logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Balladyny, Lilli, Mariana, Piusa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Adwentowy Dzień Skupienia kapłanów
 


Ze spotkania z policjantami, wspólnej modlitwy, okazji do spowiedzi oraz konferencji ascetycznej składał się Adwentowy Dzień Skupienia kapłanów archidiecezji katowickiej. Uczestniczył w nim abp Wiktor Skworc.
 
„Bezpieczny (?) internet” był tematem wykładu, który wysłuchali księża archidiecezji katowickiej uczestniczący w Adwentowym Dniu Skupienia. Rozpoczął się on na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.
 
Od omówienia dobrych stron internetu rozpoczęli swój wykład policjanci. Skupili się jednak na niebezpieczeństwach, które istnieją w dobie powszechnego dostępu do sieci. – Internet może być pośrednim narzędziem przygotowującym zaistnienie przestępstwa w świecie rzeczywistości – mówili policjanci. – Internet jest też doskonałym źródłem informacji dla środowiska przestępczego i mówi im jak działać – dodali.
 
Policjanci zachęcali do tego, aby zapoznawać się z procedurami bezpieczeństwa jakie oferują poszczególne instytucje działające w internecie. Przede wszystkim omówili sferę działań finansowych, gdyż, jak wskazują statystyki, „jest to podstawowe pole działalności cyberprzestępców”. W związku z tym pokazali kilka mechanizmów jakimi posługują się oszuści starający się wyłudzić jak największe pieniądze przez internet.
 
W czasie Dnia Skupienia głos zabrał także abp Skworc. Rozpoczął od podziękowania za dzieło Synodu, które w ubiegłą niedzielę dobiegło końca. – Dla mnie osobiście to wielka pomoc dla dalszej posługi w Kościele lokalnym – powiedział. Wskazał także, że dokumenty synodalne to wielka pomoc w przygotowaniach do jubileuszu 100-lecia archidiecezji katowickiej. – Jesteśmy przekonani, że Chrystus prowadzi nasz lokalny Kościół w mocy Ducha Świętego właściwą drogą ku przyszłości, której kresem jest dom Ojca i z wiarą wyruszamy zatem w pielgrzymi szlak budowania Kościoła-wspólnoty – dodał metropolita katowicki.
 
Przybliżając tematykę nadchodzącego roku liturgicznego pt. „Idźcie i głoście” zwrócił uwagę, że „fundamentalnym programem duszpasterskim jest cały rok liturgiczny”. – Proszę, by wpatrywać się w kalendarz liturgiczny, by wpatrywać się w wydarzenia roku liturgicznego i, żeby je jak najpiękniej przygotowywać, kształtować, by ludzie mogli doświadczyć tego co święte, by mogli doświadczyć sacrum – zaznaczył hierarcha.
 
Abp Skworc w swoim słowie podkreślił także rolę świeckich w parafiach. – Starajmy się jak najszerzej w realizację programu duszpasterskiego zaangażować świeckich – mówił. Mówiąc o radach duszpasterskich, zespołach synodalnych, ruchach i stowarzyszeniach podkreślił, że są one „naturalnymi sprzymierzeńcami” duszpasterzy. – Bardzo proszę, żebyśmy te grupy wiernych świeckich w realizację tego programu angażowali – dodał.
 
Metropolita katowicki podkreślił także, że w najbliższym czasie będziemy przeżywali 100 rocznicę śmierci Alberta Chmielowskiego, którego rok będzie obchodzony i będzie trwał do 25 grudnia 2017 r.  – Rok ten może stać się formą kontynuacji nadzwyczajnego jubileuszu miłosierdzia – mówił abp Skworc.
 
W Krypcie Katedry Chrystusa Króla kapłani wysłuchali konferencji ks. Henryka Bolczyka pt. „czy można wygrać czas”. – Refleksja na temat czasu wpisuje się w okres liturgiczny Adwentu – mówił ks. Bolczyk. Podkreślił także, że „poganom czas mija, a chrześcijanom się wypełnia”.
 
- W doświadczeniu czasu, w naszej posłudze kapłańskiej, zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w nieustannej konfrontacji: chrześcijaństwa z pogaństwem, w zderzeniu sacrum z profanum – dodał. Ks. Bolczyk zatrzymał się także na chwilę nad wypowiedzią kard. Saraha mówiącą o braku sacrum w liturgii. – Spojrzenie Afrykańczyka nie jest odosobnione. W dokumentach Vaticanum secundum, w nauczaniu papieży ostatnich lat nie brakuje krytycznej oceny czasów, zdominowanych przez ideologie liberalne, niechętne nauczaniu Kościoła – mówił ks. Bolczyk.
 
Prelegent wskazał także na odmienne przeżywanie czasu przez chrześcijan. – Teologia „znaków czasu” rozróżnia chronos od kairos. Ten drugi mówi nam, że to Bóg wypełnia czas swoją aktywną obecnością, darem łaski, życiem wiecznym. W chrześcijańskim przeżywaniu czasu wszystko ogniskuje się wokół Jezusa Chrystusa – powiedział.
 
Kończąc konferencję ks. Bolczyk podzielił się refleksją dotyczącą kapłańskiej posługi. – Odnoszę wrażenie, że w naszym kapłańskim posługiwaniu, sakramentalnym czy ewangelizacyjnym, koncentrujemy naszą uwagę na tym, co dotyczy naszej odpowiedzialności. Z jednej strony to normalne, ale czy nie cierpi na tym pamięć o istocie, że w każdej posłudze kapłańskiej liczy się przede wszystkim to, co Bóg czyni w naszej posłudze – mówił.
 
Kapłani mieli także okazję do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Uczestniczyli także w nabożeństwie prowadzonym przez bp Marka Szkudło. – Poprzez to nabożeństwo pragniemy raz jeszcze prosić Tego, który ma moc, abyśmy odważnie i z pełną świadomością podjęli misję głoszenia w nowym roku liturgicznym i naszej kapłańskiej codzienności. Modlimy się pokornie, abyśmy nie tyle sami głosili Dobrą Nowinę, ale jeszcze mocniej uświadamiali naszym wiernym, że ta misja jest naszym wspólnym zadaniem – powiedział katowicki biskup pomocniczy.
 
Adwentowy Dzień Skupienia Kapłanów Archidiecezji Katowickiej jest organizowany corocznie na początku okresu Adwentu. Ma on miejsce w Katowicach, Tychach i Rybniku. Jest częścią formacji permanentnej prezbiterium archidiecezji. Podobny Dzień Skupienia odbywa się także na początku okresu Wielkiego Postu.
 
www.archidiecezja.katowice.pl