logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Ryś: Jezus idzie ku krzyżowi - 10. rocznica Sakry Biskupiej
 


- Data tej sakry była wybrana przez Kardynała Stanisława dla oczywistego powodu, że też w uroczystość świętego Wacława, ale w roku 1958 sakrę otrzymał Ksiądz Karol Wojtyła - zapraszał do wspólnej modlitwy dziękczynnej 


28 września Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś celebrował Mszę Świętą dziękczynną w Archikatedrze Łódzkiej z okazji swojej 10. rocznicy Sakry Biskupiej. W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił o podążaniu Pana Jezusa ku krzyżowi, z którym szli także apostołowie. Usłyszawszy dwukrotnie zapowiedź Męki Chrystusa, z pełną świadomością wybrali się z Nim w drogę, ale pokazali także, że są w nich postawy pełne niezgody z Jego decyzjami. Ksiądz Arcybiskup podkreślał, że zewnętrznie rzeczywiście byli z Nim, ale wewnętrznie znajdowali się zupełnie od Niego daleko. W części rękopisów w tej Ewangelii są jeszcze dwa zdania o tym, że Jezus mówi, iż apostołowie nie wiedzą, jakiego są ducha, a następnie, że Syn Człowieczy przyszedł, aby zbawić dusze.


- To zdanie: nie wiecie jakiego ducha jesteście, to jest zdanie, które dzisiaj we mnie pracuje. To jest zdanie, w którym Pan czyta moje życie. Ważne jest, żeby w tym dniu zobaczyć siebie w tych wszystkich miejscach, gdzie moje myślenie nie jest myśleniem Jezusowym, gdzie moje decyzje nie są spójne z Jego, moje reakcje nie są spójne z jego reakcjami. Wybieramy się z Nim w drogę, wychodzimy i z całą świadomością wchodzimy w służbę Jemu, w drogę ku krzyżowi, tak, ale potem wychodzą z nas postawy, które są jakby z innego ducha zupełnie - tłumaczył Metropolita Łódzki, podkreślając, że tak często na tej drodze z Panem podobają nam się całkowicie inne rzeczy.

 

Ksiądz Arcybiskup powiedział, że ta droga w dzisiejszej Ewangelii jest początkiem i jak dobrze wiemy, Jan ostatecznie doszedł pod krzyż, a Jakub był pierwszym męczennik z apostołów. Pan Jezus upomniał uczniów w chwili, gdy wewnętrznie byli zupełnie gdzieś indziej i doszli do Jerozolimy, do krzyża odkrywając w nim dobrą nowinę, bezpieczeństwo i szczęście.

- Proszę Pana, żeby to się stało ze mną i z wami - zakończył Pasterz Łódzki.


Przed błogosławieństwem po uroczystym odśpiewaniu Te Deum Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski w imieniu duchowieństwa złożył życzenia Księdzu Arcybiskupowi. Po Mszy Świętej mogli je osobiście złożyć także wierni.

 

Julia Saganiak
www.archidiecezja.lodz.pl