logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
9. Pielgrzymka Parafii Jakubowych na Jasną Górę
 


9. Pielgrzymka Parafii Jakubowych i Czcicieli św. Jakuba trwa w sobotę, 23 kwietnia na Jasnej Górze. Pielgrzymka co roku gromadzi wiernych należących do parafii św. Jakuba Starszego Apostoła oraz członków Bractw św. Jakuba. Do sanktuarium przybyło w sumie ok. kilkaset osób z kilkunastu parafii wraz z proboszczami i kustoszami. Pragną oni ożywiać kult św. Jakuba w Polsce i propagować pielgrzymowanie do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. 
 
Wielu pielgrzymów ubranych było w charakterystyczne płaszcze pielgrzyma, mieli również w widocznych miejscach umieszczone muszle św. Jakuba. Pielgrzymom tradycyjnie towarzyszą relikwie św. Jakuba Apostoła Starszego. 
 
„Dziękujemy Panu Bogu za łaskę, za dar Chrztu Świętego. Już od wczesnych godzin rannych w czasie nabożeństwa odnawialiśmy przyrzeczenia Chrztu Świętego, my kapłani razem z uczestnikami tegorocznej pielgrzymki, a w czasie Mszy św. (…) pragniemy jeszcze raz zanurzyć się w to wielkie miłosierdzie, miłości Boga do nas, w Eucharystię. Uwieńczeniem tegorocznej pielgrzymki będzie konferencja na temat Chrztu Świętego i roli Chrztu Świętego w dziejach Polski - opowiada ks. kan. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie w diec. zielonogórsko-gorzowskiej – Mamy rok jubileuszowy, Rok Miłosierdzia, przeszliśmy przez Bramę Miłosierdzia po odnowieniu przyrzeczeń Chrztu Świętego i to było nasze wielkie pragnienie, które udało się nam zrealizować”. 
 
„Znakiem szczególnym kultu św. Jakuba jest jego muszla, muszla z mieczem, jako, że był pierwszym z grona 12-tu, który oddał życie za Chrystusa ścięty mieczem – przypomina ksiądz kanonik - Członkowie Bractwa św. Jakuba z Jakubowa przywdziewają strój taki, jaki widnieje na obrazie znajdującym się w sanktuarium, a więc jest brązowa tunika, niebieska, granatowa peleryna, kapelusz pielgrzymi, ale przede wszystkim właśnie muszle, które mają na pelerynie i na kapeluszu, i kij pielgrzymi. Ich myślą przewodnią przez te już ponad 10 lat istnienia są słowa: ‘ad maiorem dei gloria’ (‘na większą chwałę Bożą’), słowa, które są zapisane w kościele św. Jakuba w Częstochowie”. 
 
W południe pielgrzymi wspólnie modlili się podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystię celebrował abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy. 
 
Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Robert Jasiulewicz, paulin. Mówił: „Serdecznie witam parafie jakubowe z charakterystyczną muszlą, idziemy w dniu św. Wojciecha do Bogurodzicy. Witam parafie św. Jakuba, których mam wymienionych co najmniej szesnaście”. 
 
„Wszyscy, którzy możecie być nazwani pielgrzymami, pielgrzymami życia do Boga, do Jezusa, wszyscy do Niego idziemy, ale bardzo to pięknie wyrażają pielgrzymi do św. Jakuba w Composteli, w Hiszpanii – podkreślał w homilii abp senior Stanisław Nowak - Jest takie sanktuarium w południowej Francji, które ma takie imię 'Sanktuarium w połowie drogi', w połowie drogi do Composteli. Tam się czci Maryję w pięknej starożytnej figurze, Matkę Bożą, i tam się czci św. Zacheusza, który wspiął się na drzewo sykomory, żeby Jezusa widzieć (...)”. 
 
„To nam przypomina naszą pielgrzymkę, tutaj na Jasną Górę, pielgrzymkę parafii Jakubowych. Przybyliście do Maryi, jakby pielgrzymując duchowo, ciągle pielgrzymując do św. Jakuba w Composteli zatrzymujecie się u Maryi, Matki Bożej” - powiedział kaznodzieja. 
 
„Niech ono trwa dziś, to pielgrzymowanie do św. Jakuba, Europa bardzo potrzebuje znaku św. Jakuba. Europa potrzebuje powrotu do źródeł chrześcijaństwa, bo się zagubiła (...) zagubiła się, bo człowiek uważa się za Boga, chce ustanawiać prawa, te, które zawsze były prawami Boga: prawo życia, prawo śmierci, człowiek teraz chce tym rządzić” – mówił w homilii abp senior Nowak. 
 
W programie pielgrzymki znalazło się również spotkanie w Sali o. Kordeckiego oraz Droga Krzyżowa na jasnogórskich Wałach. 
 
Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago, to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, do grobu św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Drogi oznaczone są muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. 
 
Głównym organizatorem pielgrzymki jest ks. kan. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego w Jakubowie, oraz Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła istniejące przy tym sanktuarium.