logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Adwentowy wieczór organowy w Bazylice
 


Kolejny, trzeci już koncert zabrzmiał na Jasnej Górze w sobotę, 10 grudnia, w ramach tegorocznej, 15. edycji Jasnogórskich Wieczorów Organowych. 
 
„Tegoroczna edycja naszych adwentowych spotkań muzycznych wpisuje się w przygotowanie do Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Jasnogórskiej Bogurodzicy – przypomina o. Sebastian Matecki, paulin, organizator Wieczorów - W duchu wdzięczności za dar obecności Maryi jako Matki i Królowej w dziejach Polskiego Narodu, pragniemy koronować Jej Wizerunek koronami naszych serc: życia ewangelicznego, stale odnawianego i umacnianego łaską Bożą”. 
 
Wieczór Organowy rozpoczął się w bazylice jasnogórskiej o godz. 19.00. Na organach zagrał prof. Julian Gembalski, pedagog, organista, kompozytor, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi Katedrę Organów i Muzyki Kościelnej. Zaśpiewała Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopranistka, pedagog śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Katowicach. W programie znalazły się utwory takich kompozytorów jak: Piotr Drusiński, Georg Friedrich Haendel, Luigi Cherubini, Wolfgang Amadeus Mozart, Otto Olsson, Krzysztof Grzeszczak, Albert Hay Malotte, Bolesła Szabelski, Wojciech Kilar, a także bohatera dzisiejszego wieczoru - prof. Juliana Gembalskiego. 
 
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej. Jest laureatką I nagrody Konkursu Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach w 1997 roku oraz finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie w 1999 roku. Na deskach Opery Śląskiej debiutowała w „Don Giovannim” W.A.Mozarta, w partii Zerliny. Współpracuje jako solistka z licznymi zespołami wokalno-instrumentalnymi, symfonicznymi i kameralnymi (m.in. z Filharmonią Śląską w Katowicach, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Rybnicką, Barokową Orkiestrą im.G.Ph.Telemanna w Bielsku-Białej, Chórem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Bielskim Chórem Kameralnym oraz Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Katowicach). Wykonuje muzykę dawną i współczesną, często podejmuje się prawykonań. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki sakralnej różnych epok koncertując w świątyniach i salach koncertowych w kraju i za granicą. Od 1999 roku koncertuje także z Julianem Gembalskim, wykonując, obok muzyki dawnej i współczesnej, również jego utwory i improwizacje. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta. W roku 2004 otrzymała stopień doktora sztuk muzycznych. W działalności pedagogicznej specjalizuje się w nauce śpiewu solowego oraz emisji głosu indywidualnej i zbiorowej. 
 
Julian Gembalski jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi Katedrę Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Jest wybitnym pedagogiem, kompozytorem i wirtuozem organów. Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie organów oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Państwowej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Studia podyplomowe ukończył w Paryżu studiując pod kierunkiem organistów: André Isoir'a i Michaela Chapuis oraz muzykologa Jeana Saint-Arroman. Laureat pierwszych nagród Konkursu Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku oraz Konkursu Improwizacji Organowej w Weimarze, nagrody krytyków „Orfeusz” na 38. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, nagrody im. Karola Miarki, nagrody im. Wojciecha Korfantego, nagrody Arcybiskupa Katowickiego „Lux ex Silesia”, odznaczony przez papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach. Jest założycielem pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej Muzeum Organów. Od wielu lat jest Archidiecezjalnym Wizytatorem organów i organistów. „Był także ekspertem komisji, która przyjmowała po remoncie, po renowacji nasze organy zarówno w prezbiterium, jak i w bazylice jasnogórskiej. Już tu koncertował. Jesteśmy wdzięczni, że i tym razem zaszczycił nas swoją obecnością” – zaznaczył o. Sebastian Matecki, prowadzący koncert. 
 
Na ostatni Jasnogórski Wieczór Organowy zapraszamy za tydzień, w sobotę, 17 grudnia. O godz. 19.00 w bazylice na organach zagra Maciej Lamm, organista par. św. Michała Archanioła w Opolu, wykładowca w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu, a towarzyszyć mu będą: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani i Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Opolu, Jako soliści wystąpi: Katarzyna Kłosowska – sopran, Katarzyna Toboła – alt, Bartosz Nowak – tenor, Nikhil Goyal – bas. Dyrygować będą Jarosław Jasiura i Hubert Prochota. W programie utwory Johanna Sebastiana Bacha. Wstęp jest wolny, serdecznie zapraszamy! 
 
Organizatorami Jasnogórskich Wieczorów Organowych są: Ojcowie Paulini, Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska i Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com