logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Edward Staniek
Czas szukania i czas tracenia
Źródło
 


Mądrość polega na opanowaniu umiejętności, które wydają się być sprzeczne ze sobą. One jednak pozwalają odnaleźć się w każdej sytuacji. Nie wystarczy doskonalenie jednej z pominięciem drugiej.

Tych umiejętności w hymnie Koheleta, na temat czasu, jest wymienionych dwadzieścia osiem. Świetny podręcznik mądrości, który trzeba opanować. Jest to bowiem zestaw ćwiczeń w szkole mądrości.

Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem
(…) Jest czas szukania i czas tracenia,
czas zachowania i czas wyrzucania,
czas rozdzierania i czas zszywania,
czas milczenia i czas mówienia

(Koh 3,1.6–7)

Czas szukania i czas tracenia. Mądry umie szukać drogocennej perły i umie tracić wszystko, co posiada, aby ją nabyć. O tych dwu umiejętnościach mówi jasno Jezus. Kto nie umie szukać, nie znajdzie. Kto nie umie tracić, nie potrafi zrezygnować z tego, co posiada, by mieć coś cenniejszego. Dowodzi tego postawa człowieka, któremu Jezus zaproponował, po sprzedaniu majątku i rozdaniu pieniędzy biednym, pójście za Nim. Ten człowiek nie umiał tracić, by zyskać.

Dziś obserwujemy wielu ludzi, którzy szukają i gromadzą, ale nie umieją tracić. Ta umiejętność dochodzi do głosu, gdy nagle coś tracimy, bo złodziej bierze, pożar niszczy, śmierć zabiera bliskich, ale też, gdy trzeba mądrze rozdawać. Kohelet podaje kolejny wykładnik potrzebny do dostrzeżenia tego, z kim mamy do czynienia. Jest nim sztuka szukania i sztuka tracenia.

 
1 2  następna
Zobacz także
s. Katarzyna Murawska FMM
Do nas wszystkich skierowane jest Słowo: "Obyście dzisiaj usłyszeli głos Jego". Bóg ma dzisiaj Słowo na twoje przygasłe życie. Bóg ma dzisiaj światło na każdą niepewność, na każde pytanie Bóg ma Słowo, które jest odpowiedzią. Bóg również dzisiaj i każdego dnia ma najlepsze Słowo… o tobie samym: Drogi jesteś w moich oczach, nabrałeś wartości i Ja cię miłuję...
 
ks. Edward Staniek
Samarytanin udzielił doraźnej pomocy poszkodowanemu podróżnemu. Trzeba było opatrzyć jego rany, przetransportować do gospody. Obowiązki jednak wzywały Samarytanina do podjęcia dalszej podróży. Nie mógł się dłużej zająć chorym. Nie mógł również zostawić go samego, bo ten potrzebował opieki. Czy spełnił już swoją posługę miłości?  
 
Krzysztof Osuch SJ
Zatrzymajmy się nieco przy tym zdaniu, tyle razy słyszanym: Weźcie Moje jarzmo na siebie. Czy nie jest zastanawiające, że Pan Jezus, przynajmniej tym razem, wcale nie mówi: «Niech każdy człowiek bierze na siebie swoje jarzmo»? Sądzę, że wcale by nas to nie zaskoczyło, gdyby tak powiedział... 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS