logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bądźcie miłosierni, jak Ojciec Wasz jest miłosierny
 


41. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie trwa na Jasnej Górze w dniach 26-29 lutego. To doroczne spotkanie wszystkich odpowiedzialnych - zarówno księży, jak i świeckich - zgromadziło w tym roku w sanktuarium ok. tysiąca osób. Są to osoby zarówno ze wszystkich diecezji Polski, jak i z zagranicy. Obecny jest bp Adam Szal, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie. 
 
W tym roku hasło spotkania nawiązuje do Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka i brzmi: „Miłosierni jak Ojciec”. 
 
„Kongregacja to jest takie doświadczenie wielowymiarowe. Najważniejsze to przesłanie programowe, które niesie ze sobą Kongregacja - bo nam nie chodzi tylko o te dwa dni, które tutaj jesteśmy w gronie prawie tysiąca osób, ale o planowanie całej pracy Ruchu Światło-Życie na najbliższy rok - opowiada ks. Marek Sędek, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie – Kongregacja jest takim mocnym zaakcentowaniem tematu, który wybraliśmy na ten rok, i to jest jeden wymiar tej Kongregacji, sprawy programowe, sprawy formacyjne. Inny wymiar to są te różne sprawy bieżące Ruchu i Kościoła w Polsce. Kolejny wymiar to wymiar spotkania, doświadczenia radości tego, że jesteśmy z różnych stron Polski, z różnych krajów. Jest też wymiar logistyczny przygotowania wszystkiego, żeby działało - po raz pierwszy w tym roku na Kongregację były zapisy przez Internet, po raz pierwszy w tym roku jest transmisja on-line przez Internet naszej Kongregacji”. 
 
Ks. Marek Sędek opowiadał również o współpracy z biurem Światowych Dni Młodzieży, którego przedstawiciele byli również obecni na Kongregacji: „Bardzo nam zależy, żeby oprócz tych różnych wymiarów Światowych Dni Młodzieży, zawiązanych z Festiwalem Młodych, związanych z centrum powołaniowym, z katechezami w różnych językach, z obecnością Ojca Świętego, żeby to nie było takie wydarzenie o charakterze eventu, czyli jednorazowe, ale żeby przygotowanie duchowe uczestników Światowych Dni Młodzieży i to nie tylko tych, co przyjadą do Polski, ale młodych Polaków i później zaangażowanie ich w różne wspólnoty naszego ruchu, wspólnoty Kościoła - żeby było tym, co Ruch „Światło-Życie” chce wnieść w Światowe Dni Młodzieży. Bo to jest nasz charyzmat, że chcemy nie tylko pewnej akcji duszpasterskiej, ale wykorzystując tak piękną akcję duszpasterską, tak piękne wydarzenie, jakim jest spotkanie z Ojcem Świętym, jakim są Światowe Dni Młodych, żeby wpisać to wydarzenie w proces ewangelizacji, w proces formacji młodych ludzi”. 
 
Słowo do zebranych na Kongregacji skierował ks. Grzegorz Suchodolski, Sekretarz Generalny Komitetu Światowych Dni Młodzieży. „W tym roku będzie proponowanych w czasie Kongregacji wiele konkretnych sposobów zaangażowania się wspólnot Ruchu już w wydarzenia centralne w Krakowie. Myślimy tutaj o Festiwalu Młodych, animacji katechez, poprowadzeniu trzech ważnych akademii dla ludzi młodych: Akademii Boga, Akademii Rodziny i Akademii Miłosierdzia, czyli pokazaniu dzisiaj młodym ludziom, że w tych aspektach są takie wartości i treści, z których nie można zrezygnować, o które trzeba walczyć, które trzeba podejmować w swoim życiu jako wyzwanie, jako powołanie. I dlatego ten udział nas, trochę symboliczny, bo te decyzje o wzięciu udziału w ŚDM-ie rodzą się w sercu każdej wspólnoty i w sercu każdego człowieka, my jesteśmy tutaj tylko, żeby przypomnieć, że to wydarzenie będzie najważniejszym wydarzeniem w tym roku w Kościele w Polsce, żeby te sumienia Ruchu „Światło-Życie” nie zostały uśpione, wprost przeciwnie, żeby razem pokazać światu tą perełkę, który mamy w Polsce. To jest Ruch odnowy Kościoła, który działa w parafiach, działa w diecezjach. Myślę, że pokazanie go na arenie międzynarodowej jest wartością dodaną tych Światowych Dni Młodzieży w Polsce” - podkreśla ks. Grzegorz Suchodolski. 
 
„Dla mnie Kongregacja jest szczególnym wydarzeniem, zawsze o tym marzyłam, żeby móc tutaj przyjechać, pierwszy raz przyjechałam 2 lata temu. Dla mnie jest to miejsce spotkania, gdzie spotykają się ludzie, którym na tym Ruchu naprawdę zależy i którzy wiedzą, że to jest ten Ruch, w którym chcą żyć, chcą siebie wychowywać i chcą przekazywać innym. To pokazanie jedności w Ruchu i pokazanie, że nie jesteśmy tutaj dla samych siebie, tylko dla innych - mówi Agata Rudzka z diakonii misyjnej Ruchu Światło-Życie z Wrocławia – Na pewno w Ruchu każdy może odnaleźć siebie i służyć swoimi talentami, swoimi pasjami. I w ten sposób młodzi ludzie mogą się wykazać, w tych czasach młodzi ludzie potrzebują miejsca, gdzie ich talenty zostaną docenione”. 
 
„Kongregacja jest to taki zjazd animatorów, księży, moderatorów, osób odpowiedzialnych za nasz Ruch w diecezjach po to, żeby razem się spotkać, usłyszeć, co jest istotą planu pracy rocznej w naszym Ruchu, wymienić się doświadczeniami, usłyszeć jakie są inicjatywy” - opowiada Paweł Rudzki, mąż Agaty, również z diakonii misyjnej Ruchu Światło-Życie z Wrocławia. 
 
„Kongregacja wprowadza nas w nowy temat roku formacyjnego. Jest takim miejsce spotkania, oaza i cały nasz Ruch, te spotkania służą nie tylko rozwojowi duchowemu, ale są dla nas bardzo ważnym momentem spotkania, jak jest nas dużo, podzielenia się, co robimy, jak robimy i spotkania z drugim człowiekiem - mówi Anna Krupa – W oazie jestem od 10 lat, to jest dla mnie miejsce wzrostu duchowego, ale tez wzrostu osobistego, rozwijam się jako osoba, poznaję innych”. 
 
Ruch Światło-Życie (znany powszechnie jako Oaza) – to jeden z ruchów odnowy w Kościele. Ruch ten powstał w Polsce, a jego założycielem był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Ruch gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w części rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół (nazywany także Oazą Rodzin). Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie stara się formować dojrzałych i świadomych chrześcijan oraz służyć ożywianiu lokalnych wspólnot Kościoła – parafii, dekanatów, diecezji. 
 
Pierwsza Krajowa Kongregacja Odpowiedzialnych odbyła się w 1976 r. w Krościenku, uczestniczyło w niej ok. 70 osób. W następnych latach Kongregacje odbywały się w Krościenku, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Koninie oraz przede wszystkim w Częstochowie na Jasnej Górze, która stała się głównym miejscem tych spotkań. 
 
 
Centralnym punktem sobotniego programu jest Msza św. w bazylice jasnogórskiej o godz. 14.00. Eucharystii przewodniczy bp Adam Wodarczyk, były Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie, obecnie biskup pomocniczy arch. katowickiej. Słowa powitania wypowiedział ks. Marek Sędek, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie. 
 
„Rozważacie temat, który jest zadany przez Ojca Świętego Franciszka całemu Kościołowi Powszechnemu, w tym nadzwyczajnym, jubileuszowym Roku Miłosierdzia: ‘Miłosierni jak Ojciec’. Te słowa, które zaproponował nam do rozważenia Ojciec Święty, przyjęliście też jako program formacji, program dla szczególnego rozważenia w naszych sercach, w nadchodzącym roku formacyjnym. I dobrze, że ten zamysł Ducha Świętego, dający odczytywać znaki czasu, pozwolił pochylić się nad tym tematem – podkreślał w homilii bp Adam Wodarczyk – Dzisiaj przeżywamy też dodatkową uroczystość, bo to 29. rocznica odejścia do Pana Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, naszego założyciela. Patrząc przez pryzmat jego życia, świętości, przez to, czego on nauczał, głosił, uświadamiamy sobie też, w jaki sposób mamy realizować te słowa, że mamy być miłosierni jak Ojciec”. 
 
„Jeżeli szukamy tego programu, tej wizji, tej drogi dla nas wszystkich, to myślę świadectwo życia, postawa ojca Franciszka jest najdoskonalszym drogowskazem, bo rzeczywiście najpierw trzeba tego miłosierdzia Ojca doświadczyć, odkryć, jak bardzo jesteśmy przez Niego umiłowani, aby później dzielić się tą tajemnicą i być miłosiernym jak Ojciec. W tym powołaniu, które jest moim udziałem, czy to w kapłaństwie, czy w konsekracji, czy w życiu małżeńskim, czy w życiu indywidualnym w świecie, w każdej z dróg, którą nas Bóg prowadzi, możemy tą tajemnicę zrealizować, spełnić, właśnie przez to, żeśmy doświadczyli, zaczerpnęli tego Bożego miłosierdzia. Może nieraz już podejmowaliśmy drogę powrotu na wzór marnotrawnego Syna do Ojcowskiego serca Boga. I to jest program, który warto odkrywać jako naszą misję, nasze zadanie, aby przyjmując tajemnicę Bożego miłosierdzia dzielić się nią z innymi, być świadkami tej tajemnicy” - mówił bp Adam Wodarczyk. 
 
 
W niedzielę o godz. 14.00 Mszy św. przed Cudownym Obrazem przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. „Zawsze jest odpowiedni czas i miejsce na to, żeby spotkać się z Bogiem, który jest, i który jest Miłością, Miłością Miłosierną – przypomniał w homilii abp Depo – Ale zwłaszcza czas Wielkiego Postu, a w nim przeżywany Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia jest rodzajem drogi prowadzącej nas poprzez przemianę serca do rozpoznawania w Chrystusie naszego Boga i Pana, i uznania Go osobiście jedynym Odkupicielem człowieka i świata”. 
 
Nawiązując do słów odczytanych w Ewangelii o potrzebie nawrócenia kaznodzieja podkreślił: „Dzisiaj trzeba nam to usłyszeć na nowo. Nigdy nie jest za późno o prawdę, zarówno osobistą, społeczną, kościelną, narodową. To wezwanie jest do nas zaadresowane, abyśmy się uczyli rozpoznawać wezwania i ostrzeżenia Chrystusa do nawrócenia w wydarzeniach codziennego życia, bo jutro może już być za późno. I tutaj nie chodzi o lęk, tutaj chodzi właśnie o zawierzenie się Bogu bogatemu w miłosierdzie w codzienności życia”. 
 
 
W poniedziałek poranną Mszą św. rozpoczęto ostatni dzień Kongregacji. Eucharystii odprawionej o godz. 8.00 przed Cudownym Obrazem przewodniczył bp Adam Szal, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie. On także skierował do zebranych Słowo Boże. Kaznodzieja przypomniał słowa Maryi „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” i wskazał, że w ten sposób Maryja uczy nas, jaka jest „droga do szczęścia, do jedności z Bogiem”: „Trzeba zachować wszystko tzn. Dekalog, tzn. prawo miłości i pokazuje nam tym samym drogę do Ojca, drogę do miłosiernego i sprawiedliwego Ojca. W tej drodze Ona jest naszą Przewodniczką” – tłumaczył. 
 
Program: 
 
26 lutego, piątek 
godz. 19.30 - Modlitwa rozpoczynająca 41. Kongregację Odpowiedzialnych, Kaplica Matki Bożej 
 
27 lutego, sobota 
godz. 8.00 - Jutrznia 
godz. 9.00 - Otwarcie kongregacji, zawiązanie wspólnoty, wprowadzenie 
godz. 9.30 - „Miłosierni jak Ojciec” – Łukaszowy klucz do błogosławieństwa o miłosierdziu – dr hab. Krzysztof Mielcarek (Lublin) 
godz. 10.15 - Kult miłosierdzia Bożego na tle praktyki pokutnej Kościoła – ks. dr Jan Konarski (Warszawa) 
godz. 11.15 - Komunikaty przed ŚDM – ks. Grzegorz Suchodolski 
- odnowienie przymierza chrzcielnego w Wigilię Paschalną – ks. Grzegorz Krysztofik (Warka) 
godz. 14.00 - Msza św. - bp Adam Wodarczyk, Bazylika 
godz. 16.00 - Propozycje ewangelizacyjne 
godz. 19.30 - Nieszpory z przyjęciem do stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie 
godz. 21.00 - Apel Jasnogórski 
 
28 lutego, niedziela 
godz. 8.00 - Jutrznia 
godz. 9.00 - „Miłosierni jak Ojciec” – ojcostwo miarą męskości – Jacek Pulikowski (Poznań) 
godz. 10.30 - Posługa miłosierdzia w Ruchu Światło-Życie – ks. Marek Sędek 
godz. 11.30 - Odczytanie listów jedności, podsumowanie kongregacji 
godz. 14.00 - Msza św. - abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Kaplica Matki Bożej 

29 lutego, poniedziałek 
godz. 8.00 - Msza św. z jutrznią – bp Adam Szal, Kaplica Matki Bożej 
godz. 9.30 - Spotkanie Kolegium Moderatorów w Domu Pielgrzyma