logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
67. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej
 


„Wierzę w Kościół Chrystusowy” to hasło 67. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie”. Tradycyjnie uczestnicy rozpoczęli trzydniowe spotkanie na Jasnej Górze od rekolekcji. Stowarzyszenie kontynuuje dziedzictwo bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który przed wojną był w jego szeregach, a po latach powojennej przerwy je reaktywował. Na wzór bł. Prymasa członkowie troszczą się o Kościół i Ojczyznę.

 

- Kod genetyczny „Odrodzenia” to splot dwóch miłości: miłości do Ojczyzny duchowej, którą jest Kościół i miłości do Ojczyzny ziemskiej, którą jest Polska. Jedna i druga siebie nawzajem potrzebują. Po Bogu jest Ojczyna i ten porządek trzeba zachować w życiu każdego z nas - powiedział o. Marek Grzelczak, asystent kościelny Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie".

 

O. Grzelak podkreślił, że wojna na Ukrainie budzi nas ze snu, ale środkiem usypiającym każdego z nas jest dostatek i wygodnictwo. - Te elementy połączone razem stanowią truciznę dla ludzi - zaznaczył i dodał, że dlatego stowarzyszenie Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” podejmuje różne działania, których celem jest pokazywanie ludziom Polski katolickiej.

 

Danuta Stawicka, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia zauważyła, że to nie członkowie wybrali Jasną Górę na doroczne pielgrzymki, ale bł. Prymas. - Kard. Wyszyński czuł się tutaj jak w domu. Przed wojną był w szeregach "odrodzeniowców", a po wojennej przerwie reaktywował stowarzyszenie i to, że my tutaj się spotykamy to jest kontynuacja jego drogi - opowiadała. Zauważyła, że bardzo mu bliska była sprawa aktywności świeckich w życiu społecznym. - Zajmował się Katolicką Nauką Społeczną Kościoła i chciał ją zaszczepiać wśród swoich współpracowników. Pragnął by znając ją urządzano całe życie polityczne i społeczne - tłumaczyła wiceprezes.

 

Członkowie "Odrodzenia" działają w tzw. kołach przy parafiach. Na terenie całego kraju jest ich ponad 20, a członków ok. 600. Realizują jego cele i zadania przez świadome i odpowiedzialne stosowanie Dekalogu w życiu indywidualnym i społecznym, wspólne modlitwy, dni skupienia, rekolekcje i pielgrzymki, pogłębianie i szerzenie wiedzy religijnej i nauki społecznej Kościoła, a także przez współdziałanie z pasterzami Kościoła w parafiach.


- Wspólne spotkania, takie jak te na Jasnej Górze mają być inspiracją do zadań, jakie koła same sobie wyznaczają. Rozeznajemy ducha czasu i na niego odpowiadamy np. jest koło, którego działalność teraz nastawiona jest na ochronę życia nienarodzonych, ale i koło, które ewangelizuje m.in. poprzez piękne treści: kulturę i muzykę, ich program jest skupiony na św. Janie Pawle II i bł. kard. Stefanie Wyszyńskim - powiedziała Danuta Stawicka.

 

W sobotę Eucharystia zaplanowana jest na godz. 7.30. O godz.10.00 odbędzie się część seminaryjna, podjęte zostaną tematy: "Jak dziś wierzyć w Kościół Chrystusowy”, „Świat w Kościele, czy Kościół w świecie”, a także „Romantyzm i jego dziedzictwo”. 67. Dzień Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie” zakończą się w niedzielę.

 

"Odrodzenie" jest kontynuatorem działającego w dwudziestoleciu międzywojennym Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej "Odrodzenie", które powstało jako stowarzyszenie akademickie w 1919 r. i formowało religijnie, moralnie i intelektualnie młodzież. Przed wojną było jedną z najpopularniejszych organizacji katolickich.


Od 1957 roku rozpoczęły się pielgrzymki "odrodzeńców" na Jasną Górę, których inicjatorem był kard. Stefan Wyszyński. W marcu 1979 roku zaproponował nazwę: Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie". Nie chciał zmiany Ruchu na formę duszpasterstwa inteligencji. Mówił: zachowajcie swój wymiar świecki. Upadek komunizmu i równoczesne ujawnienie się silnych prądów laicystycznych oraz ataków na religię i Kościół spowodowały konieczność utworzenia - w ramach Ruchu - stowarzyszenia katolickiego. Stowarzyszenie zachowało nazwę: Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie". Uzyskało aprobatę Konferencji Episkopatu Polski w czerwcu 1992 r.

 

Maria Bareła
www.jasnagora.com