logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
81. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej
 


81. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej trwa w dniach 21-23 kwietnia na Jasnej Górze. Tegoroczne spotkanie przebiega pod hasłem: „Wstań. Głoś! Zaryzykujesz?”. 
 
Ks. Krzysztof Siwek, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie podkreśla, że znaki przystankowe w tym haśle są bardzo wymowne. „Wstań z kropką – oznacza decyzję. Wstań i koniec, albo się decydujesz albo nie. Ta decyzja musi być podjęta. Głoś ze znakiem wykrzyknienia, czyli jest to wezwanie, zaproszenie do podjęcia bardzo konkretnego celu, tego wstania i pójścia. No i wreszcie: zaryzykujesz ze znakiem zapytania, czyli czy jesteś gotowy, czy masz na tyle odwagi, żeby przełamać pewne bariery, które w sobie napotykasz i podjąć to doświadczenie. Oczywiście całe hasło jest pewną konsekwencją nauczania papieża Franciszka w czasie ostatnich Światowych Dni Młodzieży w Krakowie” – wyjaśnia ks. rektor. 
 
„Studenci są z całej Polski, na pewno z tych największych duszpasterstw akademickich, z tych największych aglomeracji miejskich jak Wrocław, Warszawa, i również z mniejszych: Białystok, Bydgoszcz, Siedlce, Łódź i cała masa różnych innych miejsc, których nie zdołam wyliczyć tak od razu – mówi ks. Krzysztof Siwek – Dzisiaj trudno jest młodego człowieka do czegoś zaprosić, co stanowi dla niego wyzwanie, on musi być bardzo do tego przekonany i bardzo wiedzieć, że jest to sensowne i jest to dla niego ważne. Więc właściwie cała praca polega na tym, żeby wcześniej, zanim ich się zaprosi, najpierw ich prowadzić, przygotowywać do tego wydarzenia”. 
 
„Jestem tutaj już czwarty raz, więc wiem, że jest fajnie - mówi Agata z Poznania w wywiadzie dla Radia Jasna Góra - I z tego powodu, z doświadczenia z poprzednich lat stwierdziłam, że i w tym roku, dopóki jestem studentką, to się wybiorę. Jest dużo modlitwy, radości, nowych znajomości, bardzo pozytywnej atmosfery, i naprawdę chce się tutaj wracać co roku. Matka Boża Częstochowska ma taki dar, że przyciąga do siebie ludzi, i też studenci szczególnie się gromadzą wokół Niej, i łatwiej jest przyjechać studentom kiedy wiedzą, że przyjeżdżają do Matki, że mają jakiś cel, żeby tutaj przyjechać, żeby być razem”. 
 
Michał z duszpasterstwa św. Rocha z Poznania dodaje: „Można spotkać bardzo wielu uśmiechniętych studentów, takich, którzy szukają cały czas Boga, szukają wiary, oddają się Matce Bożej. Ja jestem trzeci raz na Jasnej Górze na tej pielgrzymce. Pomagałem też w organizacji wyjazdu. Jest to dla nas bardzo ważne, pragniemy, aby coraz więcej młodych ludzi jeździło na Jasną Górę, dlatego też powstał fanpage, powstały wydarzenia, i próbujemy w ten sposób trafić do młodych ludzi, bo są to dla nas bardzo ważne miejsca, bardzo ważne wartości, i chcemy się do tego odwoływać, pokazywać, manifestować to, że to jest dla nas bardzo istotne w życiu - wiara, i żeby to jawnie pokazywać”. 
 
Wśród zaproszonych do wygłoszenia konferencji gości są: ks. Mirosław Maliński, duszpasterz akademicki z Wrocławia; Tadeusz Chudecki, aktor; Mirosława Majerowicz-Klaus, psychoterapeutka w zakresie poradnictwa i terapii, uruchomiła na wsi Ośrodek Psychoterapii Małżeństwa i Rodziny „Leśniczówka Emaus”. 
 
„Trzeba robić wszystko, żeby młodzieży pokazywać dobre drogi, dawać świadectwo, rozmawiać, zaprzyjaźniać się z nimi – mówi Tadeusz Chudecki – Bo są nieustannie manipulowani i tracą bardzo często duszę”. Aktor wskazuje na współczesne zagrożenia, które mają wpływ na młodych ludzi i stwierdza, że jest im trudniej wierzyć. „Ilość pokus, reklam, używek, w tej chwili po prostu jest taka konsumpcja wszędzie, że właściwie człowiek jest traktowany tylko jako obiekt, który ma coś kupić. Oni są naprawdę biedni. A do tego używki, narkotyki, Internet, który sam w sobie jest wspaniały, ale który ma też mnóstwo plugastwa, od pornografii poprzez hejtowanie i lajkowanie, pod pseudonimem można komuś nawrzucać – mówi Tadeusz Chudecki – I to, co się dzieje też w naszych mediach, to jest też rzeczą przygnębiającą. Ja już po prostu nie wiem czego słuchać, bo jak się ogląda nawet dzienniki telewizyjne jednej stacji i drugiej stacji, to się ma poczucie, jakby się żyło w dwóch różnych krajach, a niby mówią o tych samych faktach. Niestety czasy są zatrważające”. 
 
„Bardzo się cieszę, że zostałem zaproszony do wygłoszenia konferencji, trochę byłem zdenerwowany, bo nigdy w życiu nie mówiłem do tysiąca chłopów tylko, wolę czasami sobie z kobietami porozmawiać, ale myślę, że słuchali i coś tam byłem im w stanie przemycić” – stwierdza aktor. 
 
W piątek akademicy rozpoczęli od wieczornej modlitwy apelowej, którą poprowadził ks. Krzysztof Siwek. Następnie duszpasterstwa DA Łódź i DA Bydgoszcz poprowadziły Drogę Krzyżową (cz. 1, cz. 2) po jasnogórskich wałach. 
 
Już do południa w sanktuarium modliło się ponad 1,5 tys. studentów, a po południu dotrzeć ma drugie tyle. 
 
W sobotę od godz. 10.00 młodzież zgromadziła się w jasnogórskiej bazylice. Tam wszystkich powitał rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie. Następnie konferencję wprowadzającą wygłosił ks. Mirosław Maliński, duszpasterz akademicki z Wrocławia. W dalszym programie miały miejsce konferencje dzielone: do mężczyzn słowo skierował aktor Tadeusz Chudecki, z kobietami w tym czasie spotkała się Mirosława Majerowicz-Klaus, psychoterapeutka. 
 
O godz. 14.45 w Archikatedrze Częstochowskiej zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego, a później konferencję wygłosi ks. Krzysztof Siwek, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie. 
 
O godz. 16.00 rozpoczęła się wspólna pielgrzymka na Jasną Górę. O godz. 19.00 została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp Marek Marczak, bp pomoc. arch. łódzkiej, delegat KEP ds. duszpasterstwa akademickiego, a homilię wygłosił o. Marcin Ciechanowski. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Kamil Szustak, paulin /www.youtube.com/. 
 
O godz. 21.00 odbył się Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej, a po nim czuwanie. Rozważanie apelowe wygłosił bp Marek Marczak. Mówił: „Maryjo patrzą na Ciebie dzisiaj oczy wiernych, oczy tak wielu pielgrzymów, patrzą oczy profesorów, wykładowców, pracowników administracji uczelni wyższych, patrzą oczy wychowawców i oczy młodego pokolenia studentów, oczy duszpasterzy akademickich, oczy tak wielu z nas. Wszyscy przychodzimy do Ciebie, jesteśmy tutaj, żeby Ci powiedzieć ‘Jestem, Pamiętam i Czuwam’. Chcemy wpisać się w tę ponad 80-letną tradycję pielgrzymowania świata akademickiego z całej Polski do Tronu Pani Jasnogórskiej. Tutaj odnajdujemy pokój serca, którego tak bardzo każda i każdy z nas potrzebuje, tutaj chcemy odleźć Ciebie, ukochana Matko, tutaj chcemy razem z Tobą odnaleźć Twojego Syna, a naszego Pana Jezusa Chrystusa. Przychodzimy tutaj, bo dobrze nam tu być”. 
 
Pielgrzymka zakończyła się w niedzielę, 23 kwietnia Mszą św. odprawioną o godz. 9.00 w bazylice jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Marczak. 
 
o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com