logo
Sobota, 11 maja 2024 r.
imieniny:
Igi, Mamerta, Miry, Franciszka – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bóg liczy na mnie!
 


„Jesteśmy tutaj nie tylko dlatego, żeby ze wzruszeniem wrócić do tych niezwykłych lipcowych przeżyć na Błoniach i Campusie Misericordiae, ale chcemy także przekonać się, jak dojrzewają w nas owoce ŚDM”. Tymi słowami rozpoczęto koncert „Bóg liczy na Ciebie”, który na krakowskiej Tauron Arenie zgromadził około 15 tysięcy młodych osób - uczestników, gości, artystów i organizatorów Światowych Dni Młodzieży.
 
Powitanie Papieża na Błoniach, spotkania w Oknie Papieskim, Droga Krzyżowa, Czuwanie na Campus Misericordiae oraz Msza Święta Posłania – to wydarzenia, do których wracano podczas koncertu poprzez przypomnienie słów Papieża, utwory muzyczne, świadectwa czy występy artystyczne. Atmosfera panująca w Tauron Arenie potwierdziła, że młodzi po raz kolejny są gotowi, by zrobić Boży raban.
 
W rytmie ŚDM
 
Podczas sobotniego Czuwania na Campus Misericordiae miliony młodych uczestniczyło w koncercie uwielbieniowym „Credo in Misericordiam Dei”.  Podobnie jak w lipcu i tym razem tysiące uczestników z podniesionymi rękami, ponownie miało okazję wyśpiewać wspólnie z artystami z całego świata utwory takie jak „This I believe”, „Our God”,  „How great is our God” czy „Mighty to save” wykonane przy udziale chóru i orkiestry ŚDM pod dyrekcją Adama Sztaby.
 
 - To jest niesamowite, że udało się nam wszystkim spotkać jeszcze raz w tym samym składzie - w chórze było nas 200 osób, orkiestra liczy 100 osób. To było wielkie wzruszenie, kiedy weszłam na salę na naszą pierwszą po długim czasie próbę – mówiła po koncercie Emilia Hyc, jedna z wokalistek chóru ŚDM.
 
Utwory zostały wykonane przez solistów takich jak m.in.  Sean Simmonds, Kuba Badach, Krzysztof Iwaneczko, Andrzej Lampert czy chór TGD. Nie zabrakło również Siewców Lednicy, którzy podobnie jak podczas wszystkich spotkań z Papieżem, roztańczyli i rozgrzali wszystkie zgromadzone na Tauron Arenie osoby.
 
To już się dzieje
 
Podczas wspomnień Drogi Krzyżowej, uczestnicy mogli po raz kolejny podziwiać prace Pauliny Ziębińskiej – malarki piaskiem czy występ Fly-mana. O tym jak powstały rozważania Drogi Krzyżowej opowiedział ich autor, bp Grzegorz Ryś – Medytacja uczynków miłosierdzia na Drodze Krzyżowej jest niezwykła, bo możemy zobaczyć Boga który jest nagi przy dziesiątej stacji i Boga, który swojego własnego Syna ubiera, kiedy Go wskrzesza – mówił.
 
Bp Ryś zapytany o to, jakie mogą być dalsze kroki działalności młodzieży, odpowiedział, że one już się dzieją - Młodzi robią rozmaite rzeczy, w Krakowie mamy na przykład grupę studentów, która będzie robić sylwestra dla bezdomnych. Takich inicjatyw jest coraz więcej – mówił bp Ryś.
 
Jesteście przyszłością
 
Gościem koncertu była Premier RP Beata Szydło, która podziękowała za Światowe Dni Młodzieży organizatorom i uczestnikom a także wszystkim służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo wydarzenia. – Dziękuję, że tak pięknie pokazaliście całemu światu, że Polska to wspaniały, piękny kraj a Polacy są wyjątkowymi, fantastycznymi ludźmi – mówiła. - Jesteście naszą przyszłością, wspaniałą przyszłością, jesteście wspaniałymi ambasadorami naszej ojczyzny.
 
Również ks. kardynał Stanisław Dziwisz podziękował władzom, młodzieży, wolontariuszom i wszystkim tym, dzięki którym organizacja ŚDM była możliwa. Słowa podziękowania dla Ojca Świętego na ręce Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio, złożyli także uczestnicy koncertu, powtarzając słowapo włosku: „Grazie Santo Padre” i hiszpańsku „Muchas Gracias”.
 
Świadectwo miłosierdzia
 
Wspomnieniami z ŚDM podzielili się także zaproszeni Goście. Siostra Małgorzata Chmielewska opowiedziała o podróży tramwajem z Ojcem Świętym , gdzie była obecna wraz ze swoim przybranym, niepełnosprawnym synem. – To było dla ludzi niepełnosprawnych nieprawdopodobne przeżycie – Namiestnik Chrystusa w imieniu Chrystusa przytulał każdego z nich – mówiła.
 
O swoim doświadczeniu podczas ŚDM z ogromnym entuzjazmem opowiadali młodzi ludzie z Polski i świata  zaangażowani w organizację wydarzenia w materiałach filmowych. Mówili o lekcji przełamywania swoich barier, doświadczeniu przyjęcia pielgrzymów do swoich domów, doświadczeniu miłosierdzia a także nawiązywali do konkretnych słów Papieża, które pobudziły ich do zmian, jednocześnie motywując do dalszych działań.
 
- Podczas ŚDM dostałam tyle darów od Boga, tyle łask, że muszę się z tym dzielić z innymi. Tyle ile otrzymałam, muszę dać innym– mówiła po koncercie Gabriela Flaszczyńska, wolontariuszka ŚDM.
 
Oprócz wspólnego śpiewu i tańca był również czas na wspólną modlitwę. Uczestnicy koncertu wysłuchali wzruszającego świadectwa Rand Metri z Aleppo, która opowiedziała o wojnie w Syrii. Odpowiadając na apel młodej Syryjki, uczestnicy koncertu wspólnie odmówili modlitwę w intencji pokoju.
 
Wykonać zadanie
 
Koncert był okazją by doświadczyć niezwykłej atmosfery Światowych Dni Młodzieży również dla osób, które z różnych względów nie mogły uczestniczyć w wydarzeniach centralnych na Błoniach czy Campusie Misericordiae. - Nie byłam na ŚDM i dzisiaj mogłam poczuć ten niesamowity klimat tego wydarzenia poprzez wspólny śpiew, taniec, modlitwę. Bardzo się cieszę, że mogłam tego osobiście doświadczyć! – mówiła Wiktoria Ziemla z Kalwarii.
 
Wspólna radość spotkania to także odpowiedzenie na wezwania Papieża Franciszka skierowane do młodzieży podczas ŚDM.
 
- Powiedzcie wszyscy „Bóg liczy na mnie!” – zachęcał kardynał Stanisław Dziwisz - Światowe Dni się nie zakończyły – trwają. A Papież nam dał zadanie żeby się zaangażować i zmienić świat – nie zachęcał do rewolucji, ale żeby zmienić ten świat, by był bardziej solidarny, bardziej otwarty na drugiego człowieka, bardziej zjednoczony i żeby żył w pokoju. To jest nasze zadanie!
 
Kolejne spotkanie w ramach cyklu „ŚDM. Jesteśmy razem!” odbędzie się już 26 listopada w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – będzie to kontynuacja spotkań w ramach oficjalnych rekolekcji ŚDM, tym razem pod nazwą „Ogień dla nas i całego świata” – comiesięczny cykl rekolekcji poświęcony darom Ducha Świętego. Gościem listopadowego spotkania będzie bp Edward Dajczak.
 
Zofia Świerczyńska
fot. Paulna Krzyżak, Jakub Wolski, Stanisław Wasiutyński
 
 
www.krakow2016.com