logo
Czwartek, 16 maja 2024 r.
imieniny:
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty, Szymona – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bp Guzdek w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych: ciągle przywracamy nazwiska tym, którzy zostali zamordowani
 


Poranną Mszą św. w katedrze polowej uczczono pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Eucharystii, koncelebrowanej przez kapelanów wojskowych, przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju odbędą się liczne uroczystości upamiętniające członków powojennego podziemia niepodległościowego.
 
Bp Guzdek przypomniał w homilii, że w podziemiach katedry polowej znajduje się muzeum Ordynariatu Polowego, którego część ekspozycji poświęcona jest pamięci ofiar reżimu komunistycznego w Polsce. Odtwarzane są archiwalne nagrania odczytywanych wyroków śmierci wobec kapelanów i duchownych zaangażowanych prześladowanych przez władze. – To jest ciągle czas nieznany, ciągle odkrywamy szczątki mordowanych nocą i wrzucanych do dołów śmierci, ciągle przywracamy nazwiska tym, którzy zostali zamordowani w bestialski sposób – powiedział.
 
Biskup polowy przywołał fragmenty listów, odtajnionych w sierpniu 1994 r. przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu. Listy te należały do osób zamordowanych przez UB i nigdy nie dotarły do adresatów, ale przez kilkadziesiąt lat były wszyte w akta prokuratorskie. – Czego się z nich dowiadujemy? Otóż w każdym z tych listów jest odniesienie do Boga. Przez te listy dotykamy dramatu poszczególnych osób. Dowiadujemy się o tym co przeżywali oni, czego doświadczały ich rodziny, a nade wszystko odkrywamy, że byli to ludzie, którzy mieli Boga w sercu – powiedział.
 
Na koniec bp Guzdek zachęcił, aby pamięć o tragicznych losach Żołnierzy Niezłomnych i udział we Mszy św. skłaniał do refleksji nad naszym życiem. – Prośmy Boga, abyśmy byli ludźmi dobrymi, kierujmy się ewangelicznym prawem miłości Boga i bliźniego – powiedział.
 
Eucharystię z bp. Guzdkiem koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego: ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz i rzecznik kurii oraz ks. ppor. Tomasz Serwin, wikariusz katedry polowej.
 
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia obchodzonego dziś Narodowego Dnia Pamięci  Żołnierzy Wyklętych, upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego podjął w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm 3 lutego 2011 r.
 
Data święta nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.
 
Krzysztof Stępkowski/www.ordynariat.wp.mil.pl
Zdjęcie ilustracyjne: www.ordynariat.wp.mil.pl
www.episkopat.pl