logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Rozważania, opowiadania

sortuj wg. data dodania | autora | tytuł
Wierzyć, kochać, żyć nadzieją
Alessandro Pronzato
„Wierzyć, kochać, żyć nadzieją”, to teksty rozważań na każdy dzień roku, które – czytane codziennie – budzą czytelnika z letargu; jednak witalność, którą mu ofiarowują, jest równoznaczna ze skruchą i z rachunkiem sumienia a pocieszenie w nich zawarte jest skuteczne, ponieważ nie jest powierzchowne...
 
Adwent
Silvano Sirboni
Książka ta ma za zadanie ukazanie duchowego szlaku Adwentu przede wszystkim poprzez liturgię niedzielną, jak również w liturgii dnia powszedniego. Nie brakuje też wskazówek potrzebnych, by docenić Liturgię Godzin, która powinna znowu stać się modlitwą i uroczystością całego chrześcijańskiego ludu. Skierowana jest do duszpasterzy, duchownych, katechetów, członków różnych wspólnot religijnych i coraz liczniejszych członków wspólnot chrześcijańskich, którzy pragną zbudować solidny fundament.
 
Humor i wiara
Alessandro Pronzato
To książka obowiązkowa dla każdego chrześcijanina - wyjątkowa, bo w bardzo oryginalny sposób przedstawia kwestie naszej wiary, Kościoła i relacji między Bogiem a człowiekiem. Przyzwyczailiśmy się bowiem, że o wszystkim, co dotyczy religii, należy mówić z należnym szacunkiem i powagą. Tymczasem Pronzato proponuje nam inne spojrzenie - humorystyczne. Nie namawia nas jednak do śmiechu banalnego, bezmyślnego, nic niewnoszącego do naszej duchowości. Mówi o śmiechu mądrym, o radości, którą powinniśmy czerpać z tego, że jesteśmy chrześcijanami. Wreszcie wskazuje miejsca w Ewangelii, których nie dostrzegamy albo traktujemy z mniejszą uwagą, a które pokazują nam, że Bóg nie wymaga od nas ciągłej powagi. Ta książka uświadamia nam ważną prawdę - wiara powinna nam przede wszystkim dawać radość, a nie kojarzyć się z uciążliwym obowiązkiem i koniecznością wyrzeczeń.
 
Jak wygrać przyjaźń?
Marek Dziewiecki
Książka ta adresowana jest do młodych ludzi, młodych duchem i ciałem. Po to by nie zanudzać młodych czytelników, oraz tych, którzy nie lubią czytać mądrych książek, pozycja ta przygotowana jest specjalnie: krótkie teksty jakby w pigułce podają wiedzę o tym, co istotne w życiu człowieka. Książka mówi o tym, na co powinien zwracać uwagę młody człowiek, co jest najważniejsze w życiu, a co jest mniej ważne. Autor pisze o zagrożeniach, o seksualności, o miłości i akceptacji siebie. Ks. Marek Dziewiecki stara się przekazać młodym ludziom, że każdy z nas ma swoje chwile szczęścia i chwile smutku, że w naszym życiu istnieją i sędziowe i nasi kibice – trzeba umieć ich rozróżnić.
 
Boży doping
Tomasz Balon-Mroczka
Dla wielu znakomitych sportowców wiara stanowi oparcie dla ich działania, jest motywem ich mocy i wysiłku sportowego. Z książki dowiadujemy się o ich stosunku do Boga, a to jest ważne również dla innych i stanowi rodzaj świadectwa tym znakomitszego, że ich przykład może przyciągnąć wielu innych do Boga.
 
Adopcja, temat bez tajemnic
Maria Kwiecień
Książka o wzajemnych uczuciach, o problemach wychowawczych, a także meandrach prawnych związanych z przysposobieniem dziecka. Na trudne pytania odpowiadają także specjaliści związani z Katolickim Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym w Warszawie. "Rodzinom adopcyjnym potrzebna jest pomoc w burzeniu stereotypów, w wyrabianiu w społeczeństwie właściwych postaw wobec rodzin i osieroconych dzieci, w dowartościowaniu ważnych społecznie działań rodziców przyjmujących takie dzieci" - pisze autorka.
 
Porzuć swoją przeszłość
Brat Rémi Schappacher OP
Książka jest zbiorem konferencji wygłoszonych podczas rekolekcji i spotkań modlitewnych. Teksty zostały zebrane i opracowane przez Viviane de Montalembert. Dziękuję jej za ogromny wkład pracy, bez którego książka nie ukazałaby się.
 
Młodzi w poszukiwaniu szczęścia
Marek Dziewiecki
Seksualność może wyrażać wierną miłość i czułość oraz być miejscem odpowiedzialnego przekazywania życia. Niestety w naszych czasach staje się ona coraz częściej miejscem wyrażania przemocy (np. gwałt) oraz miejscem przekazywania śmierci (np. choroba AIDS czy aborcja). Książka ks. Dziewieckiego jest skierowana przede wszystkim do młodych ludzi. Nie jest ona wynikiem jakichś teorii czy ideologii, ale praktycznym wnioskiem z sukcesów i porażek, które przeżyli młodzi ludzie. Jest ona przeznaczona dla tych, którzy pragną doświadczyć szczęśliwego oblicza ludzkiej seksualności.
 
Dlaczego kocham Kościół?
O. Jacek Salij OP
Czy Kościół może być święty, skoro tyle w nim grzechu? Czy dogmaty wiary nie są dzisiaj przeżytkiem? Dlaczego trzeba brać ślub kościelny, skoro można dobrze żyć i bez niego? (...) Czy Kościół dyskryminuje kobiety, nie dopuszczając ich do święceń kapłańskich? Są to pytania, na które nie wszyscy autorzy odpowiadają zgodnie z wiarą Kościoła. (...) Dla mnie osobiście odpowiedzi, jakich udziela na te pytania wiara chrześcijańska, są jeszcze jedną ważną przyczyną dla której kocham Kościół.
 
Warto być ojcem
Jacek Pulikowski
Najważniejsze, co może ojciec dać swoim dzieciom, to po prostu prawdziwie, mądrze, dojrzale, wiernie, wyłącznie i dozgonnie kochać ich matkę. Fascynująca książka o roli męża i ojca w rodzinie. Mądrość i odpowiedzialność, czułość i troskliwość to cechy prawdziwego mężczyzny. Jest to lektura równie ciekawa dla mężczyzn jak i kobiet: żon i matek, a także dla narzeczonych
 
 
1  
2  
3  
4  
5  
6  
 
Polecamy
ks. Andrzej Draguła

To nie był spokojny wieczór. Jezus wiedział, że od kilku dni Żydzi, Jego współwyznawcy, chcieli Go zabić. Bezpośrednią przyczyną miało być oskarżenie o bluźnierstwo. Że On, będąc człowiekiem, Boga nazywał Ojcem, a przez to czynił się Mu równym. Atmosfera gęstniała od kilku dni. Zamiary dojrzewały. Gdy na szczęść dni przed Paschą był w Betanii, arcykapłani już dawno zdecydowali o zabiciu Jezusa. I On miał tego świadomość, gdy mówił, że Maria namaściła Go na pogrzeb.

 
Zobacz także
Jan Uryga
Czym jest chciwość? Święty Anzelm określa ją jako "wstrętną chorobę duszy", zaś wielki doktor Kościoła, św. Tomasz z Akwinu, mówi o chciwości w szerszym znaczeniu. Szerzej pojęta chciwość "jest nieumiarkowanym pożądaniem posiadania jakiejkolwiek rzeczy, natomiast w ściślejszym sensie jest to nieumiarkowane umiłowanie posiadania dóbr, jak też i pieniędzy". Wynika z tej definicji, że chciwość jest "miłością czegoś", czyli posiada charakter emocjonalny...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS