logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Balladyny, Lilli, Mariana, Piusa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Amerykańska młodzież na Paulińskich Dniach Młodzieży
 


W dniach 3-13 lipca młodzież amerykańska z Doylestown, PA odbyła pielgrzymkę do Polski. Głównym celem podróży było wzięcie udziału w Paulińskich Dniach Młodych (PDM) w Wielgomłynach, oraz zobaczenie ważnych miejsc religijnych oraz historycznych w Polsce, przemierzając naszą Ojczyznę śladami św. Jana Pawła II oraz klasztorów paulińskich, aby lepiej poznać duchowość Zakonu Paulinów. 
 
Grupa Młodzieżowa spotykająca się w Amerykańskiej Częstochowie co kilka lat stara się uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Ze względu na to, że tegoroczne ŚDM w Panamie odbyły się o nie typowej porze, w styczniu, zabrakło na nim naszej grupy z Doylestown. Jednak w międzyczasie zrodził się inny pomysł - aby pojechać do Polski na Paulińskie Dni Młodych w lipcu 2019. PDM odbywają się już od dziesięciu lat w różnych paulińskich klasztorach na terenie Polski. W tym roku gospodarzem spotkań młodych był kościół i klasztor paulinów w Wielgomłynach w województwie łódzkim. 
 
Grupa młodzieżowa Amerykańskiej Częstochowie, w liczbie 10 nastolatków, 5 rodziców-opiekunów, oraz duszpasterza - o. Tymoteusza Tarnackiego, paulina, wyruszyła wspólnie 3 lipca z Doylestown na lotnisko JFK w Nowym Jorku. Pierwszym miejscem pielgrzymki był oczywiście Kraków z jego pięknymi kościołami i zabytkami. Przemierzając historyczne krakowskie uliczki, młodzież zobaczyła między innymi: Uniwersytet Jagielloński, Zamek i katedrę na Wawelu, Rynek Główny, kościół akademicki św. Anny, pauliński kościół na Skałce oraz Kościół Mariacki. Natomiast w trakcie wizyty na krakowskim Kazimierzu wszyscy mieli okazję posmakować słynnej zapiekanki. Poza przepiękną architekturą i bogatą historią, niezwykle poruszające dla uczestników pielgrzymki było spotkanie z tak wieloma świętymi, związanymi z tym miastem - św. Janem Pawłem II, św. Janem z Kęt, św. Stanisławem, św. Jadwigą i św. Faustyną. Odwiedziny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Centrum św. Jana Pawła II wywarły również na wszystkich duże wrażenie. 
 
Kolejnym celem pielgrzymki młodzieży były polskie Tatry. Grupa odwiedziła pauliński klasztor na Bachledówce w Czerwiennym oraz Zakopane. Udało się także wybrać na kilka górskich wędrówek - na Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami oraz Dolinę Pięciu Stawów. Zapierające dech w piersiach widoki z pewnością pozostaną w pamięci wszystkich. W Tatrach odwiedziliśmy też miejsce związane ze św. Bratem Albertem Chmielowskim - Pustelnię Sióstr Albertynek na Kalatówkach, gdzie mieliśmy możliwość sprawowania Mszy św. Nasze górskie przygody zakończyliśmy spływem Dunajcem wzdłuż polsko-słowackiej granicy w Pieninach. 
 
Jednym z najważniejszych punktów całej pielgrzymki była wizyta na Jasnej Górze. Dzięki uprzejmości i pomocy o. Kustosza - Waldemara Pastusiaka, nasza grupa miała możliwość sprawowania Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu. Było to niezwykle poruszające wydarzenie dla wszystkich. W czasie tej Mszy św. przedstawialiśmy Maryi wszystkie nasze intencje, oraz tych, którzy prosili nas o modlitwę i wspierali nasz wyjazd materialnie oraz duchowo. Na Jasnej Górze mieliśmy również okazję zobaczyć zabytkową klasztorną bibliotekę, przejść Wałami jasnogórskimi, oraz obejrzeć wystawę w Skarbcu. Najważniejsze jednak było z pewnością spotkanie z Maryją Jasnogórską, Matką Kościoła. 
 
Poza tym nasza grupa miała okazję zobaczyć jeszcze takie miejsca jak: Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu - Auschwitz-Birkenau. Wizyta w Auschwitz wywarła bardzo mocne wrażenie na naszej młodzieży. Nie można było przejść obojętnie odkrywając historię pełną cierpienia tak wielu ludzi w tym miejscu. Promykiem nadziei wobec tego całego zła był św. Maksymilian Kolbe, którego celę nawiedziliśmy, który to oddał swoje życie dobrowolnie za drugiego człowieka, pokazując, że przebaczenie i ofiara z samego siebie może pokonać wszelkie zło. 
 
Głównym celem naszego wyjazdu było oczywiście uczestnictwo w Paulińskich Dniach Młodych. Ponad 150 młodych ludzi zgromadziło się na polu namiotowym przy klasztorze paulinów w Wielgomłynach, aby wspólnie pogłębiać swoją relację z Bogiem. PDM podzielony jest na dwie części: część pierwsza to trzy dniowe rekolekcje Lectio Divina, natomiast pozostałe dni, to cześć bardziej rekreacyjna i sportowa. Nasza grupa z USA uczestniczyła w rekolekcjach Lectio Divina, które poprowadził o. Mateusz Walczak z warszawskiego klasztoru przy ulicy Długiej. Hasłem PDM było jedno z ostatnich słów, które Jezus wypowiedział umierając na krzyżu: “Pragnę”. Ojciec Mateusz w czasie swoich konferencji oraz homilii poruszał kwestie związane z naszymi ludzkimi pragnieniami oraz uwidocznił, jak bardzo Bóg pragnie każdego człowieka, relacji z każdym z nas. Poza wygłoszonymi konferencjami w czasie rekolekcji młodzież miała także możliwość osobistej medytacji nad słowem Bożym, dzielenia się tym słowem z innymi oraz codziennej Mszy św. oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu. 
 
Dla grupy młodzieży z USA było to niezwykłe doświadczenie, jak bardzo wspólna wiara i doświadczenie Pana Boga może łączyć pomimo różnic językowych i kulturowych. Wszystkie treści rekolekcji były także tłumaczone na język angielski. Czas w Wielgomłynach to oczywiście nie tylko rekolekcje, ale też i wspólna zabawa i integracja, organizowana w ramach codziennych tzw. “pogodnych wieczorów”, w czasie których bracia klerycy prowadzili różne gry, zabawy oraz tańce (m. in. ze słyną “blegijką” i “polonezem”). Nie zabrakło też sportu - gry w siatkówkę i piłkę nożną. Nasza młodzież uczyła też polską młodzież, jak gra się w futbol amerykański oraz frisbee. Na koniec pobytu młodzieży amerykańskiej na PDM-ie odbyło się uroczyste pożegnanie w czasie, którego jeden z przedstawicieli grupy, John Parrish, podziękował wszystkim za tak życzliwe przyjęcie i dar przyjaźni jakiego doświadczyli w tym czasie. Młodzież amerykańska przekazała jako dar piłkę futbolową Filadelfia Eagles podpisaną przez wszystkich z grupy młodzieżowej z Doylestown. 
 
Pielgrzymka do Polski dla młodzieży z Amerykańskiej Częstochowy była niezwykle wartościowym czasem. Była to też piękna promocja naszej Ojczyzny, gdyż nikt z uczestników tej wycieczki nie jest Polakiem, ani nie ma polskiego pochodzenia. Był to więc czas poznawania pięknych miejsc związanych z historią Polski oraz zachwytu nad pięknem przyrody, . Czas uczenia się polskiej kultury, ale też i czas zawierania wielu pięknych polsko-amerykańskich przyjaźni, zwłaszcza na PDM-ie. Ale nade wszystko był to czas pogłębienia relacji z Jezusem Chrystusem, przez codzienną Mszę Świętą i modlitwę, przez przykład polskich świętych - Jana Pawła II, Faustyny, Maksymiliana Kolbe, Stanisława oraz innych - a zwłaszcza przez Maryję Jasnogórską. 
 
Na koniec pragniemy wyrazić naszą wdzięczność wszystkim naszym sponsorom, tym wszystkim, którzy wspierali nas materialnie i duchowo, dzięki którym ta pielgrzymka mogła się odbyć, m.in. Polish-Slavic Federal Credit Union, Ojcowie i Bracia Paulini Prowincji Amerykańskiej, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, Syrena Bakery oraz wielu innym. Serdecznie Bóg zapłać! 
 
o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE 
Amerykańska Częstochowa 

www.jasnagora.com