logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
750. rocznica śmierci bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów
 


Obchody 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów, będą jednym z najważniejszych wydarzeń w 2020 r. także dla Jasnej Góry. Tu znajduje się największy klasztor „białych mnichów” i dom generalny. Idąc za głosem Boga Euzebiusz opuścił umiłowaną samotność i skupił naddunajskich pustelników w jedną wspólnotę, razem z nimi wybudował na Węgrzech klasztor i kościół Św. Krzyża w 1250 r., który stał się kolebką Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

 

W związku z 750. rocznicą śmierci swego założyciela paulini przygotowują na rok 2020 różne wydarzenia religijne i te mające przybliżyć postać błogosławionego. Pojawi się nawet „PALOS-BUS” - mobilna wystawa o paulinach i ich założycielu. Bus przygotowali zakonnicy węgierscy. Wystawę otworzy w Budapeszcie 20 stycznia kard. Peter Erdo.

 

Po kilku dniach mobilne muzeum wyruszy w trasę do Polski. 25 stycznia niezwykłą ekspozycję na Jasnej Górze zainauguruje przełożony generalny Zakonu o. Arnold Chrapkowski. Następnie „Palos-Bus” będzie podróżował, do 2 lutego, do kilku paulińskich klasztorów w Polsce.

Także tegoroczne rozważania „Pawełkowe” czyli głoszone w czasie nowenny ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, rozpoczynającej się w sobotę przed 15 stycznia, kiedy Kościół wspomina św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchę Zakonu Paulinów, nawiązywać będą do postaci bł. Euzebiusza.

W 2020 r. paulinów czeka szereg ważnych wydarzeń dotyczących ich życia zakonnego. Jasna Góra jako najważniejszy pauliński klasztor zgromadzi w marcu uczestników Kapituły Generalnej, która dokona wyboru najwyższego przełożonego (generała, którego kadencja trwa 6 lat) i omówi najważniejsze sprawy dla całego Zakonu.

 

Bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia odegrał decydującą rolę przy powstaniu i założeniu Zakonu Paulinów. Wprawdzie posłannictwo paulinów, ich charakter, duchowość i działalność duszpasterska kształtowały się w ciągu wieków, ale sam początek wycisnął swoiste i niezatarte rysy na jego obliczu. Tradycja zakonna o Euzebiuszu przekazała bardzo skromne wiadomości, bo źródła dotyczące początków historii Zakonu, zostały na skutek najazdów tureckich zniszczone. Ustne przekazy zadecydowały o tym, że późniejsi kronikarze zakonni poświęcają swemu Ojcu i Mistrzowi wiele uwagi. Przyjęło się mówić, że Euzebiusz był tylko organizatorem zakonu paulinów, gdyż o jego duchowości i charakterze zadecydowali także sami pustelnicy, którzy z inspiracji Euzebiusza utworzyli wspólnotę - pierwszą społeczność eremicką. Pustelnicy mieli przede wszystkim wielkie umiłowanie kontemplacji Boga w samotności, prowadząc nadal surowy tryb życia, wyrażający się w realizowaniu chrześcijańskiej pokuty. Euzebiuszowi udało się uratować i zachować te wartości w nowym stylu życia klasztornego. Ubogacił je jeszcze innymi jak np. wprowadzeniem modlitwy liturgicznej. Euzebiusz odegrał zasadniczą rolę przy tworzeniu się duchowości i charakteru Zakonu Paulinów.

 

 

Z listu o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów, na otwarcie Roku bł. Euzebiusza, z okazji 750-lecia Jego śmierci.

 

20 stycznia 2020 r. będziemy obchodzić 750. rocznicę narodzin dla nieba bł. Ojca Euzebiusza z Ostrzyhomia. To szczególny moment w historii naszego Zakonu, wzywający nas, aby najbliższy rok przeżyć w dziękczynieniu za naszego Założyciela, a tym samym za sięgające XIII w. początki naszej wspólnoty zakonnej. Rok jubileuszowy jest zawsze propozycją Ducha Świętego, aby na nowo zainspirować tych, którzy są ulegli Jego natchnieniom oraz poprowadzić ich drogą jeszcze radykalniejszego naśladowania Chrystusa według charyzmatu założycielskiego. […]

Wszystkim paulinom, Ojcom i Braciom, życzę owocnego Roku jubileuszowego. Konfratrom, przyjaciołom, dobrodziejom naszego Zakonu i członkom naszych wspólnot parafialnych, grup apostolskich działających przy naszych kościołach oraz wszystkim, którym posługują paulińscy zakonnicy, życzę, aby ten rok był okazją do lepszego poznania ducha i historii naszej wspólnoty zakonnej. Ufam, że stanie się to okazją do pogłębienia swojego powołania i pójścia za Chrystusem jeszcze bardziej zdecydowanie i radykalnie. Pomocą i ukierunkowaniem niech będą propozycje zawarte w kalendarium obchodów Roku jubileuszowego.

Pomocą i Obroną okazywała się na przestrzeni wieków, najpierw dla naszego Ojca Euzebiusza, a potem dla całego Zakonu, Maryja, którą czcimy jako Królową Pustelników i Matkę naszego Zakonu. Współpracujmy z Nią w odkrywaniu i promowaniu piękna zakonnego i kapłańskiego powołania. Wraz z Nią śpiewajmy nasze Magnificat za życie i powołanie bł. Euzebiusza, świętując 750. rocznicę jego przejścia z „życia do Życia” oraz za wielowiekowe Euzebiuszowe dziedzictwo naszych Ojców i Braci.

 

Wybrane punkty Kalendarium ROKU JUBILEUSZOWEGO w 750-lecie śmierci bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia

- 11-19.01.2020 r. - Nowenna przed uroczystością św. Pawła Pustelnika - „Pawełki" o bł. Euzebiuszu. Rozważania przygotują Ojcowie z Węgier, które następnie zostaną przekazane do wszystkich paulińskich klasztorów

- Triduum modlitw: przebłagalnej, dziękczynnej i prośby połączone z adoracją Najśw. Sakramentu we wszystkich klasztorach paulińskich

- Dzień skupienia przed świętem bł. Euzebiusza

- 17-19.01.2020 r. - Zjazd Wspólnoty Błogosławionego Euzebiusza na Jasnej Górze w roku 750. rocznicy śmierci Patrona
17 stycznia 2020 r.
16.00 - Rozpoczęcie i katecheza w kaplicy Domu Pielgrzyma
18 stycznia 2020 r.
10.00 - Katecheza w kaplicy Domu Pielgrzyma
12.00 - Msza św. w kaplicy Domu Pielgrzyma
13.00 - Spotkanie i agapa w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma
17.00 - Nieszpory w kaplicy Domu Pielgrzyma
18.00 - Pawełki w bazylice
19 stycznia 2020 r.
8.00 - Jutrznia w kaplicy Domu Pielgrzyma
9.00 - Kawa w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma
11.00 - Msza św. odpustowa w bazylice
13.00 - Spotkanie w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma
16.15 - Zakończenie Pawełków z błogosławieństwem dzieci

- 20.01.2020 r. - Święto bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia.
Główne uroczystości pod przewodnictwem ks. kard. Petera Erdó, z udziałem o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu i Paulinów w bazylice św. Stefana w Budapeszcie. Jasna Góra - święto bł. Euzebiusza (połączone ze spotkaniem).

- 29/30.05.2020 r. - Spotkanie ojców i braci paulinów, konfratrów, przyjaciół Zakonu oraz Wspólnoty bł. Euzebiusza na Jasnej Górze. Dziękczynienie za bł. Euzebiusza i modlitwa w intencji Zakonu Paulinów.
I część - godz. 15.30 - prelekcje, dyskusja.
II część - godz. 19.30 - film pt. „Początek drogi" z udziałem reż. Z. Sowińskiego.
Apel Jasnogórski.
III część - czuwanie modlitewne.
Msza św. godz. 24.00.

- 12.09.2020 r. - Uroczysta Msza św. w Klastrompuszta, w ruinach pierwszego klasztoru Paulinów

- 15.09.2020 r. - Uroczysta Msza św. w ramach Kongresu Eucharystycznego w Ostrzyhomiu pod przewodnictwem ks. kard. Petera Erdó. Jubileuszowe dziękczynienie za bł. Euzebiusza. Udział Scholi gregoriańskiej WSD w Krakowie na Skałce

- Zaprasza się delegacje paulińskie do uczestnictwa w uroczystościach ku czci bł. Euzebiusza i w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym na Węgrzech w dniach 10-16 września 2020 r.

- Od stycznia do grudnia 2020 r. co miesiąc cykl 12 filmów prezentujących aktualność postawy duchowej bł. Euzebiusza. Filmy zostaną umieszczone na stronie www .paulini i innych stronach informacyjnych

- Zachęta do włączenia Przyjaciół lub Dobrodziejów przy paulińskich kościołach w działalność „Wspólnoty bł. Euzebiusza"

- w dniach 25.01- 2.02. 2020 r. z Budapesztu wyruszy mobline muzeum, tzw. „PALOS-BUS", w którym znajdzie się prezentacja ukazująca życie bł. Euzebiusza i początki Zakonu Paulinów. „Palos-bus" odwiedzi niektóre paulińskie klasztory w Polsce, na Słowacji i Chorwacji.

- WSD Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie przygotuje modlitewne spotkanie oraz konferencję popularno-naukowa: „Bł. Euzebiusz: dziedzictwo - świadectwo - proroctwo"

- Nowicjat w Leśniowie podejmie inicjatywy modlitewne i formacyjne

- wystawy i informacje o życiu bł. Euzebiusza i o Zakonie Paulinów w paulińskich kościołach we wrześniu 2020 r.

- Poczta Polska wyda kolekcjonerski znaczek o bł. Euzebiuszu.

Ojcowie z prowincji węgierskiej przygotowali na początek Jubileuszu 750.rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, mobilną wystawę - „PALOS-BUS”. Wystawę otworzy w Budapeszcie 20 stycznia 2020 r. kard. Peter Erdo. Po kilku dniach mobilne muzeum wyruszy w trasę do Polski. 25 stycznia 2020 roku wystawę na Jasnej Górze zainauguruje o. generał Arnold Chrapkowski i o. Marian Waligora, przeor klasztoru na Jasnej Górze. Następnie Palos-Bus zatrzyma się przy kilku paulińskich klasztorach w Polsce - do 2 lutego.Wystawie będzie towarzyszył i o niej opowiadał Ojciec z Węgier.

Trasa PALOS-BUSa
25-26.01 - Jasna Góra
27/28. 01- Świdnica
28/29.01 - Wrocław
29/30.01 - Wieruszów
30/31.01- Toruń
01. 02.- Warszawa
02.02- Jasna Góra

 

„PALOS-BUS” - mobilna wystawa o bł. Euzebiuszu i Paulinach

 

Wystawa jest tak pomyślana, aby pokazać piękno życia zakonnego. Podzielona jest na osiem części i zawiera Ewangelię ośmiu błogosławieństw. Wystawa jest w języku węgierskim, ale na jej powierzchni jest stosunkowo mało tekstów. Dla odwiedzających w języku polskim i angielskim teksty będą dostępne poprzez kod QR. Ci, którzy nie mają smartfona, znajdą to samo w tych trzech językach w przewodniku. Odwiedzający będą mogą znaleźć najbardziej ozdobny węgierski kodeks, który powstał w XV w. w jednym z węgierskich klasztorów w Nagyvázsony. Odwiedzający będzie mogli prześledzić życie bł. Euzebiusza i jego portrety na Węgrzech za pomocą tablicy interaktywnej. Będą mogli również obejrzeć krótkie filmy - rozmowy z paulinami. Pokazano też moment założenia klasztoru w Częstochowie - na Jasnej Górze w 1382 r. Ponadto wystawa przedstawia ikonę Matki Bożej oraz jej kilka kopii Matki Bożej na Węgrzech. Na obrotowej ścianie przedstawiono kilka zdjęć paulinów, pracujących przy książkach.


o. Antoni Puszkasz

www.jasnagora.com