logo
Niedziela, 12 maja 2024 r.
imieniny:
Dominika, Imeldy, Pankracego, Nereusza, Achillesa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bp Wiktor Skworc spotkałsię z polskimi misjonarzami pracującymi w Czadzie
 


- To było bardzo cenne i potrzebne spotkanie. Wspólne słuchanie siebie, wymiana doświadczeń, modlitwa, pozwalają zacieśnić współpracę misjonarzy i umacniają wszystkich w służbie Chrystusowi i Kościołowi – uważa biskup tarnowski Wiktor Skworc.

posłuchaj

- Posługa Polaków jest tutaj bardzo ceniona i biskupi chętnie przyjęliby do swoich diecezji kolejnych misjonarzy - mówi ks. Tomasz Atłas, Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, który także przebywa w Afryce. – O Polakach mówi się, że są misjonarzami dynamicznymi, dyspozycyjnymi i ofiarnymi. Są bardzo zaangażowani, zwłaszcza w dziedzinie edukacji dzieci i młodzieży. To bardzo budujące” – podkreśla ks. Atłas.

posłuchaj

Aktualnie w Czadzie pracuje 20 polskich misjonarzy: 8 sióstr zakonnych, 6 zakonników, 5 księży diecezjalnych i 1 brat. Niektórzy służą Kościołowi w Czadzie już ponad 10 lat, pracują w miastach, ale także i w buszu.
Ks. Edward Ryfa z diecezji rzeszowskiej, pracuje w tym kraju od 1996 roku. - Warunki są czasem trudne i niebezpieczne. W 2005 roku strzelano do mnie podczas napadu na drodze. Nie czułem jednak nienawiści do tych ludzi. Kiedy byłem na leczeniu w Polsce, powiedziałem sobie, że jak tylko wrócę do zdrowia, to znów pojadę do Czadu. Wiem, że wiele osób modli się w Polsce za misjonarzy. Bardzo im za to dziękuję” – mówi misjonarz.

posłuchaj

Spośród sióstr zakonnych najdłużej w Czadzie, bo od 12 lat, przebywa siostra ze Zgromadzenia Sióstr Sacre Coeur – Dorota Zych pochodząca z diecezji tarnowskiej. Jak podkreśla, ważne w tej posłudze są: umiejętność słuchania, otwartość na spotykaną różnorodność, znajomość kultury i miejscowego języka, a także umiłowanie tego, co się robi.

posłuchaj

Oprócz pracy duszpasterskiej we wspólnotach parafialnych polscy misjonarze zajmują się formacją i edukacją przyszłych kapłanów, prowadzą szkoły, troszczą się o chorych i najbiedniejszych.
Misjonarze, którzy spotkali się biskupem Wiktorem Skworcem, uczestniczyli we Mszy św. Była także wspólna modlitwa brewiarzowa i konferencja ascetyczna wygłoszona przez ks. Janusza Paciorka – ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Natomiast podczas integracyjnego ogniska śpiewano kolędy w języku polskim.
Czad jest krajem o powierzchni czterokrotnie większej od Polski, liczba mieszkańców to ok. 9 mln, katolicy stanowią ok. 20 % populacji. Językami oficjalnymi są francuski i arabski, ale na co dzień mieszkańcy kraju posługują się kilkoma językami lokalnymi. Kościół w Czadzie stanowi 7 diecezji. Pracę duszpasterską utrudniają: bardzo niestabilna sytuacja polityczna, duże odległości do pokonania, ubóstwo i rozproszenie mieszkańców oraz bardzo wysokie temperatury.

(ks. dr Jerzy Zoń/ DSI Tarnów © Biuro Prasowe KEP 2009)