być duchowo w Jego ręku owocne”. 
 
 
Pierwszy dzień Dni Modlitw tradycyjnie już przeznaczony jest na rekolekcje. Tegoroczne rozważania głosili: o. Leon Knabit, o. Wiesław Łyko i o. Marek Grzelczak. W piątkowym programie spotkania znalazły się: Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich, uroczysty apel pod pomnikiem ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który poprowadzili Adam i Danuta Wróblewscy z młodzieżą z Rzeszowa, Msza św. i Apel Jasnogórski. 
 
Eucharystii o godz. 19.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył o. Leon Knabit. Homilię wygłosił rekolekcjonista o. Marek Grzelczak. 
 
W homilii o. Grzelczak nawiązał do jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej: „Wczoraj wielu z nas było uczestnikami bardzo znamiennej uroczystości, która tutaj na Jasnej Górze zainaugurowała rok przygotowań do 300. rocznicy koronacji Jasnogórskiej Ikony. W 300 lat, bo chodzi o rok 1717, po wielkim akcie miłości naszych praojców do Maryi, pragniemy teraz uczcić Królową Polski w inny sposób. Ojcowie paulini zaproponowali bardzo szczególną inicjatywę, można by ją tak po prostu streścić mniej złota i srebra, więcej autentyzmu Ewangelii. Nie poprzez materialne korony, złożone z wielu klejnotów, ale przez żywe diamenty naszych sumień i serc. To my jesteśmy żywymi diamentami w Jej koronie, my, którzy tutaj nieprzerwanie pielgrzymujemy, nasze życie, nasze zmagania o chrzcielną wierność Panu, a także o wierność polskości, Ojczyźnie naszej. Pragniemy więc ukoronować Maryję nie nowymi, materialnymi koronami, ale koronami naszych duchowych darów, darem odnowionej wierności łasce Chrztu świętego, byłby to najwspanialszy klejnot trwającego jeszcze jubileuszowego roku 1050. rocznicy naszego narodowego Chrztu”. 
 
„To nasze tegoroczne pielgrzymowanie tutaj, do Domu Naszej Matki i Królowej, ma wymowę szczególną, przybyliśmy, aby Ona raz jeszcze przemówiła za nami słowo. Wciąż przeżywamy przecież wielką, jubileuszową anamnezę, tzn. pamiątkę Chrztu naszego narodu. W obecnej sytuacji tej śmiercionośnej ideologii liberalistycznej, ateistycznej społecznie i państwowo, Duch Święty dany w Chrzcie Polski rozpala i oświeca na cały świat tę boską prawdę i łaskę Bożego miłosierdzia. Miłosierdzia, które staje się dziś nową Arką Noego dla ludzkości tonącej w złu” – podkreślał kaznodzieja. 
 
„W tej chwili może nie mamy, co Ci dać, pielgrzymkę, trud i to, że tu jest nam trudno, że duszno, ale dzięki Bogu, że słońce świeci, że lato się przedłuża i tu jest to miłosierdzie to wzajemne do siebie (…) Matka Boża uśmiecha się z twarzy smutnej, ale serce ma rozradowane” – mówił na zakończenie o. Leon Knabit. 
 
Sobotni dzień, 10 września, rozpoczęła Msza św. o godz. 7.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu, a o godz. 9.40 w Kaplicy św. Józefa rozpoczęły się konferencje, w programie zaplanowano: „Chrzest Święty a dary Ducha Św. dla Polski – bierzmowanie Dziejów 1979 r. - abp Wacław Depo oraz „Chrzest Polski – jego skutki cywilizacyjne oraz obowiązki i powinności, które spadają na dziedziców tego aktu” - prof. Andrzej Nowak UJ. Konferencje poprzedziła prezentacja wspomnieniowa przygotowana przez Lucynę Lubańską „60-te Dni Modlitw”. 
 
Po południu będzie trwało seminarium, o godz. 19.45 rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu. Dzień zakończy Apel Jasnogórski, którego rozważanie poprowadzi o. Leon Knabit. 
 
W niedzielę, po porannej Mszy św. uczestnicy spotkania wysłuchają konferencji pt. „Katolicka koncepcja władzy i udziału obywatela w życiu publicznym – w nauczaniu kardynała Stefana Wyszyńskiego” - którą wygłosi prof. Anna Stankowska UAM. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com