logo
Wtorek, 07 maja 2024 r.
imieniny:
Augusta, Gizeli, Ludomiry, Róży – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Diecezja Włocławska zparasza Maryję na Szlak nawiedzenia
 


Z zaproszeniem Maryi w kopii Jej Cudownego Wizerunku do nawiedzenia wspólnot i parafii na Jasną Górę wraz z biskupami i kapłanami przybyło 4 tys. wiernych diecezji włocławskiej. Przedstawiciele tej jednej z najstarszych w Polsce diecezji bardzo czekają na peregrynację, która rozpocznie się w kwietniu przyszłego roku. - To nadzieja na odnowienie łaski wiary, odnowienie życia religijnego po okresie ochłodzenia duchowego spowodowanego pandemią - podkreślali, i kapłani, i wierni. Peregrynacja Maryi w Jej Jasnogórskim Znaku wpisze się w jubileusz 900-lecia Kościoła na ziemi włocławskiej.

 

Bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz włocławski w homilii przypomniał patrona dzisiejszego dnia św. Jana Pawła II, który uczył zawierzenia Maryi, zwłaszcza w najtrudniejszych sytuacjach życia indywidualnego, historii Ojczyzny i Kościoła.

 

- Teraz też stajemy tutaj w dobie różnych kryzysów dotykających świat i Kościół, czasach kryzysu odnoszącego się do wiary poszczególnych ludzi, wojny, pandemii, niepewnej przyszłości - mówił kaznodzieja i dodał, że wierni diec. włocławskiej i kapłani przychodzą na Jasną Górę jako wychowankowie św. Jana Pawła II i bł. Prymasa Wyszyńskiego, by umocnić swoją wiarę i nadzieję.

 

Wyrażając pragnienia, związane z „odwiedzinami” Maryi w Kościele włocławskim bp Wętkowski podkreślił, że zamykają się one we wspólnym mianowniku: aby Maryja przyszła uporządkować nasze życie, by pod Jej spojrzeniem się nawracać i wzmacniać sumienia.

 

- Chcemy, aby Maryja przyszła uporządkować nasze życie: rodzinne, sąsiedzkie i osobiste; aby nawrócić nas do Chrystusa i aby wzmocnić sumienia, byśmy umieli w świetle Ewangelii zło nazywać złem, a dobro dobrem - wyjaśniał kaznodzieja.

 

Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, przypomniał słowa papieża Polaka: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Podkreślił, że z tym samym przesłaniem przyjdzie do diecezji włocławskiej Maryja.

 

Na zakończenie Eucharystii wraz z delegacją kapłanów przed Cudownym Obrazem odczytał akt zaproszenia Maryi do wszystkich kaplic i kościołów diecezji włocławskiej.

 

- Nawiedzenie Matki Bożej, to odwiedziny, nie wizytacja czy kontrola. To są odwiedziny Matki. Taka jest nasza wiara, dlatego ta forma ewangelizacji nigdy nie będzie archaiczna, choć ma swoją historię. Tak jak miłość się nie starzeje, tak i wiara się nie starzeje - wyjaśniał ks. Adam Zieliński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.

 

Jak zauważyła Kinga Cicha z parafii św. Andrzeja Apostoła w Kościelcu peregrynacja Obrazu Nawiedzenia to też nadzieja na zjednoczenie parafii wokół Maryi. - Prosimy Maryję o pokój i o wsparcie w tych trudnych czasach - mówiła przedstawicielka parafii w Kościelcu.

 

Nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej rozpocznie się 22 kwietnia 2023r. w Zduńskiej Woli, miejscu narodzin św. Maksymiliana Kolbe. Peregrynacja w potrwa aż do marca 2024.

 

Pielgrzymujący po polskich diecezjach Obraz Nawiedzenia przewożony jest w specjalnym samochodzie. Jego kustoszami na szlaku są specjalnie wyznaczeni ojcowie paulini. Teraz peregrynuje jeszcze w arch. gnieźnieńskiej.

Inicjatorem peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego był bł. kardynał Stefan Wyszyński. Pierwsza peregrynacja rozpoczęła się w latach 50-tych i była przygotowaniem do obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski. Było to jedno z najważniejszych duszpasterskich dzieł w Polsce, wielkie narodowe rekolekcje, które trwają do dziś.

 

Władze komunistyczne szykanowały uczestników i organizatorów uroczystości peregrynacyjnych. W 1966 r. Obraz został "aresztowany" i więziony przez 6 lat na Jasnej Górze, a milicja pilnowała go całodobowo. W tym czasie poszczególne diecezje nawiedzały puste ramy. Na trasę Obraz powrócił w 1972 r. Dla wiernych czas nawiedzenia Matki Bożej był wielkim świętem. Przystrajano z tej okazji ulice, domy. Przyjazd obrazu poprzedzały kilkutygodniowe duchowe przygotowania, zakończone rekolekcjami, spowiedzią i specjalnym trzydniowym nabożeństwem. Modlitwy przed obrazem trwały dzień i noc. Tak jest do dzisiaj.

 

Nawiedzenie Matki Bożej w diec. włocławskiej wpisze się w obchody jubileuszu 900-lecia diecezji włocławskiej. Inauguracja jubileuszu odbędzie się także 22 kwietnia 2023r. Tym wydarzeniom towarzyszyć będzie hasło „Przez Matkę do Syna – 900 lat Diecezji Włocławskiej”. Przygotowuje do nich wiernych rozpoczęta 7 sierpnia nowenna.

 

Włocławek należy do najstarszych miast w Polsce. W okresie panowania Bolesława Chrobrego był (obok Poznania i Gniezna) grodem o dużym znaczeniu dla ówczesnego państwa - wspierał króla licznym, jak na tamte czasy, wojskiem.

 

Diecezja włocławska, kiedyś jedna z ważniejszych w Polsce (jej biskupi mieli np. prawo koronowania królów, a uposażenie było trzecie co do wielkości), obecnie jest jedną z mniejszych w Polsce, a w swoich dziejach przeszła wiele przeobrażeń. M.in. z powodu licznych zmian granic, był też okres, kiedy w jej ramach znajdowała się Jasna Góra.

 

Ks. Wojciech Frątczak, wikariusz generalny diecezji włocławskiej i historyk, przypomniał, że Kościół włocławski to też Kościół męczenników. W czasie II wojny światowej diecezja włocławska złożyła największą ofiarę z kapłanów spośród wszystkich diecezji w Polsce, bo straciła ponad połowę duchowieństwa: na 423 formalnie inkardynowanych do diecezji włocławskiej kapłanów śmierć poniosło 220 księży oraz 7 kleryków i biskup pomocniczy Michał Kozal. Spośród nich św. Jan Paweł II na ołtarze wyniósł bp. Michała Kozala – nazwanego przez papieża „mistrzem męczenników”, a w gronie 108 męczenników II wojny światowej 7 kapłanów, a także 2 alumnów włocławskiego seminarium.

 

Z Włocławkiem przez prawie 30 lat związany był bł. Stefan Wyszyński.

 

Mirosława Szymusik
www.jasnagora.com