logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Biskupi rozpoczęli obrady we Wrocławiu
 


W nowej auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu rozpoczęły się obrady 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi będą rozmawiać m.in. o wspólnym orędziu do Narodów Rosji i Polski, religii i etyce w szkole, sprawach Caritas Polska i o Roku Wiary.

Zebranych powitał gospodarz miejsca – metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. Wyraził radość ze spotkania Episkopatu we Wrocławiu, po raz drugi w czasie jego posługi metropolity. Zaprezentował on diecezję, przypomniał, że z tego miasta pochodzi św. Teresa Benedykta od Krzyża - Edyta Stein. Zapowiedział też poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę biblioteki im. Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Biskupi dokonają tego dziś o godz. 18.30. Biskupów powitał również prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Jednym z głównych tematów rozpoczynającego się Zebrania Plenarnego jest kwestia pojednania polsko-rosyjskiego i Orędzia do Narodów Rosji i Polski, które zostanie podpisane w sierpniu br. przez patriarchę Cyryla i przewodniczącego Episkopatu Polski. Arcybiskup Michalik podkreślił, że orędzie to „ma być wyrazem naszego szczerego otwarcia wobec Narodu Rosyjskiego i wolą nowego spojrzenia na przyszłą naszą relację wobec Rosji i tamtejszej Cerkwi Prawosławnej”. Przewodniczący Episkopatu dodał, że osobiście poinformował Ojca Świętego Benedykta XVI o projekcie tego dokumentu i prowadzonego dialogu.

W trakcie zebrania plenarnego bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Wychowania, omówi kwestie związane z katechezą w szkole i statusem religii i etyki w ramowym planie nauczania. Będzie także mowa o propozycjach Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży na rozpoczynający się w październiku w Kościele powszechnym Rok Wiary.

Biskupi będą też rozmawiać m.in. o sprawach związanych z Caritas Polska. Arcybiskup Michalik podkreślił, że „charytatywna działalność Kościoła stanowi część istotną jego posłannictwa, realizowaną od czasów Chrystusowych”.

Przewodniczący Episkopatu mówił też w słowie wprowadzającym w obrady o potrzebie głębszej recepcji dokumentu społecznego Episkopatu. „Chodzi o wychowanie narodu do dobra wspólnego, co jest niemożliwe bez zdrowej, odważnej, a także obiektywnej oceny aktualnej sytuacji społecznej” – zaznaczył.

Biskupi dokonają wyborów do gremiów Episkopatu, przedyskutują zagadnienia prawne, omówią projekty listów pasterskich.

Do jubileuszu 50-lecia kapłaństwa abp. Mariana Gołębiewskiego, który stał się okazją do spotkania Episkopatu we Wrocławiu, nawiązał abp Józef Michalik w przemówieniu otwierającym obrady. Biskupi będą dziękować Panu Bogu wraz z Jubilatem podczas sobotniej Mszy św. „Już dziś składamy gratulacje i życzenia Bożych łask i podziękowanie za jego prace w ramach Konferencji Episkopatu, a także za gościnę ofiarowaną w tych dniach” – mówił przewodniczący Konferencji.

Obrady biskupów zakończą się jutro. W sobotę w archikatedrze wrocławskiej o godz. 10.00 Jubilat wraz z Episkopatem Polski będzie dziękował za 50 lat służby kapłańskiej. Homilię wygłosi prymas Polski abp Józef Kowalczyk.