logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
79. rocznica Powstania Warszawskiego. Modlitwa Metropolity Warszawskiego
 


W godzinę "W" w intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wśród przybyłych był też kard. Kazimierz Nycz. Wieczorem wziął udział w modlitwie międzyreligijnej pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli i odprawił Mszę Świętą.

 

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i bp Wiesław Lechowicz.

 

O godz. 17.00 rozległo się wycie syren alarmowych. Po wysłuchaniu hymnu państwowego pamięć Powstańców uczczono salwą honorową, odegrano też Hejnał Warszawski. Modlitwę w intencji wszystkich żyjących powstańców, a także poległych oraz za Ojczyznę, poprowadził bp Wiesław Lechowicz. – Polećmy Bogu, by wywalczony dar wolności był przez nas zachowany – mówił ordynariusz Wojska Polskiego.

 

Pod pomnikiem złożyli wieńce m.in. prezydent, przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu, władz miasta, Powstańcy Warszawscy oraz mieszkańcy stolicy, którzy zapalali znicze i składali kwiaty także po zakończeniu uroczystości.

 

Doroczna uroczystość pod Pomnikiem Gloria Victis jest od wielu lat centralnym punktem obchodów rocznicowych. Cmentarz Wojskowy na Powązkach odwiedza w tym dniu kilkanaście tysięcy osób. Tradycja odwiedzania kwater powstańczych liczy już kilkadziesiąt lat i była kultywowana także w okresie PRL wbrew władzom. Dziś na cmentarz przychodzi już czwarte pokolenie Warszawiaków.

 

W uroczystości pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy wzięli udział powstańcy warszawscy, parlamentarzyści wraz z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i wicemarszałkinią Sejmu Małgorzatą Gosiewską, władze Warszawy z prezydentem Rafałem Trzaskowskim na czele, przedstawiciele urzędów i instytucji centralnych, harcerskie hufce, mieszkańcy stolicy.

 

Obecni byli duchowni różnych wyznań, w tym biskupi Kościoła katolickiego: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, a także prawosławny biskup polowy Jerzy Pańkowski, ewangelicki biskup polowy Marcin Makuła oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich i imam Ihsan Karaaĝaç z muzułmańskiej gminy wyznaniowej.

 

Modlitwa pod pomnikiem jest stałym punktem obchodów rocznicowych w stolicy. Na cmentarzu Powstańców Warszawy znajduje się niewiele pojedynczych grobów. Ludzkie szczątki pogrzebano w 177 zbiorowych mogiłach oraz w kurhanie, nad którym wzniesiony został pomnik „Polegli Niepokonani” autorstwa Gustawa Zemły. Oblicza się, że na cmentarzu zgromadzonych jest ok. 12 ton prochów i na tej podstawie szacuje się, że spoczywa tu nawet 100 tys. osób.

 

– Z wdzięcznością za poświęcenie powstańców i mieszkańców Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego, ale też z troską o teraźniejszość i by przyszłość naszej ojczyzny i całego świata była pokojowa – poprowadził modlitwę bp Lechowicz, wspominając w intencji żyjących powstańców, z wdzięcznością wolność i niepodległość ojczyzny oraz zmarłych poległych za ojczyznę.

 

Podczas uroczystości odczytany został apel pamięci i oddano salwę honorową. Pod pomnikiem złożone zostały wieńce i zapalone znicze.

 

ps, KAI
archwwa.pl