logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bp Buzun: Bądźmy dumnymi Polakami i uczmy dzieci Polski
 


„Ojczyzna to matka, a zadaniem kobiety jest budowanie dumy z poczucia bycia Polakiem, i docenienie wszystkiego, co polskie” - przypomniał na Jasnej Górze bp Łukasz Buzun z Kalisza. Przewodniczył on wieczornej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej w czwartek, 8 marca, w ramach Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. W stulecie niepodległości spotkanie było okazją do rozmowy o patriotyzmie i „wkładzie” kobiet w podtrzymywanie polskości. 
 
„Często mówimy 'matka Polka, kobieta Polka', ale możemy też powiedzieć - matka Polska” - zauważył kaznodzieja. Wyjaśniał, że Ojczyzna jest naszą matką, bo wychowujemy się w jej łonie, na tej ziemi, na której żyjemy. 
 
Bp Buzun podkreślał, że historia Polski nie jest łatwa, „jest jak kobieta, która była upokarzana i miała wrogów”, ale „w jej łonie są historie kobiet, obywatelek, patriotek, które w kolejnych pokoleniach żyły, a czasem złożyły też ofiarę na ołtarzu Ojczyzny”. 
 
„Kobiety, zwłaszcza w czasach zaborów, tworzyły ogniska domowe, były strażniczkami polskich tradycji, uczyły miłości do Polski, wychowywały pięknych Polaków” – zauważył biskup pomocniczy z Kalisza. Dodał, że rola wychowawcza kobiet i dziś jest bardzo ważna, bo kobieta ma ogromny wpływ 
na wychowanie chłopców i mężczyzn. 
 
„Kobiety szły za mężami na Sybir, uprawiały działalność konspiracyjną, to one ponosiły skutki ofiarności swych mężów, którzy ginęli na wojnach i w obozach, brały na swoje barki obowiązek wykarmienia i wychowania swoich dzieci” – mówił bp Buzun. 
 
Kaznodzieja podkreślał, że „to bardzo ważne, by kobiety wkładały w serca swoich dzieci dumę, że jest się Polakiem i że kocha się Polskę, że polskość jest piękna”. „Nasza historia i tradycja są piękne, pomimo słabości i wad, które musimy przepracowywać, miłość do Ojczyzny jest piękna” – mówił biskup. Dodawał, że „jeśli kochamy Polskę, to sami stajemy się piękni”. 
 
Bp Łukasz Buzun życzył kobietom, by „miały poczucie swojej wartości, by ono wynikało z życia wewnętrznego, z bliskości z Bogiem, a nie z błyskotek tego świata”. 
 
W czasie Eucharystii kobiety dokonały ponownego aktu zawierzenia Maryi przywołując słowa swoich poprzedniczek z 1926 r., kiedy to poprzez przekazanie królewskich symboli „jabłka i berła” niewiasty obrały Matkę Bożą Jasnogórską na Królową każdej polskiej duszy. 
 
Po Mszy św. w Sali Rycerskiej odbyło się spotkanie z Bogumiłą Kulik ps. „Wiśka”, łączniczką Powstania Warszawskiego, i Katarzyną Suską-Zagórską wybitną polską śpiewaczką. Pani Bogumiła z powodu wypadku osobiście nie przybyła na Jasną Górę, ale została wyemitowana rozmowa z nią, zarejestrowana specjalnie na tę okazję. „Wiśka” podkreślała, że w życiu zawsze kierowała się dewizą - „najpierw Bóg, a potem Ojczyzna i rodzina”. Przypomniała, że wychowała się w rodzinie bardzo patriotycznej. „Od najmłodszych lat moje życie przepojone było tymi wartościami. Na ścianach wisiały wspaniałe obrazy Matejki, Grottgera, mama opowiadała, jak w 1918 r. 'wybuchła Polska', jak ludzie rzucali się sobie na szyję, znałam z domu wszystkie pieśni patriotyczne, uczyliśmy się wierszy, czytaliśmy powieści” – mówiła Bogumiła Kulik. Wyjaśniała, że to właśnie sprawiło, że od 14. roku życia była zaangażowana w konspirację, a „jak wybuchło Powstanie, całe jej rodzeństwo poszło do walki”. 
 
„Ojczyzna i wiara to siostry bliźniaczki” – mówiła „Wiśka”, „myśmy wzrastali w tym właśnie”, dodawała. To dlatego, jej zdaniem, w wychowaniu bardzo istotne jest „rozmiłowanie w Ojczyźnie”, to jak rodzina, matka przekazują słowa o miłości Boga i Ojczyzny. „To zostaje w młodych i tak sobie wyobrażam przyszłą Polskę, że nie zmarnujemy tej szansy, którą mamy. Musimy umieć żyć dla Polski, kochać Polskę i patrzeć, jak się ona rozwija” – wyznała Bogumiła Kulik. Podkreślała, że to „Matce Bożej Jasnogórskiej złożyła całe swoje serce, a Ona towarzyszyła jej w każdej chwili życia, zwłaszcza w trudnych momentach”. 
 
Słowa babci potwierdził obecny na Sali wnuk Łukasz Grabałowski, który opowiadał także historię życia swojej prababci i rodzeństwa p. Bogumiły zauważając, że miłość do Boga i Ojczyzny były dla nich programem życia. 
 
Zaproszona także na spotkanie Katarzyna Suska-Zagórska, wybitna polska śpiewaczka przypominała, że kultura wobec braku niepodległego państwa, stała się swego rodzaju formą istnienia narodu i wyrazem narodowej tożsamości. 
 
„To jest nie do przecenienia, ponieważ język sztuki jest uniwersalny na tyle, że ma wielką siłę. Kultura niewątpliwie jest jednym z filarów przetrwania wielkich wartości patriotycznych” - mówiła artystka. 
 
Śpiewaczka wspominała wielkich twórców, którzy w różnych czasach zmagań Polski o wolność w swych utworach wyrażali miłość do kraju i oddanie Ojczyźnie, jak np. Stanisław Moniuszko czy Fryderyk Chopin. 
 
Z wielkim wzruszeniem uczestnicy uroczystości przyjęli wykonanie „być może po raz pierwszy od stu lat” pieśni „Czarna sukienka”. Słowa napisał w 1832 roku Konstanty Gaszyński, uczestnik Powstania Listopadowego na Litwie. Nawiązują one do słynnej bitwy o Olszynkę Grochowską. Wiersz stał się szczególnie popularny podczas Powstania Styczniowego, w dużym stopniu za sprawą Władysława Żeleńskiego, kompozytora, ojca Tadeusza Boya-Żeleńskiego - który ułożył do niego melodię. Artystka przypomniała, że czarnym sukniom noszonym na znak żałoby narodowej po przegranym Powstaniu Styczniowym towarzyszyła patriotyczna biżuteria. Jedna z większych i ciekawszych jej kolekcji znajduje się na Jasnej Górze. 
 
W spotkaniu udział wzięły przedstawicielki różnych grup społecznych m.in: poseł Lidia Burzyńska, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” Lidia Dudkiewicz, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie Alicja Janowska, a także siostry zakonne i członkinie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Nie zabrakło rodzin i mężczyzn. 
 
Celem organizowanego na Jasnej Górze już od 11 lat Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast jest ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i Narodu. Tegoroczne święto wpisało w świętowanie polskiego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 
 
Jego organizatorami są: oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Radio Jasna Góra. 
 
it/Jasna Góra
www.jasnagora.com