logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Balladyny, Lilli, Mariana, Piusa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Duchowieństwo i wierni Kościoła greckokatolickiego z modlitwą o pokój dla Ukrainy i za pomagających uchodźcom
 


O pokój na ziemi ukraińskiej i za tych, którzy w Polsce solidarnie z wielką troską otoczyli uciekinierów wojennych modlą się na Jasnej Górze uczestnicy pielgrzymki duchowieństwa i wiernych Kościoła greckokatolickiego. Biorą w niej udział też uchodźcy. Pielgrzymka zakończy się jutro nabożeństwem dziękczynnym za 5-lecie greckokatolickiej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Częstochowie.

 

- Udzielając pomocy z tak otwartym sercem, dzielimy się wiarą i zdajemy egzamin z człowieczeństwa - podkreślił bp Arkadiusz Trochanowski, ordynariusz olsztyńsko-gdański.


- Chcemy podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, wolontariuszom, Polakom i Ukraińcom w Polsce, wszystkim, którzy włączyli się w różnoraką pomoc, otworzyli swoje domy, swoje serca, by dzielić się tym, co mają. Za to chcemy dziś Bogu podziękować, że postawił na naszej drodze ludzi z otwartym sercem, którzy czasem nawet nie chcą podziękowania, ale proszą o modlitwę, by starczyło im sił do niesienia pomocy - powiedział bp Trochanowski.

 

W słowie powitania na początku sprawowanej dziś w Kaplicy Matki Bożej Greckokatolickiej Boskiej Liturgii przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski zauważył, że to modlitwa wielu „przed obliczem świętej Bożej Rodzicielki o wolność i suwerenność dla Ukrainy oraz pokój dla świata, o przemianę ludzkich serc i wytrwałość w bohaterskiej obronie, a także pomoc ze strony sojuszniczych krajów”. Wyraził nadzieję, że ten czas, kiedy od początku wojny katolicy w Polsce stają w pierwszym szeregu z tymi, którzy przez modlitwę i pomoc materialną oraz schronienie udzielane uchodźcom wojennym okazują głęboką solidarność, przyczyni się do naszego jeszcze większego zbliżenia. - Jasna Góra pozostaje dla Was otwarta, bo Maryja kocha wszystkie swoje dzieci, a najczulej kieruje swój wzrok i zatroskanie wobec najbardziej cierpiących i zagubionych – powiedział jasnogórski przeor.

 

Modlitwa grekokatolików na Jasnej Górze jest także kontynuacją spotkań, które odbywały się tu na 1000-lecie Chrztu Rusi Kijowskiej we wrześniu 1988 r. Obchody miały miejsce w czasie, kiedy Kościół greckokatolicki na sowieckiej wówczas Ukrainie musiał działać w ukryciu. Uroczystości milenijne Kościoła greckokatolickiego dla całej Europy Centralnej i Wschodniej, w tym też dla Ukrainy odbyły się na Jasnej Górze w obecności biskupów greckokatolickich z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, a także biskupów obrządku łacińskiego, przedstawicieli Episkopatu Polski.

 

Na Jasnej Górze odbyła się także Chirotonia (czyli konsekracja biskupia) pierwszego po 1946 r. biskupa greckokatolickiego ks. Jana Martyniaka - 16 września 1989 r. z udziałem 12 biskupów greckokatolickich, duchowieństwa rzymskokatolickiego na czele z kard. Glempem oraz około 6-7 tys. wiernych z całej Polski i zza granicy. Było to oficjalne uznanie legalności Kościoła greckokatolickiego w Polsce. 16 stycznia 1991 r. bp J. Martyniak został mianowany ordynariuszem greckokatolickiej diecezji przemyskiej. Tym samym nastąpiło odnowienie jej działalności po deportacji jej hierarchów w 1946 r. przez komunistów. Wielką rolę w dziele odrodzenia Kościoła greckokatolickiego odegrał św. Jan Paweł II.

 

Bp Trochanowski przypominając też pielgrzymkę Jana Pawła II na Ukrainę, podkreślił, że była ona wezwaniem do odrodzenia duchowo-moralnego, do budowania społeczeństwa na fundamencie 10 przykazań. - Dziś jest ono jakże aktualne i przemawiające – zauważył hierarcha.

 

Kolejną już pielgrzymkę rozpoczął wczoraj Apel Jasnogórski. Dziś uroczysta Boska Liturgia sprawowana była o godz. 11.00 z udziałem bp. Włodzimierza R. Juszczaka, ordynariusza eparchii wrocławsko-koszalińskiej i bp. Arkadiusza Trochanowskiego, ordynariusza olsztyńsko-gdańskiego.

 

O godz. 14.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II zostanie odprawione nabożeństwo ku czci Maryi i o godz. 20.00 Akatyst w Kaplicy Matki Bożej połączony z błaganiem o pokój na świecie.

 

Jutro, 26 VI, odbędzie się świętowanie 5-lecia greckokatolickiej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obecnie nabożeństwa dla wiernych tej parafii w związku z wojną na Ukrainie i dla uchodźców sprawowane są na Jasnej Górze w Kaplicy św. Jana Pawła II i tutaj o godz. 9.00 odbędą się uroczystości rocznicowe, którym przewodniczyć ma bp Włodzimierz R. Juszczak.

 

Bp Włodzimierz Juszczak, przypominając o przekazach mówiących, że Ikona Matki Bożej częstochowskiej przywędrować miała do Polski ze Wschodu (z terenu obecnej Ukrainy), podkreślił, że na Jasną Górę jej dzieci, które także mają wschodnie korzenie, przychodzą z wielką miłością.

 

- Jasna Góra jest dla nas miejscem niezwykle otwartym. Jest ważnym duchowo miejscem dla grekokatolików - podkreślił ks. Volodymyr Shuba, proboszcz częstochowskiej parafii. - Czas naszego pielgrzymowania tutaj jest dla nas wielkim świętem, pojednania duchowego, modlitwy, spotkania w rodzinnym klimacie, bo przyjeżdżają wierni z różnych części Polski. Tutaj, na Jasnej Górze jest miejsce dla każdego. To miejsce jest źródłem miłości i pokoju - powiedział ks. Shuba.

 

Początki częstochowskiej placówki duszpasterskiej, sięgają sierpnia 2017 r., kiedy rozpoczęła swoja działalność przy parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie. Początkowo było to duszpasterstwo, jednak w październiku 2018 r. była już erygowana parafia. Znajduje się ona w strukturach eparchii (diecezji) wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

 

Katolicy wschodni (m.in. grekokatolicy), jak i katolicy obrządku zachodniego stanowią jeden, powszechny Kościół katolicki, który pozostaje w jedności eucharystycznej i uznaje zwierzchnictwo papieża.

 

Mirosława Szymusik

jasnagora.com