logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym
 


Ogólnopolskie Czuwania Odnowy w Duchu Świętym gromadziły co roku na jasnogórskich błoniach dziesiątki tysięcy wiernych. W tym roku, z powodu epidemii, modlitwa odbywa się on-line. Tegoroczne czuwanie przebiega pod hasłem: „Kocham Kościół”.

 

Na Jasną Górę, w dniach 15-16 maja, przybyli tylko nieliczni przedstawiciele wspólnoty. Obecni są m.in. wierni z Jasnogórskiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Kana” z opiekunem o. Tomaszem Chmielewskim. Ale do udziału w modlitwach uwielbienia oraz panelach dołączyć można w każdej chwili rejestrując się na stronie internetowej www.odnowa.org.

 

„Jesteśmy obecni, duchowo na pewno, to jest zresztą specyfika Ducha Świętego, że jest mało widoczny, a jednocześnie tak mocno działa, więc wierzymy, że inaczej, ale jesteśmy i odnawiamy jak zawsze tę moc, i wołamy w imieniu własnym, i w imieniu Kościoła, i w imieniu Polski o dary Ducha Świętego” – mówi bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, Delegat ds. Ruchu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.

 

Biskup Przybylski nawiązując do hasła tegorocznego czuwania „Kocham Kościół” podkreśla: „Odnowa chce powiedzieć, że jest Odnową katolicką w Polsce, chce złamać lęki i obawy niektórych, czy nie za bardzo odchodzimy od tradycji katolickiej. Jednocześnie chcemy siebie wzajemnie wezwać do posłuszeństwa wobec Kościoła katolickiego, troski o ten Kościół w kościołach lokalnych i chcemy powiedzieć, że ten Kościół kochamy, a nie tylko chcemy być mu posłuszni. Wiemy, że Duch Święty to nie jest dar indywidualny, ale najpierw dostali Go apostołowie, kolegium apostołów, jako Kościół i dopiero oni wędrowali od domu do domu i zanosili tego Ducha do rodzin, do poszczególnych mniejszych wspólnot”.

 

Jasnogórskie czuwanie rozpoczął w piątek, 15 maja, modlitwą apelową ks. Artur Potrapeluk, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym.

 

„Razem z Tobą Matko oczekujemy na dzień Pięćdziesiątnicy, na zesłanie Ducha Świętego – mówił podczas rozważania ks. Artur Potrapeluk - Chcemy nie tylko wspominać to ‘wylanie Ducha’, które dokonało się w Wieczerniku, ale pragniemy, by to samo dokonało się w nas. Podpisujemy się pod słowami kard. Stefana Wyszyńskiego, który uczył: ‘Mamy nadzieję, że Duch Święty napełni okrąg ziemski i całe nasze uśpione życie wewnętrzne obudzi się na nowo. I o tym pamiętać trzeba, by modlitwa nie była czymś formalnym, czymś tylko kalendarzowym, jakimś porządkiem dziennym czy tygodniowym, miesięcznym czy dorocznym. Nie, to jest właśnie nieustanna modlitwa Kościoła oczekującego na Ogień oczyszczający, Ogień miłości, na siedmiorakie obfite dary Ducha Świętego’”.

 

Bp Andrzej Przybylski, w sobotę 16 maja, przewodniczył Mszy św. w intencji uczestników spotkania. Eucharystia sprawowana była w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30 i transmitowana przez TV Trwam.

Słowa powitania skierował o. Tomasz Chmielewski, opiekun Jasnogórskiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Kana”: „Stanowimy ogromną wspólnotę połączoną duchowo. (...) Niech ten czas przeżyty razem z Maryją zjednoczy nas tak, jak w Wieczerniku apostołów, abyśmy umocnieni Duchem Świętym ukochali Kościół i ewangelizowali tych, którzy potrzebują Jezusa Chrystusa”.

 

Na Jasnej Górze w ramach Czuwania Odnowy w Duchu Świętym modlili się Grażyna i Jerzy Malisiewicz. „Zazwyczaj spotykaliśmy się przez dwa dni w wielotysięcznym tłumie pod Szczytem Jasnej Góry, na błoniach, a przez obecne ograniczenia jest nas tutaj garsteczka reprezentantów tego dużego ruchu w Kościele katolickim” – zauważa Grażyna Malisiewicz.

 

„Czuwanie odbywa się on-line, także pewien program jest realizowany – dodaje Jerzy Malisiewicz – Wiadomo, że istotą spotkania jest spotkanie, a teraz trudno jest ten wątek realizować. Próbujemy ten brak jakoś zalepić, bo tym, który działa, jest Pan Bóg, a my tylko staramy się stworzyć jakąś przestrzeń, żeby ludzie mogli się otwierać bardziej na Jego działania”.

 

„Pierwotnie zamierzaliśmy zrezygnować z organizacji czuwania – dodaje pan Jerzy - Już nawet Rada Krajowego Zespołu Koordynatorów przegłosowała, że tego się nie da fizycznie zrobić, ale presja oddolna pozwoliła nam odkryć, że można znaleźć nowe metody”.

 

„Budujemy tę wspólnotę w naszej parafii. Jeśli miałabym w jednym zdaniu dać świadectwo tego, co otrzymałam dzięki tej łasce Odnowy w Duchu Świętym, uczestnictwa we wspólnotach, bo ze względu na koleje życia byliśmy w kilku wspólnotach, to na pewno jest to radość wiary i radość bycia w Kościele” – wyznaje pani Grażyna.

 

o. Stanisław Tomoń

www.jasnagora.com