logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Aby kochać, trzeba poznać - 38. pielgrzymka przewodników turystycznych
 


Łączy ich pasja oraz szacunek do tradycji, kultury i wiary. Aby kochać, trzeba poznać przekonują przewodnicy turystyczni. Wielu z nich odnosząc się do ataków na św. Jana Pawła II, podkreśla potrzebę zdobywania rzetelnej wiedzy, sięgania do jego dorobku. Na Jasnej Górze zakończyła się doroczna pielgrzymka, która rozpoczyna jednocześnie sezon turystyczny. W trzydniowym spotkaniu tradycyjnie poprzedzonym rekolekcjami, zgromadziło się ok. tysiąca osób.

 

Tradycyjnie zjazd środowiska przewodnickiego na Jasnej Górze jest okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, zawierzenia Matce Bożej kolejnego sezonu turystycznego, ale także sposobnością do pogłębienia wiedzy o miejscach kultu religijnego w Polsce. Ponieważ organizatorami pielgrzymki byli w tym roku przewodnicy krakowscy, na jej motto wybrali słowa: „Iska Bożego Miłosierdzia”. To nawiązanie do słów św. Jana Pawła II, który podczas pielgrzymki do Polski 17 sierpnia 2002 r. dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu oraz konsekracji bazyliki w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. „Dlatego dziś w tym sanktuarium, chcę dokonać uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tu zostało ogłoszone przez pośrednictwo św. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść “iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście” (por. Dzienniczek, 1732) – powiedział wówczas papież.

 

Podczas pielgrzymki mowa była m.in. o mistyczkach Krakowa: św. Faustynie Kowalskiej, s. B. Zofii Tajber, s. B. Rozalii Celakównie, o świętych Krakowa i 550-leciu klasztoru paulinów na Skałce.

 

Wielu z uczestników pielgrzymki, nich odnosząc się do obecnych ataków na św. Jana Pawła II, podkreślało potrzebę zdobywania rzetelnej wiedzy, sięgania do jego dorobku. – Chodzi o to, by nie traktować go tylko jako świątecznego świętego, ale rzetelnie zgłębiać jego pontyfikat, życie i nauczanie – podkreślił Bartłomiej Śmiałek, przewodnik miejski Krakowa. Przewodnik zaznaczył: „św. Jan Paweł II byłby bardziej przez nas poznany, gdyby Polacy czytali jego encykliki, bardziej pochylali się nad jego myślą, przekazem, nad tym, co chciał nam zostawić po swojej śmierci i wtedy bylibyśmy bardziej uodpornieni na tę medialną nagonkę, która się wokół jego osoby roztoczyła, a która jest niestety żywym odpryskiem gry politycznej”.

 

- Dziesięciolecia przeminą, a św. Jan Paweł II będzie tak samo uznawany jak św. Grzegorz Wielki - podkreślał Bartłomiej Śmiałek.

 

Witold Haspel prezes Koła Przewodników PTTK z Rzeszowa zaznaczył, że jasnogórskie spotkanie służy również wymianie doświadczeń i umocnieniu w przekonaniu o swoim powołaniu do pracy z ludźmi. Sam jako przewodnik właśnie kontakt z ludźmi ceni sobie najwyżej. – Trzeba kochać ludzi – podkreślił.

 

- Mamy kontakt z ludźmi różnych poglądów na świat, w różnym wieku i z różnych środowisk, musimy więc być ludźmi otwartymi na każdego. Musimy mieć „morale” i głęboką wiedzę, ale też umieć ją z pasja przekazać, bo tylko miłość jest przekonywująca - twierdzą przewodnicy.

 

Zygmunt Piotr Cywiński, przewodnik PTTK ze Szczecina zwrócił uwagę, że choć obecnie cały świat stoi przed nami otworem, to trzeba „od najmłodszych lat pokazywać młodym pokoleniom Polskę, wiązać to pokolenie z historią, z tradycjami naszej Ojczyzny”.

 

Przewodnicy turystyczni zachęcają: poznawajcie polską historię i jej wielkich ludzi, w wolną niedzielę zwiedzajcie Polskę.

 

Mirosława Szymusik

www.jasnagora.com