logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dzień Papieski 2010
 


Jan Paweł II - Odwaga świętości – takie hasło będzie przyświecać październikowym obchodom dziesiątego Dnia Papieskiego. Ma on być dla nas duchowym przygotowaniem do uroczystości wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II.

Podczas ubiegłorocznego Dnia Papieskiego w całym kraju zebrano prawie 6,9 mln zł. Dzięki tej kwocie aż 2300 młodych osób otrzymuje stypendia, które pozwalają im rozwijać się i zdobyć lepsze wykształcenie. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podczas konferencji w Warszawie 12 stycznia podsumowała ubiegłoroczną zbiórkę i wydarzenia religijne oraz kulturalne Dnia Papieskiego. Przedstawiono też zmiany w Radzie Fundacji. Jej nowym przewodniczącym został abp Kazimierz Nycz, który zapowiedział hasło tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego.

Tradycyjnie Dzień Papieski przypada w niedzielę poprzedzającą dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. W tym roku będzie to 10 października. Obchodom X Dnia Papieskiego będzie towarzyszyło hasło „Jan Paweł II – Odwaga świętości”.
– Kościół w Polsce w dalszym ciągu nie przestaje modlić się o ów upragniony dar Bożej Opatrzności. W tym kontekście staje się jasne, że tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się w duchowe przygotowanie do właściwego przeżycia chwili wyniesienia na ołtarze największego z rodu Polaków – podkreśla ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wylicza też trzy aspekty tegorocznego hasła: „promocja świętych” przez Jana Pawła II – oni są dla nas przykładem wiary, osobiste dążenie Papieża do świętości, która może być realizowana przez każdego, i odwaga Ojca Świętego w wezwaniu – zwłaszcza młodych – do świętości.

W 2010 r. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” będzie obchodzić 10-lecie działalności. Z tej okazji aktualni i byli stypendyści oraz zaproszeni goście wezmą udział w pielgrzymce na Jasną Górę w dniach 19-22 lipca.

Fundacja prowadzi program stypendialny dla zdolnych i ubogich uczniów z małych miejscowości i terenów wiejskich. W tym roku obejmie on już 2300 osób z 42 diecezji. Wśród stypendystów jest 682 studentów i 270 tegorocznych maturzystów. Ważną częścią programu stypendialnego jest wychowanie w duchu nauczania Jana Pawła II. Stypendyści co roku spotykają się na letnim obozie formacyjno-integracyjnym w jednym z największych miast Polski.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski poinformował, że Konferencja Episkopatu Polski powołała nowy skład Rady Fundacji. 12 stycznia, na jej pierwszym posiedzeniu członkowie powierzyli funkcję przewodniczącego metropolicie warszawskiemu abp. Kazimierzowi Nyczowi. Piastujący tę rolę od 10 lat abp Gocłowski będzie odtąd wiceprzewodniczącym. W skład nowej Rady weszli m.in. abp Henryk Hoser, bp Marek Mendyk, o. Andrzej Majewski SJ i prof. Jerzy Olędzki.

W tym samym dniu w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyło się również spotkanie opłatkowe prezydentów i burmistrzów „Miast Papieskich”. We wspólnym kolędowaniu wzięli udział prymas senior kard. Józef Glemp, przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik i sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik. W nadesłanym telegramie nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk podziękował prezydentom i burmistrzom papieskich miast za wkład we wszystkie akcje związane z obchodami Dnia Papieskiego i zdobywaniem funduszy na dzieło stypendialne.