logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Balladyny, Lilli, Mariana, Piusa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Apel na 55 Światowy Dzień Trędowatych
 


Czy wiecie, że w najbiedniejszych rejonach świata najstraszniejsza choroba, jaką zna ludzkość nadal zbiera swoje tragiczne żniwo. Co minuta na świecie pojawia się nowy przypadek trądu. Co dwadzieścia minut na trąd zapada dziecko.

Tymczasem trąd jest dziś uleczalny. Mimo wysiłków misjonarzy i lekarzy pracujących wśród najbiedniejszych z biednych, walka z ta straszną chorobą nie została zakończona.  Miliony ludzi trąd pozbawił zdolności do samodzielnej egzystencji.

By nie zostali sami, w ostatnią Niedzielę stycznia w ponad stu krajach obchodzony jest  Światowy Dzień Trędowatych. Odbywają się konferencje, wystawy, spotkania misyjne. Przed kościołami zbierane są ofiary.

Jedna trzecia wszystkich trędowatych na świecie znajduje się pod opieką ośrodków Follereau, w których pracują najbardziej oddani misjonarze. Mamy najbogatsze doświadczenie w walce z trądem poprzez pracę wśród najuboższych, organizowanie badań, leczenie trędowatych, pielęgnowanie, rehabilitację i przywracanie ich do normalnego życia. Wspieramy formację księży, sióstr, lekarzy, pielęgniarek w krajach misyjnych. Wspieramy badania naukowe nad trądem. Od ponad dziesięciu lat w światowej akcji na rzecz najbiedniejszych z biednych ma swój udział Fundacja Polska Raoula Follereau.

W imieniu naszych podopiecznych oraz ich opiekunów kierujemy nasz doroczny apel o pomoc tym, którzy przez całe stulecia byli izolowani, wyrzucani na przeklęte wyspy a o których świat dziś zapomniał.

dr Kazimierz Szałata
prezes Fundacji Follereau
fundator Międzynarodowej Unii Follereau


Fundacja Polska Raoula Follereau
05-220 Zielonka koło Warszawy
kontakt telefoniczny: 0502 0 6 74 20
fax (22) 781 98 93

Fundacja Polska Raoula Follereau
Nr konta bankowego: 87 1240 1082 1111 0000 0387 2932
REGON 011608397           NIP 524 10 76 071
      

        
Co trzeba wiedzieć o trądzie

" Trąd to jedna z najstarszych i najstraszniejszych chorób jaką zna ludzkość.

" Trąd jest chorobą bardzo podstępną i w pierwszym stadium trudną do zdiagnozowania bez specjalistycznych badań. Można być przez wiele lat chorym, zarażać innych nie zdając sobie z tego sprawy.

" Trąd jest chorobą bezlitośnie okaleczającą człowieka, od zawsze wywołuje paniczny lęk i trwogę. Od wieków trędowatymi zajmowali się tylko najodważniejsi misjonarze. Walka z trądem to jedna z najpiękniejszych kart z dziejów Kościoła Katolickiego.

" Na trąd zapadają ci, którzy są słabi, niedożywieni, stąd mapa trądu pokrywa się z mapą głodu i biedy.

" Szacuje się, iż na świecie żyje jeszcze około pół miliona trędowatych.  Wśród wyleczonych z trądu około 3 do 5 milionów ludzi, to osoby ciężko okaleczone wymagające stałej opieki.

" Najwięcej trędowatych znajduje się w Indiach, w Afryce, Azji, na wyspach Pacyfiku i w Ameryce Południowej.

" Trąd jest dziś chorobą uleczalną, a zestaw antybiotyków wystarczających do wyleczenia trędowatego to tylko 30 zł. W ciągu ostatnich 25 lat wyleczono 14 milionów trędowatych.

" Jedna trzecia wszystkich trędowatych na świecie znajduje się pod opieką ośrodków Follereau, w których pracują misjonarze.

" Ośrodki Follereau utrzymywane są z pieniędzy zbieranych na całym świecie przed kościołami w ostatnią niedzielę stycznia

" Od 12 lat również w Polsce organizowany jest Światowy Dzień Trędowatych, dzień modlitwy za misjonarzy i ich podopiecznych oraz dzień zbierania ofiar na rzecz najbiedniejszych z biednych.