logo
Niedziela, 12 maja 2024 r.
imieniny:
Dominika, Imeldy, Pankracego, Nereusza, Achillesa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Górzyński: Bóg wkracza w naszą historię
 


W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie arcybiskup Józef Górzyński przewodniczył Mszy św. Pasterskiej. Z racji pandemii i związanych z nią ograniczeniach, w liturgii wzięła udział mniejsza liczba wiernych, niż to miało miejsce w ubiegłym roku. - Najgłębsza refleksja nad niedolą człowieka, nad złem, które dotyka świat, to refleksja nad brakiem obecności Boga, mówił w homilii metropolita warmiński.


– Bóg wkracza w naszą historię, w życie człowieka, staje się jednym z nas. To nie jest już tylko, jak dotychczas „wielokrotne i na różne sposoby przemawianie Boga do ojców naszych” (Hbr 1, 1), czy nawet dokonywanie „wielkich dzieł Bożych” Jego „mocną ręką”. To wydarzenie jedyne w historii. Na miarę Boga i Jego Boskiej doskonałości. Św. Jan Damasceński pisał o tym tak: „Będąc doskonałym Bogiem stał się doskonałym człowiekiem i dokonał najnowszej ze wszystkich nowych rzeczy, jedynej pod słońcem”. Oto najradośniejsza rzecz jaką człowiek od chwili stworzenia mógł usłyszeć na ziemi. Właśnie zaczyna się zapowiadana dotychczas historia naszego zbawienia. – mówił w homilii abp Górzyński.

 

Metropolita przypomniał, że Mesjasz był zapowiadany od wieków, ale to co wydarzyło się w Betlejem przekroczyło wszelkie oczekiwania i wyobrażenia. – Także dzisiaj przekracza naszą zdolność pojmowania niezbadanych zamysłów Bożych, tym bardziej Boskiego działania. Prawda o Bogu, który staje się człowiekiem nie jest na miarę ani naszej wyobraźni ani, tym bardziej, naszego rozumu. Jest natomiast na miarę naszej wiary, nadziei i miłości. Wiemy bowiem, że dzieje się to wszystko z myślą o nas, o człowieku, i jest wyrazem niezmiennej miłości Boga, dzięki której On sam nas stworzył i odkupił. Dlatego nasz udział w tym wydarzeniu jest przez wiarę, nadzieję i miłość – tłumaczył arcybiskup.

 

Przypomniał, że wiele osób mówi o naszych czasach jako o czasie niedoli i trudnych doświadczeń, zagubienia. – I my wierzący, i pasterze Kościoła, winniśmy się dzisiaj pytać, co Bóg nam chce powiedzieć przez te wszystkie znaki. To czas refleksji dla wszystkich. Droga wyjścia i ratunku, jak zawsze jest ta sama – nawrócić się, czyli poddać się światłu chrystusowej nauki i mocy Jego łaski, bo po to się narodził – podkreślił abp Górzyński.

Z racji pandemii i związanych z nią ograniczeniach, w liturgii wzięła udział mniejsza liczba wiernych, niż to miało miejsce w ubiegłym roku. Pasterka z olsztyńskiej katedry transmitowana była przez Polskie Radio Olsztyn i na stronie archidiecezji warmińskiej.

 

Łukasz Czechyra/Instytut Gość Media

archwarmia.pl