logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Balladyny, Lilli, Mariana, Piusa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Człowiek nie jest samowystarczalny
 


Podczas Dożynek Wojewódzkich w Czernicy metropolita katowicki w homilii podkreślał, że „człowiek nie jest samowystarczalny”. Zachęcał również do dalekowzroczności w rolniczej eksploatacji ziemi oraz do sprawiedliwości wobec naszego wspólnego domu – ziemi.
 
– Człowiek (…) aby żyć musi ciągle brać, korzystać z dóbr stworzonych i pracy innych – zauważył metropolita katowicki podczas Eucharystii w Czernicy podczas Dożynek Wojewódzkich. Podkreślił równocześnie, że przeżywana „uroczystość przypomina, jak wiele jest ofiarowanego nam dobra, wobec którego należy się wdzięczność Bogu i ludziom”.
 
Odnosząc się do słów encykliki Laudato si’ papieża Franciszka abp Skworc pytał o to, co człowiek czyni z dziełem stworzenia. Wskazał, że pytanie to jest szczególnie aktualne „kiedy stajemy bezsilni wobec żywiołów, wobec mocy przyrody i jakby wobec gniewu ziemi za to, iż człowiek coraz bardziej czy brutalniej zakłóca równowagę świata”.
 
– Działając w środowisku naturalnym – nie tylko prowadząc działalność rolniczą, winniśmy troszczyć się o ziemię, powietrze i wodę. W Bożej myśli człowiek powinien być stróżem i panem Ziemi, nie poddając jej jednak bezwzględnej eksploatacji – stwierdził metropolita katowicki.
 
Zdaniem abp Skworca „trzeba nawet w rolnictwie intensywnym odejść od pokusy maksymalizacji zysku i produkcji kosztem środowiska naturalnego”. Metropolita katowicki zauważył, że „jest to możliwe w skali lokalnej i globalnej”. Zaznaczył, że zadaniem współczesnych jest przekazanie ziemi następnym pokoleniom „przynajmniej w stanie niepogorszonym niż zastany”.
 
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Wśród nich był Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Podkreślił, że w „rolnictwie sytuacja jest bardzo zmienna”. – Są momenty lepsze i gorsze. W tym roku susza dała się wszystkim we znaki (…). Dzięki ciężkiej pracy, która trwa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę udało się zebrać plony – mówił.
 
Mszą św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Czernicy rozpoczęły się Dożynki Wojewódzkie. Były one okazją do promocji materialnych, jak i kulturalnych osiągnięć rolników. Po Eucharystii barwny korowód dożynkowy udał się do Łukowa Śląskiego, gdzie miało miejsce przekazanie dożynkowego chleba, prezentacja przygotowanych przez mieszkańców koron oraz występy artystyczne, jak również wręczenie „Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz „Zasłużony dla Rolnictwa”.
 
Co roku Dożynki, czyli święto plonów jest obchodzone w innej miejscowości województwa śląskiego. Rozpoczyna je Eucharystia, która jest dziękczynieniem za zebrane plony.

ks. S. Kreczmański
www.archidiecezjakatowicka.pl