logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Anna Gładkowska
Czas milczenia i czas mówienia
Któż jak Bóg
 


Jest „czas milczenia i czas mówienia” czytamy w Księdze Koheleta (3,1-13). Obecne czasy stały się, według Ojców II Soboru Watykańskiego, czasem, w którym „Nadchodzi godzina (...), w której powołanie niewiasty realizuje się w pełni. Godzina, w której niewiasta swoim wpływem promieniuje na społeczeństwo (...)” (Orędzie do kobiet, 8.12.1965).
 
Ten czas i pierwszy z tekstów, który masz przed oczami, służy poznaniu i wsłuchaniu się w głos kobiet z przeszłości. Taki właśnie będzie cel tekstów poświęconych tematyce Kobiet w Piśmie Świętym, czyli kobiet, które z różnych powodów skazaliśmy na milczenie. Nasze matki i siostry w wierze chcą nam dzisiaj przekazać poprzez swoje życie i działalność, codzienną pracę i modlitwę, zapomniane przez wielu z nas Słowo, które każdego dnia Bóg kieruje do człowieka, a więc również i do Ciebie, ale być może jesteś zbyt zajęta, aby sięgnąć po Biblię. Dlatego, gdy piszę ten tekst nieśmiało rodzi się we mnie nadzieja, że w ten sposób zachęcę Cię do zapoznania się, zaczytania i zasłuchania w tym, co ma Ci do powiedzenia Bóg.
 
Być dla kogoś
 
Od dawien dawna kobiety były bohaterkami utworów literackich pisanych przez mężczyzn. Co nie powinno nikogo dziwić bowiem historia mężczyzny nieodłącznie związana jest z obecnością w jego życiu kobiety: matki, siostry lub żony. I mimo iż świat Pisma Świętego jest głównie światem mężczyzn, to nie brakuje w nim obecności kobiet, chociaż bardziej dyskretnej i nie rzucającej się w oczy.
 
Zanim zaczęłam pisać ten tekst, natrafiłam na słowa ks. Wojciecha Węgrzyniaka, który pisał jak wygląda rozmowa z małymi dziećmi: „Kim chcesz być w życiu? Staś: - Papieżem, Asia: - Mamą. Oni chcą być bardziej kimś, one bardziej dla kogoś”. I tak właśnie jest z kobietami obecnymi na kartach Pisma Świętego, którego analiza prowadzi nas do zachwytu na dziełem Stwórcy. „Kobieta bowiem”, pisał św. Jan Paweł II w Liście do kobiet, „właśnie poprzez poświęcenia się dla innych każdego dnia wyraża głębokie powołanie swego życia. Być może bardziej jeszcze niż mężczyzna widzi człowieka, ponieważ widzi go sercem”.
 
Matki, żony i kochanki
 
Według św. Jana Pawła II powołanie kobiety to „odwieczny temat refleksji ludzkiej i chrześcijańskiej”. W Biblii odkrywamy teksty, które zaskakują współczesnego czytelnika swoją nowoczesnością, jednocześnie trafiając na fragmenty, które trudno przyswoić, czy z którymi trudno się współczesnej kobiecie zgodzić. W tekstach tych kobiety są przedstawiane jako własność mężczyzn (por. Wj 20,17); fragmenty, w których widzimy ograniczenia nakładane na kobiety, nakazy i zakazy; teksty, które można uznać wręcz za wrogie kobietom (por. Sdz 19). Co w takim razie powinniśmy zrobić? Odrzucić te fragmenty, które są dla nas niewygodne, a wybierać jedynie te, z którymi możemy się zgodzić? Nic bardziej mylnego! Biskup Grzegorz Ryś nauczał, aby czytać Pismo Święte całościowo, od początku do końca i od końca do początku, a nie wybierać jedynie to, co nam się podoba, a całą resztę odrzucić. Każdy z tekstów Pisma Świętego jest bardzo mocno zanurzony w konkretnym czasie i uwarunkowany takimi a nie innymi poglądami na ludzkie życie. Spojrzenie na kobiety w tamtych społecznościach było zgoła odmienne od naszego spojrzenia dzisiaj.
 
Stary Testament przedstawia kobiety w roli matek, żon, córek czy kochanek, przyczyniających się w ten sposób do wywyższenia mężczyzn lub do ich upadku. Są one przykładem wierności, ale potrafią też skutecznie manipulować, aby osiągnąć zamierzony cel. Imiona jednych pojawiają się w różnych miejscach, inne pozostają na marginesie ciągle bezimienne. Nowy Testament ukazuje kobiety stworzone na obraz i podobieństwo Boga, i powołane do służby (w znaczeniu pozytywnym, o czym na pewno napiszę) dla Królestwa Bożego. W Ewangelii Jezus przywraca każdej z nas pełnię życia, którą kobieta cieszyła się u początku stworzenia. Podnosi ją i uwalnia z grzechu w oczach Boga, i ludzi. Słowo, które do kobiet kieruje Syn Boży, odsłania różne aspekty naszego życia, dzięki czemu możemy poznać tajemnicę kobiecości.
 
***
 
Chce, abyś została pochwycona przez Słowo Boże, które jest żywe i skuteczne; przenika nasze umysły i nie pozostawiając biernymi prowokuje do zadawania pytań sięgających najgłębszych pokładów naszego życia, bo dotykających wnętrza, czyli miejsc, do których dostęp ma tylko Bóg. Życzę Wam, ale również i sobie, aby Duch Święty otworzył nas na Prawdę płynącą z Bożego Słowa, bo nie mam żadnych innych ambicji oprócz tej, aby wsłuchać się w to, co Duch Boży chce nam dzisiaj powiedzieć. Teksty o kobietach są skierowane zwłaszcza do kobiet, ale mogą okazać się bardzo pożyteczną lekturą również dla mężczyzn, przybliżając postaci bardziej i mniej znane i jednocześnie służąc refleksji nad kobietą, boską tajemnicą.
 
Anna Gładkowska
Któż jak Bóg 1/2017
 
 
fot. Sasint Adult
Pixabay (cc)
 
Zobacz także
ks. Leszek Poleszak SCJ

Przebity bok Jezusa prowadzi nas jednak nie tylko do odkrycia bezinteresownej miłości Trójjedynego Boga. Uświadamia nam także, że włócznia wdzierająca się do Serca Zbawcy jest obrazem naszych grzechów i zła, które najbardziej ranią miłość objawioną w Sercu Pana. Przypominamy sobie liczne teksty biblijne, w których Bóg mówi o miłości wobec człowieka; miłości czułej, delikatnej, troskliwej...

 
o. Włodzimierz Zatorski OSB
Grzech pierwszych rodziców polegał w istocie na zwątpieniu w absolutną dobroć i bezinteresowność Boga, zwątpieniu w to, że Bóg rzeczywiście pragnie człowiekowi dać dobro. Ono popchnęło człowieka do złamania Bożego zakazu, odrzucenia Jego woli, po to, aby poznać wszystko, by zdobyć wiedzę (por. Rdz 3,6), poznać dobro przez poznanie zła, aby samemu ocenić ich wartość. Dotychczasowa wiedza czerpana z przyjaznego obcowania z Bogiem, Stwórcą wszystkiego, miała być zastąpiona wiedzą przedmiotową, porównawczą...
 
Ewelina Gładysz
Podobno w dniu ślubu on ma nadzieję, że ona zawsze już będzie taka sama – piękna i w niego wpatrzona. Natomiast ona? Też ma nadzieję. Myśli, że on się zmieni i będzie bardziej: zaangażowany, oddany, zakochany, itp. Z reguły żadna z tych rzeczy się nie wydarza. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS