logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Bóg, Ojciec Jezusa Chrystusa
materiał własny
 


Bóg, Ojciec Jezusa Chrystusa

Czy w Jezusie Bóg stał się ostatecznie i w pełni Bogiem objawionym?

Tak. W Nim Bóg staje się dla nas naocznie poznawalny jako Bóg o obliczu człowieka. Stąd nie można po chrześcijańsku mówić o Bogu, pomijając przy tym Chrystusa. Odniesienie Jezusa jako Syna do Ojca należy do samej, odwiecznej istoty Boga. Jezus Chrystus jest odwiecznym Synem Bożym, którego Bóg zesłał na świat. Istnieje On od wieków w postaci Bożej i w chwale Bożej, jest Słowem, w którym odwiecznie wypowiada się Ojciec, jako Słowo Ojca i Obraz Ojca jest Syn zarazem pierwowzorem stworzenia. Objawia się w Nim zarówno tajemnica Boga, jak świata i człowieka.

Wiara w jednego Boga, Ojca wszechmogącego, wspólna jest żydom i chrześcijanom, a w pewnej mierze także muzułmanom. Dopiero teraz, gdy mówimy o Bogu jako Ojcu Jezusa Chrystusa, tzn. o Bogu Ojcu, Synu i Duchu Świętym, dochodzimy do specyficznie chrześcijańskiego pojęcia Boga, różnego nie tylko od pojęć religii Wschodu, ale też judaizmu i - bardziej jeszcze - islamu. Tak jak judaizm i islam chrześcijaństwo wyznaje jednego Boga, ale tego jedynego Boga wyznaje w trzech osobach: Ojciec, Syn, Duch Święty.

Chrześcijaninem jest ten, kto w swoich myślach i życiu polega całkowicie na Jezusie Chrystusie i wyznaje Jezusa Chrystusa. Także i to, kim rzeczywiście jest Bóg, wiemy jako chrześcijanie ostatecznie dopiero przez Jezusa Chrystusa. Mówił On o Bogu w sposób zupełnie jedyny. W Jezusie Chrystusie człowiek jest ostatecznie przyjęty przez Boga, umiłowany i przeznaczony do miłości. Do tego uczestnictwa we wspólnocie miłości między Ojcem i Synem jesteśmy powołani w Duchu Świętym.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Dlaczego czcimy obrazy, skoro Pan Bóg w Starym Testamencie zabraniał przedstawień obrazowych?
 
Ilekroć w niedzielę wybieram się z wizytą do moich znajomych, zawsze zastaję ich przy pracy - ona w ogrodzie, a on przy swoim warsztacie w garażu. Raz zwróciłam im uwagę, że niedziela powinna być poświęcona służbie Bożej. Otrzymałam taką odpowiedź: "Moja droga, trzeba od czasu do czasu popełnić grzech, aby można było z czymś pójść do spowiedzi. Nie sądzisz"?
 
Wojciech Zagrodzki CSsR
Wywiad z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim.
Nasze trudności z wiarą w Boga biorą się w dużej mierze stąd, że usuwamy rozum z jej przestrzeni. Często żyjemy w przekonaniu o rzekomych sprzecznościach między wiarą a rozumem. Biblijni bohaterowie wiary nie znali takich dylematów, bo dla nich rozum z samej swej natury domaga się wiary, tak samo jak wiara z samej swej natury domaga się rozumu...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS