logo
Sobota, 11 maja 2024 r.
imieniny:
Igi, Mamerta, Miry, Franciszka – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dziś prawykonanie paulińskiego chorału gregoriańskiego
 


Niezwykły koncert - prawykonanie paulińskiego chorału gregoriańskiego z średniowiecznych zbiorów jasnogórskich - już dziś o godz. 18.00 odbędzie się w Bazylice. To w ramach trwającego kolejny dzień 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. „Officium In Assumptionae Sanctae Mariae” (Oficjum o Matce Bożej Wniebowziętej zaprezentuje Schola Gregoriana Sancti Joannis Pauli II pod dyrekcją s. Susi Ferfogli. Prawykonanie paulińskiego chorału oznacza, że zabrzmi on po raz pierwszy, po ponad 540 latach.

 

Jak wyjaśnił o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych, który pełni funkcję koordynatora muzykologicznego „Gaude Mater”, paulińskie Oficjum na Wniebowzięcie posiada wiele unikatowych cech na tle rzymskiej rodziny liturgicznej, z której się wywodzi, oraz liturgii węgierskiej diec. ostrzyhomskiej, gdzie powstał Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Śpiewy pochodzą z kilku źródeł paulińskich, przede wszystkim XV-wiecznego antyfonarza z Remete koło Zagrzebia (antyfony, responsoria) oraz jasnogórskiego Cantuale (hymny, tony psalmowe) o węgierskim rodowodzie. Teksty Godziny Czytań (matutinum), pochodzące z listu św. Hieronima, zaczerpnięto z XV-wiecznego rękopiśmiennego brewiarza paulińskiego zachowanego w klasztorze na Jasnej Górze.

 

To przedostatni już koncert w ramach festiwalu „Gaude Mater”, drugi w Bazylice, ale nie ostatni w tegorocznej edycji. 14 września koncert finałowy, a na nim monumentalny koncert organowy utworów Feliksa Nowowiejskiego.

 

Organizowany przez Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej to jeden z największych w Polsce prezentujących muzykę różnych religii i kultur, także współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej.

 

Hasłem tegorocznej edycji tego muzyczno-liturgicznego wydarzenia jest werset Psalmu 69: „Pieśnią chcę chwalić imię Boga i dziękczynieniem Go wysławiać”.

 

Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

 

s. Joanna Cybułka
www.jasnagora.com