logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Biblioteka na Skarpie Warszawskiej
 


Warsztaty to nowa jakość w pracach nad planowaniem inwestycji w zabytkowej przestrzeni stolicy.
 
To, co zostało osiągnięte w czasie trzech dni warsztatów jest ważnym osiągnięciem nie tylko dla Kościoła, ale dla Warszawy i wszystkich, którzy kształtują przestrzeń miasta – uważa kard. Kazimierz Nycz. W Domu Arcybiskupów Warszawskich zakończyły się w piątek konsultacje w gronie ekspertów i varsavianistów na temat rozbudowy warszawskiego seminarium o nową bibliotekę na Skarpie Warszawskiej.
 
Metropolita warszawski wyraził przekonanie, że głosy wyrażone przez ekspertów uczestniczących w dyskusji zostaną uwzględnione z pożytkiem dla nowoczesnej biblioteki, która ma łączyć funkcje ściśle biblioteczne z działalnością dydaktyczno-naukową, społeczną i kulturalną.
 
Zdaniem ekspertów i varsavianistów warsztaty zainicjowane przez kard. Nycza odznaczały się wysokim poziomem merytorycznym i wyznaczyły standardy prac przy modernizacji przestrzeni zabytkowej w mieście.  Podkreślali, że zarówno zorganizowanie warsztatów, ich forma oraz sposób prowadzenia prac okazały się sukcesem.
 
W ocenie rzecznika archidiecezji warszawskiej ks. Przemysława Śliwińskiego, o ile zeszłoroczna sytuacja wokół planów budowy biblioteki seminaryjnej w ogrodach na Skarpie Warszawskiej miała charakter konfrontacji, to warsztaty były dobrą okazją do zapoznania. – Doszło do integracji nie tylko na gruncie projektu wpisania nowej budowli w istniejącą zabudowę, panoramę i charakter miasta, ale doszło do integracji ludzi, których łączy troska o dobro, przyszłość i piękno Warszawy – podsumował ks. Śliwiński.
 
Warsztaty konserwatorsko-urbanistyczno-architektoniczne, jakie odbyły się w dniach 17-19 lutego w Domu Arcybiskupów Warszawskich były formą pogłębionej konsultacji z ekspertami i społecznikami na temat kształtu gmachu Biblioteki przy Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Prowadzili je Michał Socha – prezes biura badań i dokumentacji zabytków EwidencjaZabytków.pl i Maciej Miłobędzki – współzałożyciel warszawskiej pracowni projektowej JEMS Architekci, która przedstawiła 3 koncepcje projektu biblioteki seminaryjnej. Wszystkie spotkały się z uznaniem uczestników warsztatów. Najwięcej zwolenników zyskał wariant biblioteki pod nazwą „Ogrody na skarpie” oraz wariant krajobrazowy. W każdym z trzech wariantów budynki biblioteki byłyby częsciowo zagłębione w skarpie.
 
 
Inwestycja może powstać w należącym do seminarium ogrodzie na Skarpie Warszawskiej, by zapewnić odpowiednie warunki rozwijanemu od ponad 300 lat unikalnemu księgozbiorowi uczelni. Ostateczna decyzja dotycząca planowanej inwestycji zależeć będzie od możliwości posadowienia jej w zgodzie z kontekstem i dziedzictwem Skarpy Warszawskiej.