logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Autorytet Biskupa Rzymu
materiał własny
 


Autorytet Biskupa Rzymu

Kiedy ukształtowała się nauka o prymacie biskupa Rzymu?

Św. Piotr apostoł został umęczony w Rzymie i dlatego Kościołowi rzymskiemu przypadł już bardzo wcześnie szczególny autorytet. Już św. Ignacy z Antiochii (około r. 110) mówi, że Kościół rzymski jest "zwierzchnikiem w miłości". Kościół Rzymu stanowił dla innych Kościołów wzór i kryterium wiary. Do Rzymu apelowano jak do instancji rozstrzygającej sporne kwestie. Rzym sam występował z inicjatywą, miał świadomość swej odpowiedzialności za Kościół powszechny. Ze szczególnym autorytetem biskupa Rzymu spotykamy się już w 4 stuleciu, a z ukształtowaną w pełni nauką o prymacie - u papieża Leona wielkiego w piątym stuleciu. Polemika protestantów z papieżem, w którym widzieli antychrysta, ucisk Kościoła wywołany wielką rewolucją francuską i sekularyzacją przyczyniły się do tym dobitniejszego podkreślenia prymatu papieża. Istotny fundament nauki o prymacie stanowi jednak w przekonaniu katolickim świadectwo samego Objawienia.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Czy ważny jest chrzest tych chrześcijan, którzy nie zachowują jedności wspólnoty pod zwierzchnictwem następcy św. Piotra?
 
Fr. Justin
Czy różnorakie formy miłości małżeńskiej (bez użycia środków antykoncepcyjnych) prowadzące do orgazmu a nie zakończone pełnym stosunkiem seksualnym (co uniemożliwia począcie) wedle nauki Kościoła katolickiego są czymś złym - grzechem ?
 
Wojciech Bochenek SCJ
Misje otwierają umysł. Ja dialogu międzyreligijnego uczyłem się w seminarium, to była teoria, natomiast praktyka ukazała się dopiero na misjach. Poprzez niesamowitą ilość kultur i religii człowiek zaczyna myśleć inaczej, myśleć globalnie. Na misjach człowiek uczy się szacunku do drugiego człowieka, zrozumienia innych. 

O pracy misyjnej i prowadzonych dziełach miłosierdzia w diecezji De Aar (Republika Południowej Afryki) z ks. bp. Adamem Musiałkiem, sercaninem, rozmawia kl. Wojciech Bochenek SCJ
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS