logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Duszpasterze młodzieży o zadaniach po ŚDM
 


O tym, jak podtrzymać i ciągle rozpalać zapał wiary wśród młodych, jaki powstał podczas Światowych Dni Młodzieży dyskutowali w środę, 7 września w Warszawie diecezjalni koordynatorzy ŚDM. Podczas spotkania w Sekretariacie Episkopatu Polski zaprezentowano ramowy program duszpasterstwa młodych, który w najbliższym roku duszpasterskim będzie realizowany we wszystkich diecezjach.
 
W pierwszej części spotkania odbyło się podsumowanie zarówno Dni w Diecezjach, jak również wydarzeń centralnych w Krakowie. Biskup Marek Mendyk z Legnicy wskazywał na trzy postawy, które widać najbardziej po zakończeniu ŚDM: radość, wdzięczność i nadzieja. Radość z tego, że mogliśmy przeżyć wspólnie takie niezwykłe chwile, wdzięczność za to, że tyle osób w tym wolontariuszy aktywnie włączyło się w przygotowanie i przebieg tego wydarzenia, wreszcie nadzieja, że zostanie w nas konkretny, widoczny i trwały ślad. 
 
Celem do jakiego powinno zmierzać duszpasterstwo w parafiach nie były Światowe Dni Młodzieży, a formacja młodych – podkreśla biskup Henryk Tomasik, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Biskup radomski zaznacza, że potencjał jaki ŚDM zrodził wśród angażujących się w to wydarzenie młodych ludzi trzeba teraz mądrze wykorzystać, aby pogłębić ich relację z Bogiem. – Niech wiara nie będzie tylko deklarowana, ale realizowana w codziennym życiu – mówi hierarcha.
 
Jednym ze sposobów formacji młodzieży jest, zdaniem bp. Tomasika, pielęgnowanie wśród młodych przesłania, jakie papież Franciszek skierował do nich podczas Światowych Dni Młodzieży. Wśród innych metod wskazał kręgi biblijne, celebrację Słowa Bożego oraz osobistą medytację. Takie cele realizuje nowy program duszpasterstwa młodzieży opracowany na nadchodzący rok formacyjny. Punktem wyjścia programu „Idźcie i głoście w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” jest założenie, aby to młodzież ewangelizowała młodzież. Jest to również odpowiedź na zaproszenie Papieża Franciszka, aby kanapę zamienić na buty. 
 
Dyrektor Krajowego Biura ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski zwraca uwagę, że przy realizacji nowego programu duszpasterskiego nie można koncentrować się na samym realizowaniu go, a na podtrzymaniu zapału młodych, jaki wzbudziły w nich Światowe Dni Młodzieży. - Każda diecezja ma inny potencjał i warto, aby każda odkryła swoje możliwości – mówi ks. Suchodolski. - W programie nie możemy zagubić młodych i konkretnych realiów, jakie każdy ma w swojej diecezji – podkreśla.
 
Oprócz ogólnopolskiego programu duszpasterskiego każda diecezja proponuje dodatkowo swoje własne formy duszpasterstwa młodzieży. W Archidiecezji Łódzkiej jako dziękczynienie za ŚDM w najbliższym czasie odbędzie się: pielgrzymka do Torunia – 16 września, spotkanie dla kapłanów, wolontariuszy i uczestników ŚDM – 18 września, pielgrzymka do Zabawy – 24 września, Noc Świętych – 31 października organizowana w Archikatedrze Łódzkiej oraz w innych wybranych wspólnotach parafialnych Kościoła Łódzkiego.
 
 
www.archidiecezja.lodz.pl