logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Czy można spowiadać się przez internet?
materiał własny
 


Czy można spowiadać się przez internet?

Fragment dokumentu wydanego 22 lutego 2002 roku przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu dokumentów - "Kościół a Internet".

Wirtualna rzeczywistość cyberprzestrzeni niesie z sobą pewne niepokojące implikacje dla religii, jak i dla innych dziedzin życia. Rzeczywistość wirtualna nie jest zamiennikiem Realnej Obecności Chrystusa w Eucharystii, sakramentalnej rzeczywistości innych sakramentów i współudziału w kulcie sprawowanym w żywej wspólnocie. W Internecie nie ma sakramentów; a nawet doświadczenia religijne, możliwe w nim dzięki łasce Boga nie są wystarczające w oderwaniu od współdziałania z innymi wiernymi w świecie rzeczywistym. To kolejny aspekt Internetu, który wymaga studium i refleksji. Jednocześnie, plany duszpasterskie powinny uwzględniać, jak przeprowadzić ludzi z cyberprzestrzeni do prawdziwej wspólnoty i jak, poprzez nauczanie i katechezę, Internet może następnie być wykorzystany do podtrzymywania ich i umacniania w zaangażowaniu chrześcijańskim.

pełny tekst dokumentu pod adresem: http://andrzej.kai.pl/ekai/serwis/?MID=1766

Nie można spowiadać się przez internet - powiedział KAI rzecznik Episkopatu Polski o. Adam Schulz. Jego zdaniem, przez internet można się natomiast przygotowywać do spowiedzi.

Rzecznik Episkopatu Polski odpowiedział w ten sposób na wątpliwości czytelników e.kai.pl, internauci burzliwie dyskutowali nad tym zagadnieniem po debacie o roli internetu w Kościele zorganizowanej przez "Więź" i Katolicką Agencję Informacyjną.

O. Schulz przypomniał, że sakrament pokuty i pojednania jest czasem, w którym człowiek podejmuje drogę nawrócenia. Ten proces wymaga żalu za grzechy, osobistego wyznania grzechów oraz zadośćuczynienia. Podkreślił, że wyznanie grzechów musi się dokonać osobiście przed kapłanem i nie może przebiegać za pośrednictwem kogoś trzeciego, listów, telefonów czy innych pośredników, np. internetu.

- Nawet zastosowanie specjalnych warunków technicznych, gdy kapłan i internauta widzą się za pośrednictwem kamery, i słyszą się dzięki mikrofonom i głośnikom, nie spełnia tego podstawowego warunku osobistego kontaktu ze spowiednikiem - powiedział o. Schulz.

Przypomniał też, że po uzyskaniu rozgrzeszenia rozpoczyna się etap nawrócenia, czyli pojednania się z Bogiem, wspólnotą Kościoła i bliskimi ludźmi, z którymi nasza więź poprzez grzech została zerwana lub naruszona, a tego również nie można przeprowadzić w przestrzeni wirtualnej.

Rzecznik Episkopatu Polski widzi natomiast dla internetu zastosowanie przy przygotowaniu do sakramentu pokuty. Przypomniał, że już teraz na niektórych religijnych stronach umieszczone są artykuły, wypowiedzi i rekolekcje pomagające w rachunku sumienia.

Teologowie już dawno rozstrzygnęli tę sprawę - mówi o spowiedzi przez internet abp Życiński.

- W sakramencie pokuty i pojednania istotna jest międzyosobowa więź między wiernym, który chce oczyścić swoje sumienie, i kapłanem, który reprezentuje Chrystusa - podkreśla metropolita lubelski, który jest też profesorem filozofii.

Arcybiskup zaznaczył, że Stolica Apostolska wypowiedziała się w sprawie spowiedzi przez telefon. - Nie praktykowano nigdy spowiedzi przez list w butelce ani z wykorzystaniem kodów przesyłanych przez inne osoby. To samo dotyczy interenetu - stwierdził abp Życiński. W każdym przypadku pojawia się bowiem medium, które wnosi nową jakość.

Cały problem uznał za "niepoważny". - Podejmując takie pomysły, dalibyśmy znakomite pole do popisu dla różnych żartownisiów mistyfikujących spowiedzi - argumentuje metropolita lubelski. - Poza tym, jeśli ktoś naprawdę chce przeżyć spowiedź sakramentalną, ten się jednak wybierze do kościoła.

 
Zobacz także
Fr. Justin
Znam przypadki, że nawet Kościół unieważnił pierwsze małżeństwo i zezwolił na drugie. Za pieniądze wszystko da się zrobić!
 
ks. Jacek Poznański SJ
Msza Święta dla wielu z tych, którzy uczestniczą w niej w niedzielę, jest nieraz jedyną formą modlitwy, jaką praktykują. Dla innych – drugą, obok mniej lub bardziej systematycznej modlitwy osobistej. Natomiast dla pewnej grupy osób, które więcej się modlą, Eucharystia stanowi najistotniejszy punkt ich duchowego życia. Bardzo zależy im na głębokim przeżyciu Mszy Świętej, pragną, by się stała poruszającym wydarzeniem spotkania z Chrystusem.
 
Elżbieta Gołąb
Pan Bóg nie jest matematykiem, ani też drobiazgowym i pełnym skrupułów moralistą. Jeżeli spowiadamy się szczerze i nie mamy zamiaru niczego ukrywać, to możemy sobie powiedzieć: z pewnością nie powiedziałem wszystkiego. Dlaczego? Wyznając grzechy, dotykamy jedynie czubka góry lodowej... 

Z o. Józefem Augustynem SJ rozmawia Elżbieta Gołąb
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS