logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dni w Diecezjach coraz bliżej
 


Archidiecezja Warszawska odlicza dni do wielkiego święta młodych. Co się wydarzy i czego się spodziewać?
 
Dni w Diecezjach w Archidiecezji Warszawskiej będą przedsmakiem wydarzeń centralnych ŚDM w Krakowie. To ogromne wyzwanie nie tylko dla wolontariuszy i mieszkańców miasta, ale również dla pielgrzymów, którzy przyjeżdżają z daleka. Warszawę odwiedzą goście z 68 państw, m.in. Brazylii, Włoch, Gwatemali, Hondurasu, Kanady, Hiszpanii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Nikaragui, Kongo czy Burkina Faso. Wielu z nich przebędzie daleką drogę nie tylko po to, by zebrać owoce wiary i modlitwy, ale również by poznać polskie tradycje, zwyczaje i nawiązać znajomości z rodzinami, które przyjmą ich pod swój dach. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, nie tylko z perspektywy mieszkańców stolicy, ale również osób przyjezdnych, oczekujących wielu wrażeń.
 
Jeśli mieszkańcy obawiają się utrudnień w ruchu to władze miasta zapewniają, że tramwaje i autobusy będą częściej niż zwykle pojawiać się na trasach, co umożliwi pielgrzymom dotarcie w wyznaczone miejsca.
 
Dla ułatwienia przemieszczania się po stolicy stworzono specjalną aplikację z informatorem o Warszawie. Będzie możliwa do pobrania przy użyciu m.in. kodu dostępnego na bidonach, które otrzymają uczestnicy Dni w Diecezjach. Dostępna będzie również aplikacja z grą miejską opartą o instalacje przestrzenne umieszczone w miejscach, które odwiedził Jan Paweł II w Warszawie. Inną atrakcję przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II. Użytkownicy telefonów każdego dnia będą otrzymywać cytaty Papieża-Polaka.
 
Co czeka na pielgrzymów w Archidiecezji Warszawskiej?
 
Stolicę odwiedzi ponad 11 tysięcy osób z zagranicy. Znaczna ich część swój przyjazd zapowiedziała na środę 20 lipca. Tego dnia parafie zorganizują kameralne przywitanie, przedstawią rodziny goszczące młodzież i pomogą zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Wiele zadań stoi przed wolontariuszami. Będą nieść wsparcie przybyłym pielgrzymom, wskazywać im miejsca zakwaterowania, a w razie konieczności odbierać ich z domów polskich gospodarzy i pilotować na miejsce spotkań.
 
Następny dzień, czwartek 21 lipca – Dzień Kultury i Historii do godz. 15. upłynie pod znakiem zwiedzania Warszawy. Uczestnicy Dni w Diecezjach odwiedzą m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Centrum Nauki Kopernik i wiele innych placówek.
 
Natomiast wieczorem odbędzie się spotkanie młodzieży na Placu Piłsudskiego wspólnie organizowane przez obie warszawskie diecezje wraz z Miastem Stołecznym Warszawa.  Młodzi, będą się gromadzić na Placu Piłsudskiego już od godziny 18. Zostaną tam uroczyście powitani w stolicy przez władze kościelne i władze miasta. Na to wydarzenie, jak podkreśla Łukasz Sawicki, sekretarz Diecezjalnego Centrum ŚDM – zaproszeni są zarówno pielgrzymi jak i wszyscy warszawiacy.
 
O godzinie 19.30 rozpocznie się wyjątkowy koncert inauguracyjny pt. „Wiara. Nadzieja. Miłość.” przygotowany przez Stołeczną Estradę. Wyjątkowy przez wzgląd na miejsce, w którym się odbędzie a przede wszystkim ze względu na niespotykany rozmiar widowiska. Na scenie wystąpi ponad 200 artystów, w tym najpopularniejsi polscy aktorzy i wokaliści.
 
W części pt. „Wiara” zaprezentuje się wspólnota Shalom z zespołem Wiarygodni. W części „Nadzieja” zebrani na Pl. Piłsudskiego usłyszą piosenki o Warszawie w wykonaniu Piotra Cugowskiego i Janusza Radka. Część trzecia pt. „Miłość”- to występ Piotra Rubika i premiera pieśni „Psalm o Młodej Warszawie”.
 
Piątek 22 lipca będzie Dniem Pielgrzymowania i Dzieł Miłosierdzia. Grupy będą miały czas na odwiedzenie miejsc związanych z życiem świętych Warszawy. Wiele parafii postanowiło zorganizować swoim gościom piesze pielgrzymki do sanktuariów. Młodzi dotrą m.in. do sanktuarium patronki stolicy – Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście, odwiedzą sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, kościoły przy Trakcie Królewskim i sanktuarium w Niepokalanowie.
 
W ciągu dnia uczestnicy Dni w Diecezjach będą mieli też możliwość spełnienia uczynków miłosierdzia – będą pomagać chorym i cierpiącym, wykonywać drobne prace remontowe (co zaoferowali pielgrzymi z zagranicy), sadzić drzewa. A na zakończenie dnia, o godz. 21. we wszystkich parafiach rozpocznie się nabożeństwo adoracyjne w intencji młodzieży i pokoju na świecie.
 
W sobotę 23 lipca organizatorzy zachęcają pielgrzymów do aktywności sportowych. Władze miasta udostępnią tego dnia baseny, boiska, korty i wiele innych obiektów. Parafie będą czuwać nad przebiegiem Dnia Rekreacji, Sportu i Współzawodnictwa trwającego do wczesnych godzin popołudniowych.
 
Potem rozpocznie się „Warszawskie Uwielbienie” czyli ogólnodiecezjalne spotkanie młodzieży przy Świątyni Opatrzności Bożej. „Uroczystości w tym miejscu to nie tylko czas dla naszych gości, ale także dla mieszkańców miasta. Po raz kolejny chcemy podkreślić, że zarówno na spotkanie na Placu Piłsudskiego 21 lipca, jak również na Mszę św. Posłania, zaproszeni są wszyscy”- mówi sekretarz Diecezjalnego Centrum ŚDM.
 
Spotkanie przy Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się od modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00. W programie zaplanowano również koncerty ewangelizacyjne. Wystąpią: Arka Noego, Wiargodni oraz Wspólnota Shalom. O godz. 18. wielkim orszakiem służby liturgicznej rozpocznie się Msza święta pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. „Warszawskie Uwielbienie” zakończy się koncertem uwielbieniowej muzyki chrześcijańskiej Maleo Reggae Rockers, 2 Tm 2,3. W czasie gdy będzie trwał koncert, młodzi będą mogli przechodzić przez Drzwi Jubileuszowe Świątyni Opatrzności Bożej.
 
Niedzielę 24 lipca parafie goszczące zagraniczną młodzież zaplanowały gościom według własnych pomysłów. Oprócz uroczystych Mszy świętych, gdzie będzie czas na podziękowania i pożegnania, goście mogą się także spodziewać pikników, spotkań przy grillu lub ognisku. Będzie też możliwość spędzenia czasu indywidualnie z rodzinami, które przyjęły do swoich domów pielgrzymów.
 
W poniedziałek 25 lipca młodzież wyjedzie do Krakowa. Od samego rana wolontariusze będą udzielać im potrzebnych informacji m.in. na temat odjazdu pociągów.
 
Miejska Strefa Kultury
 
Warto wspomnieć o działaniu Miejskiej Strefy Kultury ŚDM, która będzie otwarta od 20 do 24 lipca w godz. 10.00-22.00 w Warszawie na odcinku od kościoła sióstr wizytek aż po plac Zamkowy.
 
Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało w tym miejscu mnóstwo atrakcji. Poranne warsztaty tańca ludowego, wieczorne koncerty w kameralnym gronie i dostępny dla uczestników Dni w Diecezjach fortepian to tylko niektóre z możliwości. 24 lipca, podczas koncertu finałowego, uczestnicy Warsztatów Muzycznych Karaimski Club Workshop 2016 wraz z gwiazdami polskiej sceny muzycznej- m.in. Wojciechem Waglewskim i Eweliną Flintą- zaprezentują utwory nawiązujące do biografii papieża Polaka.
 
Organizatorzy zachęcają gorąco do spacerów z przewodnikiem, oglądania wystaw, np. ukazujących historię naszego kraju oczami Jana Pawła II. Będą także prowadzone edukacyjne i twórcze zajęcia warsztatowe. Zacznie działać kino plenerowe. Projekcje takich filmów jak „Miasto 44” czy „Wszystko co kocham” będą poprzedzać krótkie wprowadzenia i prelekcje. Uruchomiona zostanie Strefa Sportu – połączenie aktywności fizycznej z przejawem filantropii, ponieważ kilometry pokonane na urządzeniach sportowych będą przeliczane na złotówki. W programie przewidziano m.in. gimnastykę, fitness, spotkania ze znanymi sportowcami oraz zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.
 
Niesłychanie ważnym miejscem będzie Strefa Miłosierdzia tematycznie związana z programem Dnia Pielgrzyma i Dzieł Miłosierdzia (22 lipca). Chętni będą mogli spełnić dobry uczynek bądź zasięgnąć informacji, gdzie mogą zgłosić się na długoterminowy wolontariat. Podczas spotkań reprezentanci grup wykluczonych i dyskryminowanych opowiedzą o swoich doświadczeniach.
 
Dni w Diecezjach w Archidiecezji Warszawskiej to bogato przygotowana oferta zarówno duchowa jak i kulturalno-rozrywkowa. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie wzruszeń i ogromnych emocji, a powroty do domów czy miejsc zakwaterowania przewidziane są w późnych godzinach nocnych. Już teraz pewne jest, że zarówno stolica, jak i cały region, na pięć dni zaleje fala młodych ludzi z całego świata, którzy swoją charyzmą, ciekawością poznawania świata i entuzjazmem poruszą serca mieszkańców.
 
Justyna Sobecka
www.archidiecezja.warszawa.pl