logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Alternatywna forma spędzania wakacji z „Redemptoris Missio”
 


W tym roku do wyjazdu na misje przygotowuje się jedenaście wolontariuszek Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Są to lekarki, dentystki oraz studentki ostatnich lat medycyny na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Będą wyjeżdżać do Zambii, Kenii, Rwandy i Wenezueli. Dobrym zwyczajem w Fundacji jest to, że wolontariusze pakują paczki z pomocą medyczną dla misji, w których będą pracować.

Jeśli chcieliby Państwo porozmawiać z wyjeżdżającymi, będą one obecne w Fundacji dzisiaj w godz. 11.00 – 12.00. W okolicach południa będziemy pakować paczki do misyjnych szpitali i przychodni.
 
Bardzo często zdarza się, że paczki, które wolontariusze pakowali w Poznaniu docierają na misję podczas ich pobytu w Afryce i sami mogą odebrać je z tamtejszej poczty. Dr Maria Wieteska – uczestniczka wyprawy „Kardiolog w Afryce” napisała „Materiały opatrunkowe dotarły do Tanzanii podczas naszego pobytu. Dlaczego jest to ogromnie ważne? W Tanzanii są materiały opatrunkowe, ale bandaże rozpadają się w rękach i kompletnie nie spełniają swojej funkcji. Zamiast gazików jest wata, którą trzeba wycinać i która nie nadaje się do opatrywania ran. Bandaże elastyczne praktycznie nie są dostępne. Można je sprowadzić z Chin, ale ich jakość jest beznadziejna.

Dlatego w imieniu pacjentów i personelu ośrodka w Maganzo dziękujemy bardzo. Asante sana!” Dzięki środkom opatrunkowym znacznie poprawia się jakość opieki lekarskiej świadczonej przez misyjne szpitale i przychodnie. O zadrapania i rany w afrykańskich warunkach jest niezwykle łatwo. W Afryce nikogo nie dziwi widok dziecka pracującego maczetą. Afrykańskie kobiety gotują posiłki na ognisku. a pozostawione bez opieki dzieci bardzo często ulegają poparzeniom.
 
W tym roku wolontariuszki wyjeżdżają do szpitali w Rwandzie, Kenii, Zambii i Wenezueli. Wyjeżdżają m.in. dzięki środkom z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Fundacja od 2010 roku wygrywa konkursy w ramach programu Wolontariat Polska Pomoc. Praca wolontariuszy w krajach tropikalnych trwa trzy miesiące i polega na wsparciu lokalnego personelu, edukacji zdrowotnej oraz bezpośredniej pomocy medycznej dla lokalnej ludności.  Nasi wolontariusze są szkoleni zarówno w Fundacji, jak i Klinice i Katedrze Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Poznaniu, z którą Fundacja ściśle współpracuje od początku swojego istnienia.
 
W ostatnich latach wyjazdy wolontariackie  wśród młodzieży cieszą się niezwykłą popularnością. Studenci są skłonni zapłacić za takie wyjazdy duże pieniądze. Powstają firmy oferujące praktyki wakacyjne w ubogich krajach. Jest to zjawisko niezwykle groźne i godne potępienia. Wyjazdy wolontariuszy do domów dziecka na kilka tygodni wyrządzają wychowankom więcej krzywdy niż pożytku. Dzieci przywiązują się do swoich opiekunów, którzy nieustannie się zmieniają. Zatrudnienie lokalnego personelu sprawia, że dzieci są wprowadzane w lokalne zwyczaje i łatwiej im się zaadaptować w miejscowej rzeczywistości po opuszczeniu placówki. Niektóre z tych dzieci mają swoich biologicznych rodziców, ale oddanie dziecka w takie miejsce jest dla rodziny korzystne finansowo.

Niekiedy dramatycznie kończą się także wolontariaty medyczne, podczas których do skomplikowanych zabiegów medycznych są dopuszczani nastolatkowie bez profesjonalnego przygotowania. Chcielibyśmy, aby Państwo wiedzieli o takich nieetycznych praktykach, aby nie dać się zwieść osobom, które budują siebie i swój wizerunek kosztem ludzkiego cierpienia i biedy. Wyjazdy wolontariuszy z Fundacji „Redemptoris Missio”, które mogą być dobrym kontrprzykładem dla przedstawionych wcześniej problemów, będą dobrą okazją do pokazania dobrych praktyk.
 
Więcej informacji na stronie: http://www.medicus.ump.edu.pl/