logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Duchowa tożsamość Quebeku
materiał własny
 


Ojciec Św. Benedykt XVI przygotował już Papieskie Intencje Misyjne na 2008 rok. Na miesiąc czerwiec wyznaczona została następująca intencja: „Aby Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Quebeku w Kanadzie pomógł lepiej rozumieć to, że Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji”.
 
Papież Benedykt XVI został zaproszony na 49. Światowy Kongres Eucharystyczny przez Prymasa Kanady, kard. Marc Ouellet - gospodarza przyszłorocznego zgromadzenia katolików. Miasto i prowincja Quebec, jak i cała Kanada bardzo liczą na odwiedziny Ojca Świętego i z nadzieją oczekują rzesz pielgrzymów z całego świata.
49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w dniach od 15 do 22 czerwca 2008 r. W tym samym roku miasto Quebec świętować będzie jubileusz 400-lecia istnienia.
 
Ostatnie dwa kongresy z udziałem setek tysięcy osób odbyły się w meksykańskiej Guadalajarze w 2004 r. i w Rzymie w 2000 r. Będzie to drugi kongres eucharystyczny w Kanadzie po prawie 100 latach. Poprzedni odbył się w 1910 roku w Montrealu.
Na zbliżającym się kongresie spodziewany jest udział ponad 100 tys. osób z całego świata, w tym bardzo liczy się na przybycie pielgrzymów z Polski - ojczyzny Jana Pawła II, który zaplanował jeszcze za swego życia to miejsce i czas 49. MKE.
 
Quebec - francuskojęzyczna prowincja Kanady zawsze była bardzo tradycyjnie katolicka, jednak od lat 60. ubiegłego wieku ulegała i ulega nadal silnej sukcesywnej laicyzacji. Miejscowy Kościół zachowuje nadzieję, że kongres eucharystyczny przyczyni się do ożywienia życia chrześcijańskiego i praktyk religijnych. „Prawdziwą bolączką naszej tożsamości nie jest ani miejsce religii w życiu publicznym, ani integracja społeczna imigrantów czy ich żądania, ale duchowa pustka, która zagraża kulturze Quebeku, wywołując poczucie niepewności” - taką opinię wyraził Prymas Kanady.
Przedstawił on także tezę, że „mieszkańcy Quebeku lepiej akceptowaliby i przyjmowali imigrantów, gdyby powrócili do wiary katolickiej.
Wielu Kanadyjczyków żyje w duchowej pustce, która powoduje zamęt wśród młodzieży, niechęć do zawierania małżeństw, co wraz ze zwiększeniem liczby dokonywanych aborcji i samobójstw powoduje spadek przyrostu naturalnego. Nasze społeczeństwo - twierdzi dalej Prymas - potrzebuje powrotu ku swym głębokim wartościom duchowym oraz nowego przymierza między wiarą a powszechną kulturą”. Zdaniem kardynała Marc Ouellet w takiej sytuacji imigranci stanowią wielkie bogactwo dla społecznosci Quebeku, wnosząc swe wartości kulturowe i religijne. Niezrozumiała jest przy tym wrogość, z jaką często spotyka się Kościół katolicki w kanadyjskich mediach.
Prymas Ouellet uważa, że obecnie „francuskojęzyczna Kanada potrzebuje większego szacunku dla wszystkich religii i nie ulegania laickim integrystom, którzy roszczą sobie pretensję do wyłączności w sferze publicznej”.
 
Kongres Eucharystyczny rozpocznie się za niespełna 7 miesięcy. Przygotowania już trwają tu na miejscu i we wszystkich katolickich krajach. „Zawsze wierna” Polska ma w tym niemały udział. Już jest kolportowany w diecezjach przekład polskojęzyczny Dokumentu Teologicznego 49.MKE w Kanadzie i inne materiały kongresowe. Przede wszystkim jednak potrzeba gorącej modlitwy, aby czerwcowa intencja Ojca Świętego Benedykta XVI trafiła do serc i umysłów nas wszystkich i pozwoliła przyjąć z wiarą, że „Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji”.
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
 
Zobacz także
Luc Baresta

Nie bez powodu mówi się, że człowiek wywodzący się ze środowiska wiejskiego zwraca się instynktownie ku temu, co minione, przywiązując wielką wartość do obyczaju; że z natury swojej jest tradycjonalistą, nawet jeśli sądzi, że ma poglądy rewolucyjne, lub wmówią mu to politycy z miasta. Angelo Roncalli miał w sobie coś z tego instynktu. Jednak możemy powiedzieć jego własnymi słowami, że Opatrzność wykorzystała tę cechę jego charakteru, aby powierzyć mu dziedzictwo o zupełnie innym wymiarze, które zawładnęło całą jego osobą i które przyjął w całości — dziedzictwo przeszłości Kościoła.

 
Luc Baresta
Jeśli zakochanie to dla ciebie magia, liryka, tajemnicza "chemia" – nie czytaj. Bo już nic nie będzie takie samo. Kiedy czujesz motyle w brzuchu, kołatanie serca, kiedy ciągle myślisz o "tej" osobie, wiedz, że coś się dzieje. Ten stan emocjonalnego zaangażowania to zakochanie. Czy wiesz, co wtedy dzieje się w twoim mózgu? 
 
Luc Baresta
Co począć, gdy nie można począć? Takie pytanie zadaje sobie coraz więcej par, które mają problemy z płodnością. Naprotechnologia – mało znana w Polsce – jest dla nich szansą na rodzicielstwo. Jeśli podczas regularnego współżycia nie dochodzi do poczęcia dziecka, wielu lekarzy bardzo szybko sugeruje metodę „In Vitro”. I to często w sytuacjach, gdy nie skorzystano z żadnych innych sposobów leczenia... Wytworzyła się taka praktyka, że małżeństwo mające trudności z poczęciem dziecka po roku, a nawet po kilku miesiącach, jest określane jako bezpłodne.  
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS